Stawki VAT 2023 w gastronomii

Prowadzenie z sukcesem działalności w branży gastronomicznej wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku. Jednym z zagadnień, które muszą znać jest ustalenie właściwej stawki VAT dla różnych produktów i usług ze swojej oferty. Jaka powinna być stawka podatku VAT? To zależy od formy oferowanych produktów. Sprawdźmy, jaką kwotę podatku VAT zapłacimy przy prowadzeniu interesów związanych z branżą gastronomiczną. Wyjaśniamy w artykule!

Sprzedaż posiłków – usługa czy towar?

Aby określić stawkę podatku VAT, najpierw musimy zdefiniować czy mamy do czynienia z produktami gotowymi przeznaczonymi do odsprzedaży czy z usługami związanymi z wyżywieniem. W przypadku gotowych dań i posiłków ustawa Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2016 r. definiuje je jako przyprawione, ugotowane oraz składające się co najmniej z dwóch różnych składników. Dania gotowe i posiłki mogą być mrożone lub pakowane próżniowo – są gotowe do sprzedaży.

Jako usługę gastronomiczną rozumiemy natomiast przygotowanie oraz podanie posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, np. w kawiarni czy restauracji. Celem jest zapewnianie pełnego wyżywienia przeznaczonego do “bezpośredniej konsumpcji w restauracjach, włączając restauracje samoobsługowe i oferujące posiłki „na wynos”, z lub bez miejsc do siedzenia. Nie jest tu istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki, ale fakt, że są one przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji”.

Reasumując – posiłki i dania gotowe będą zamrożone lub zapakowane w torebki próżniowe natomiast usługi związane z wyżywieniem polegają na sprzedaży posiłków, które zostają podane klientom w lokalach gastronomicznych lub poza nimi w niezmienionej formie.

Różne stawki VAT

Usługa restauracyjna co do zasady podlega opodatkowaniu 8% VAT, natomiast gdy obejmuje dostawę produktu, do którego nie znajduje zastosowania stawka preferencyjna, usługa w całości powinna podlegać opodatkowaniu stawką podstawową 23% – takie stanowisko przedstawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w dwóch orzeczeniach z dnia 17 marca 2015 roku (I Sa/Kr 81/15 i I Sa/Kr 80/15). Jeżeli podajemy klientowi danie i do tego alkohol, na przykład piwo, to na jedzenie stawka VAT powinna wnosić 8%, a na piwo 23%. Jednak minister finansów lekko zmodyfikował przepisy. Obecnie na posiłek + napój, jeżeli któreś z nich jest objęte wyższą stawką – na cały zestaw obowiązuje 23% VAT. Co innego, jeżeli napój będzie zamówiony osobno i nabity na drugim paragonie. Wtedy na danie główne zostaje stawka 8%, a na napój alkoholowy 23%.

Jaki jest VAT w gastronomii 2023?

Podstawową stawką podatku VAT w gastronomii jest 23%, natomiast możemy również wyróżnić produkty, które są obłożone preferencyjną stawką VAT w wysokości 5% oraz 8%. Poniżej znajdziesz zestawienie poszczególnych stawek VAT znajdujących zastosowanie w gastronomii.

Stawka VAT 5% – dotyczy wszystkich produktów, które są zaklasyfikowane do poniższych działów:

 • mięso i podroby jadalne,
 • produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, 
 • warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy, jadalne,
 • owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów, itd.
 • pieczywo o terminie przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości przekraczającej 14 dni,
 • wyroby ciastkarskie,
 • zupy, buliony, żywność homogenizowana.

Uwaga – stawka VAT 5% nie dotyczy produktów, w których zawartość alkoholu przekracza 1,2%.

Stawka VAT 8% –  tą stawką objęta jest każda usługa gastronomiczna, która obejmuje nie tylko przygotowanie posiłków i dań, ale również podanie ich klientowi do spożycia, zawiera się w niej również usługa cateringowa. 

Uwaga – stawka VAT 8% nie dotyczy napojów. 

Stawka VAT 23% – ta stawka obejmuje:

 • napoje alkoholowe o stężeniu alkoholu powyżej 1,2%,
 • napoje w postaci mieszaniny piwa i napoje bezalkoholowe (o zawartości alkoholu przekraczającej 0,5%),
 • kawę,
 • herbatę,
 • wodę mineralną,
 • napoje bezalkoholowe gazowane,
 • homary, ośmiornice oraz inne skorupiaki,
 • mięczaki i bezkręgowce wodne (kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki),
 • kawior i namiastki kawioru.

Uwaga – Jeśli danie uwzględnia któreś z owoców morza wymienionych na liście (np. makaron z krewetkami) to całe danie jest opodatkowane 23% stawką VAT.

Deklaracje podatkowe

Wszyscy podatnicy VAT są zobowiązani przez prawo, do złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej za okresy miesięcznie, do 25. dnia każdego miesiąca.

Podatek VAT to jeden z głównych dochodów budżetu państwa. Aby uchronić się przed karami finansowymi w przypadku kontroli skarbowej, warto mieć na uwadze różne stawki VAT-u i uważać, aby się nie pomylić przy drukowaniu paragonów dla klientów.

Źródła: finanse.mf.gov.pl,ksiegowosc.infor.pl, vat.pl.

New Call-to-action

3 thoughts on “Stawki VAT 2023 w gastronomii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *