Podatki w kuchni, czyli obowiązujące stawki VAT w gastronomii

„Nikt nie jest patriotą, jeśli chodzi o podatki”. Cytat George Orwella oddaje nastawienie Polaków do płacenia daniny na rzecz państwa. Kluczowym podatkiem jest VAT, czyli kwota płacona od towarów i usług. Sprawdźmy, jaką kwotę podatku VAT zapłacimy przy prowadzeniu interesów związanych z branżą gastronomiczną.

W Polsce podatek VAT wprowadzony został w 1993 roku. Obowiązująca stawka to 23%. Dla niektórych usług przewidziane są niższe kwoty, takie jak 8% czy 5% (dla produktów żywnościowych, książek i czasopism). Istnieją również towary i usługi zwolnione z podatku VAT, mają one wtedy stawkę 0%.

Jakie są obowiązujące stawki VAT w branży gastronomicznej?

Jeżeli nasza firma świadczy usługi związane z handlem i gastronomią, to jako podatnik możemy obliczać kwotę VAT od wartości brutto towaru. Dzieje się tak na podstawie art. 85 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług. Obowiązują  kwoty:

– 18,70% wartości brutto dla towarów i usług objętych stawką 23%

-7,41% wartości brutto dla towarów i usług objętych stawką 8%

– 4,76% wartości brutto dla towarów i usług objętych stawką 5%.

Jaką kwotę wybrać?

Gastronomia jako branża jest kontrowersyjna przy ustalaniu stawki podatku VAT. Kwota zależy od tego, jakie usługi oferujemy i co zamówił nasz klient. Będziemy musieli uwzględnić wszystkie trzy stawki VAT. Co to znaczy dla właściciela lokalu? Trzeba dokładnie sprawdzić, jakie towary i usługi oferujemy i dostosować do nich odpowiednią stawkę VAT-u.

Usługa gastronomiczna jest świadczona wtedy, gdy występują usługi wspomagające sprzedaż, czyli pracuje u nas kelner, barman, kucharz lub barista. Obowiązująca stawka to 8% VAT.

Na 8% stawkę VAT wliczają się dania, desery, zupy, również dania podawane na miejscu, takie jak deser lodowy czy czekolada na gorąco. Pełną, szczegółową listę produktów opodatkowanych na tę stawkę, można znaleźć TUTAJ

Nie wszystko, co poda kelner klientowi, będzie podlegało 8% stawce VAT. Reszta „towarów i usług” zostanie objęta 23% stawką VAT.

Stawka 23% VAT obejmuje sprzedaż: napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, kawy i herbaty, napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych.

Stawką 5% VAT są obecnie objęte wszystkie produkty podawane klientowi na wynos. Warunkiem jest to, że muszą być one nieotwarte i nie podane w formie usługi gastronomicznej, czyli przez kelnera. W domyśle z tej stawki korzystają właściciele food trucków, budek z kebabami, zapiekankami itp. Niemniej z końcem czerwca br., ministerstwo finansów opublikowało interpretację art. 41 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług, w której minister tłumaczy, że przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji posiłki, przyrządzane i sprzedawane są przez lokale gastronomiczne, powinny być obłożone 8., a nie 5-proc. stawką VAT. Dlatego też, już wkrótce, przedsiębiorcy, którzy korzystali z mniejszego podatku, będą musieli go podwyższyć, co zapewne w wielu przypadkach przełoży się również na większe ceny uług.

8% czy 23% VAT?

Usługa restauracyjna co do zasady podlega opodatkowaniu 8% VAT, natomiast gdy obejmuje dostawę produktu, do którego nie znajduje zastosowania stawka preferencyjna, usługa w całości powinna podlegać opodatkowaniu stawką podstawową 23% – takie stanowisko przedstawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w dwóch orzeczeniach z dnia 17 marca 2015 roku (I Sa/Kr 81/15 i I Sa/Kr 80/15). Jeżeli podajemy klientowi danie i do tego alkohol, na przykład piwo, to na jedzenie stawka VAT powinna wnosić 8%, a na piwo 23%. Jednak minister finansów lekko zmodyfikował przepisy. Obecnie na posiłek + napój, jeżeli któreś z nich jest objęte wyższą stawką – na cały zestaw obowiązuje 23% VAT. Co innego, jeżeli napój będzie zamówiony osobno i nabity na drugim paragonie. Wtedy na danie główne zostaje stawka 8%, a na napój alkoholowy 23%.

Deklaracje podatkowe

Wszyscy podatnicy VAT są zobowiązani przez prawo, do złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej za okresy miesięcznie, do 25. dnia każdego miesiąca.

Podatek VAT to jeden z głównych dochodów budżetu państwa. Aby uchronić się przed karami finansowymi w przypadku kontroli skarbowej, warto mieć na uwadze różne stawki VAT-u i uważać, aby się nie pomylić przy drukowaniu paragonów dla klientów.

Źródła: finanse.mf.gov.pl,ksiegowosc.infor.pl, vat.pl.

New Call-to-action

3 thoughts on “Podatki w kuchni, czyli obowiązujące stawki VAT w gastronomii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.