Co oznacza symbol V-Label?

[banner id=”6157″]

V-Label to symbol, który staje się coraz bardziej popularny i ważny. To specjalny certyfikat dla produktów przeznaczonych dla wegan i wegetarian. Niedawno otrzymała go jedna z warszawskich restauracji.

V-Label to uznany na świecie symbol, który stanowi certyfikat dla produktów dedykowanych wegetarianom i weganom. Oznacza on, że dany produkt został wyprodukowany zgodnie z normami tych diet. Po raz pierwszy został wprowadzony w Szwajcarii, ponad 20 lat temu. Certyfikatowi podlegają produkty spożywcze, usługi, kosmetyki, a także… punkty gastronomiczne. Dzieli się go na dwie specyfikacje: dla wegetarian, czyli dla produktów, które mogą zawierać mleko, miód i jaja; oraz dla wegan – czyli produkty bez składników zwierzęcych i mleka.

[banner id=”6147″]

Symbol V-Label jest wykorzystywany w 39 krajach w Europie, w tym we Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Francji i Austrii. Przyznaje go Europejska Unia Wegetariańska. Licencja V-Label jest wydawana na rok, po tym czasie produkt lub miejsce musi przejść kolejną weryfikację.

Od maja 2017 roku symbol V-Label mogą otrzymać też punkty gastronomiczne – bary, restauracje, kawiarnie czy food trucki. Niedawno taki certyfikat otrzymała pierwsza w Polsce restauracja – lokal Tel Aviv w Warszawie. Aby móc się pochwalić takim symbolem, musiała przejść specjalną weryfikację i audyt, polegający na sprawdzeniu kuchni, składników używanych do potraw, rozmowie z szefem kuchni i menadżerem. Składniki przebadano pod względem ew. zawartości składników pochodzenia zwierzęcego.

[banner id=”5424″]

Wegetarianizm i weganizm w Polsce

Według Instytutu Badań Opinii Homo Homini przeprowadzonego na zlecenie Light Box – liczba dorosłych wegetarian w Polsce wynosi ponad milion. Przeważającą liczbę wegetarian w Polsce stanowią kobiety (aż 8,9% kobiet uznawało się za wegetarianki) i ludzie młodzi (do 24 lat). Niejedzenie mięsa staje się coraz bardziej popularne. Duża liczba osób, która nie chce całkowicie przechodzić na dietę wegetariańską lub wegańską, wybiera fleksitarianizm. Polega on na ograniczaniu ilości potraw mięsnych w diecie. Na tego typu roślinnej diecie spożywa się mięso średnio 2-3 razy w tygodniu. Stanowi ona też środek do przejścia na zdrowszy tryb odżywiania.

Im więcej osób przechodzi na dietę bezmięsną, tym zwiększa się zapotrzebowanie na lokale serwujące takie potrawy. Symbol V-Label to znak naszych czasów, stanowi też dodatkową gwarancję jakości i jest po prostu dobrą reklamą dla lokalu gastronomicznego.

[banner id=”5004″]

Źródło: portal spożywczy.pl, food-forum.pl.

Autor: Anna Motyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *