Umowa franczyzowa – co musisz wiedzieć przed jej podpisaniem?
Przystępując do sieci franczyzowej powinieneś zwrócić uwagę na zasady jej funkcjonowania. Powinny one zostać szczegółowo opisane zarówno w umowie franczyzowej, jak i podręczniku operacyjnym. Będzie to szereg elementów regulujących zasady współpracy pomiędzy Tobą a franczyzodawcą.
W tym kontekście powinieneś zwrócić uwagę na następujące kwestie:
ZASADY PROMOCJI MARKETINGU
Czy będzie to wspólna strategia dla całej sieci czy też każdy z franczyzobiorców będzie prowadził marketing i promocję we własnym zakresie, a franczyzodawca będzie jedynie określał jej ogólne ramy?
ZASADY KONTROLI I OBOWIĄZKI SPRAWOZDAWCZE
Zwróć uwagę, jak często będziesz musiał wypełniać obowiązki sprawozdawcze: rocznie, kwartalnie, a może miesięcznie? Jak często franczyzodawca będzie miał możliwość przeprowadzania audytu w Twoim punkcie franczyzowym?
PROCEDURY JAKIE BĘDZIESZ MUSIAŁ STOSOWAĆ
Działając w ramach sieci franczyzowej będziesz musiał odgórnie stosować pewne określone procedury, czy to franczyzodawca zapewni opracowanie takich procedur? A może przekaże ci jedynie ogólne wytyczne (dotyczy to m.in. takich obszarów, jak ochrona danych osobowych lub procedury dotyczące poufności)?
Więcej informacji dotyczących tego, jak negocjować umowę franczyzową i jakie są jej najważniejsze zapisy, znajdziesz w naszym darmowym poradniku “Franczyza w gastronomii. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?”. Został on przygotowany we współpracy z Adwokat Martą Kosecką, autorką bloga przepisnagastronomie.pl i zawiera profesjonalny komentarz na temat umowy franczyzowej w formie checklisty.
Zatem jeśli chcesz się dowiedzieć:
- jakie rodzaje opłat występują w sieci franczyzowej,
- czy wyłączność terytorialna jest istotna,
- co należy sprawdzić przed przyjęciem znaku towarowego,
- co może kryć się w zapisach na temat wypowiedzenia umowy,
sięgnij po nasz bezpłatny poradnik!