Jak otworzyć restaurację? 9 kroków do własnego biznesu

Marzenie o własnej, wyjątkowej restauracji nie musi być jednym z tych, które nigdy się nie spełnią. Przy pewnych nakładach pomysłowości i ciężkiej pracy można stworzyć wspaniałą restaurację i cieszyć się prowadzeniem własnego biznesu. Jest to zadanie trudne ale nie niemożliwe. Trzeba zrobić dobry plan i w 9 krokach przejść od marzeń do działań.

1. Biznesplan – spróbuj przewidzieć problemy

Czy zakładając restaurację, czy planując jakikolwiek inny biznes najważniejszy na początku jest dobry plan. Nie ma sensu działać po omacku i liczyć, że “jakoś to będzie”. Naszą przewagą będzie przygotowanie się na wszelkie potencjalne trudności – a możemy się przygotować tylko wtedy, kiedy uświadomimy sobie z czym przyjdzie nam się borykać. Dobry biznesplan powinien zawierać co najmniej:
– pomysł i profil restauracji – jaki lokal chcemy otworzyć, co go będzie wyróżniać?
– analizę rynku – na początek: jak wygląda sytuacja na naszym rynku lokalnym?
– analizę konkurencji – kogo możemy się obawiać i dlaczego? U kogo warto podpatrzeć dobre rozwiązania?
– analizę grupy docelowej – trzeba stworzyć profil klienta, dla jakich gości ma być nasz lokal?

W znalezieniu potencjalnych trudności niezastąpiona będzie analiza SWOT (ang. Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats). Warto poświęcić chwilę i wypisać wszystkie mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia dla naszego przyszłego biznesu.

Pobierz e-book o BDO

2. Przemyśl finansowanie gastronomii

Znalezienie środków na sfinansowanie biznesu to chyba pierwsza myśl każdego przyszłego restauratora. Trzeba oszacować swoje możliwości oraz zaplanować finansowanie w krótkim i długim okresie (rzadko się zdarza, żeby lokal przynosił zyski już po pierwszym miesiącu działania). Warto odpowiedzieć sobie na pytania:

 • jakiego rzędu nakłady są mi potrzebne przed rozpoczęciem działalności? Jakie wydatki planuję w pierwszym roku działalności?
 • czy mam kapitał własny (oszczędności)?
 • czy decyduję się na kredyt (na jakich warunkach? W jakim banku?) oraz po jakim czasie będę gotów go spłacić?
 • czy mam szanse na dofinansowanie, np. z Funduszy Unii Europejskiej?
kalkulator food cost

3. Formalności – po pierwsze działalność gospodarcza

Otwieranie restauracji to nie tylko kwestia naszego świetnego pomysłu. To przede wszystkim sporo formalności do załatwienia. Jeśli nie mamy swojej firmy to pierwszym krokiem, który jest konieczny do prowadzenia biznesu i warto pomyśleć o nim na samym początku, jest założenie działalności gospodarczej. Wymaga to m.in. wypełnienia odpowiednich dokumentów dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego.

4. Lokal Twoich marzeń

Planując lokal pod naszą działalność mamy tak naprawdę trzy opcje: wynająć, kupić lub zbudować. Każda z nich wiąże się z innymi nakładami finansowymi i koniecznymi formalnościami. Warto dopasować rodzaj lokalu do rodzaju biznesu jaki chcemy prowadzić oraz dobrze przemyśleć jego lokalizaję. Lokal w centrum będzie łatwiejszy do znalezienia i pewnie częściej odwiedzany, ale jego wynajem może kosztować bardzo dużo. Lokalizacja bardziej na obrzeżach może być tańsza, ale wymagać przy tym większych środków na reklamę i wypromowanie. Warto pamiętać, że nie będziemy mogli sprzedawać alkoholu jeśli nasz lokal będzie znajdował się w bliskiej okolicy szkoły. Pamiętajmy, że układ pomieszczeń i instalacje w lokalu muszą być przystosowane do prowadzenia restauracji lub musimy w planowanych wydatkach wziąć pod uwagę konieczne remonty, w celu przystosowania pomieszczeń.

5. Jeszcze więcej formalności – Sanepid, PPOŻ, HACCP…

Mamy wymarzony lokal, ale to dopiero mały krok do sukcesu. Pojawia się konieczność dopełnienia kolejnych formalności. Nasza przyszła restauracja musi spełniać wytyczne Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Ochrony Przeciw Pożarowej, Sanepidu oraz Inspektora Nadzoru Budowlanego. Pamiętajmy o zakupie gaśnicy, oznaczeniu lokalu odpowiednimi tablicami lub nalepkami informacyjnymi. Jeśli chcemy sprzedawać alkohol to kolejnym wymogiem formalnym jest zdobycie koncesji.

Polecamy naszą bazę darmowych materiałów, gdzie znajdziesz poradniki na temat Sanepidu, dokumentacji HACCP i uzyskiwaniu koncesji na sprzedaż alkoholu. E-booki możesz pobrać bezpłatnie na stronie naszej gastronomicznej biblioteczki.

Checklista SANEPID

6. Wyjątkowe wnętrze – wystrój, dobry sprzęt i nowoczesne oprogramowanie

Pusty lokal i szereg dopełnionych formalności to już połowa drogi! Czas pomyśleć o wnętrzu naszej restauracji. Wystrój powinien być pomysłowy i mieć motyw przewodni. Najważniejsze aby był spójny z tym, jaki rodzaj restauracji otwieramy i jakie jedzenie będziemy serwować. Mimo, że piękne, klimatyczne wnętrze może przyciągnąć wielu klientów, restauracja nie będzie sprawnie działać, jeśli nie zadbamy o techniczną stronę całego przedsięwzięcia. Musimy zainwestować w wyposażenie kuchni. Nowe nie będzie tanie, używane może się szybciej psuć. Trzeba policzyć która opcja będzie dla nas bardziej opłacalna.

Warto także kwestie oprogramowania dla restauracji przemyśleć już na etapie tworzenia biznesplanu. Nowoczesny system pozwoli nam na kontrolę sprzedaży i zapasów, zapewni nadzór nad personelem i pozwoli na efektywną obsługę klientów. Jeśli zastanawiasz się czy lepiej zainwestować w tradycyjny czy mobilny system sprzedaży podpowiadamy na co zwrócić uwagę tutaj: POS dla gastronomii. Mobilny czy tradycyjny? Pamiętajmy, aby oszacować wydatki zarówno na oprogramowanie, jak i na urządzenia, np. tablety dla kelnerów czy terminalne płatnicze.

New call-to-action

7. Restauracje tworzą ludzie

Bez świetnego personelu nasz lokal to na razie tylko ładne pomieszczenie ze stołami, a nie restauracja. Nic tak nie przyciągnie gości, jak wspaniałe jedzenie. A wspaniałe jedzenie będziemy serwować jedynie z bardzo dobrym szefem kuchni. Nie warto na nim oszczędzać. Bardzo ważna jest też reszta personelu czyli głównie kelnerzy. Ważne aby wykazywali się wysoką kulturą osobistą i byli po prostu sympatyczni. Goście, którzy zostaną obsłużeni w profesjonalny i przyjazny sposób będą chętniej do nas wracać i polecać naszą restaurację innym. W kwestiach formalnych pamiętajmy, że każdy pracownik lokalu gastronomicznego musi mieć aktualną książeczkę zdrowia wydawaną przez Sanepid.

8. Zakupy i dostawcy

Od początku decydujmy się na świeże i smaczne produkty. Oszczędzanie na jakości potraw jest złudną oszczędnością, ponieważ szybko poskutkuje niezadowolonymi gośćmi i kiepską renomą. Testujmy różnych dostawców i nawiązujmy stałą współpracę z tymi najlepszymi. W dłuższym okresie czasu taka stała współpraca przełoży się na pewno także na korzystne warunki cenowe.

9. Daj o sobie usłyszeć

Restauracja gotowa. Mamy piękny i wyposażony lokal. Personel gotowy do pracy. Pierwsze zapasy zrobione. Formalności dopięte na ostatni guzik. Czas przyciągnąć gości. Na początku nasze akcje reklamowe muszą przybrać formę dość mocną aby lokalna społeczność mogła o nas usłyszeć. Zadbajmy o stronę internetową, bo to w internecie najczęściej szuka się informacji o lokalu, godzinach jego otwarcia. Na początek, aby nie potęgować kosztów, możemy założyć darmowy profil na Facebooku i Instagramie. Może się przydać także tradycyjna reklama w postaci banera lub billboardu.

Warto też pomyśleć o dniu otwarcia restauracji i uczynić go nie tylko otwarciem, ale wyjątkowym wydarzeniem. Na gości mogą czekać specjalne atrakcje, promocyjne ceny czy upominki. Przy odrobinie fantazji możemy zadziałać niemalże bezkosztowo. Rozpromujmy lokal w social mediach, może mamy wśród znajomych jakiegoś artystę, który umiliłby gościom wieczór? Nie bójmy się ciekawych pomysłów, niech goście zapamiętają ten dzień i to miejsce.

Pamiętajmy, że restauracja to suma wielu małych elementów, które złożą się na wspaniałe miejsce lub jedynie wygenerują koszty i frustracje. Wszystko pójdzie dobrze, jeśli przygotujemy się na najtrudniejszy scenariusz, a do całej pracy podejdziemy z sercem i pasją. Tajemnica sukcesu to dbałość o detale i radosne zaangażowanie.

Autor: Barbara Baran/www.posbistro.com

Źródła:
http://www.sgpstudio.pl/gastronomia/
http://jakotworzyc.biz/jak-otworzyc-restauracje/
http://finanse.wp.pl/kat,18453,title,Ile-kosztuje-otwarcie-wlasnej-restauracji,wid,13308692,wiadomosc.html28 thoughts on “Jak otworzyć restaurację? 9 kroków do własnego biznesu

 • Dziękuję za cenne porady. Akurat zamierzam się z otwarciem małego punktu gastronomicznego. Kucharza rewelacyjnego mam (w domu :), docelową klientelę też -jeśli tylko znajdę taki lokal w odpowiednim miejscu. Najbardziej biją w kieszeń koszty najmu lokalu. W Krakowie poza centrum to ceny są najmniejsze od 2500, bo o centrum nie wspomnę, zresztą wolę inną lokalizację. Tak czy owak, pieniądze banki dają, wystarczy im wszystko przedstawić jasno i klarownie, najgorzej to czynsz z lokalem, bo tam chcą zedrzeć z człowieka 🙂

  Reply
  • Nie ma za co 🙂 Na naszym blogu staramy się doradzać Gastronomom jak najlepiej prowadzić swój biznes i jak oszczędzać. Jeśli planuje Pani otwarcie własnego biznesu i zastanawia się Pani nad ciekawym i niedrogim systemem POS, zachęcamy do odwiedzenia naszej witryny: https://posbistro.com/. Możliwe jest również założenie wersji demonstracyjnej i przetestowanie POSbistro. Link do demo znajduje się tutaj: https://posbistro.com/demo

   Reply
 • Nie jest to łatwe, ale da się zrobić. Jak jeszcze z sercem, to tylko lepiej wszystko idzie 🙂 Co do wyposażenia restauracji to dobry sprzęt do profesjonalnej kuchni ma Fagor.

  Reply
 • Dziekuje ze informacje …. czy jest mozliwosc zalatwienia, chodiasz czesc tych pierwszych formalnosci ( rejestracje biznesu itd). z poza granicy? mieszkamy w Kanadzie, i chcemy jak najwiecej mozliwych spraw zalatwic z tad.. tutaj takie sprawy mozna zlatwic przez internet lub telefon, czy w Polsce dziala to tak samo, czy ktos fizycznie musi tam byc?

  Reply
 • Bardzo dobry artykuł, jednak nadal ma pewien problem. Dostałam ofertę jednej firmy (chodzi o systemy dla gastronomii) i nie wiem czy warto w nie zainwestować. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na ten temat? http://cbis.pl/programowanie-2/

  Reply
  • Witaj Maja, cieszymy się, że nasz artykuł Ci się spodobał. Zawsze kierujemy się interesem naszych czytelników, aby zapewnić im dostęp do wartościowych i merytorycznych informacji – zwłaszcza w obszarze gastronomicznym. Jeśli chodzi o systemy dla gastronomii, niewątpliwie liderem jest obecnie POSbistro, czyli mobilne oprogramowanie dla gastronomii. Jeśli szukasz różnic między POSbistro, a tradycyjnymi rozwiązaniami typu POS, to na szybko podajemy Ci trzy: mniejszy koszt wdrożenia, stała, niska abonamentowa opłata, a w niej pomoc techniczna, oraz zdalny dostęp do wszystkich informacji z poziomu komputera lub telefonu. POSbistro nie żąda od klientów dodatkowych opłat za każdy osobny moduł. Wszystko (kuchnia, magazyn, panel admina) masz w cenie wspomnianego abonamentu, którego cena rośnie wraz z liczbą urządzeń, które będziesz chciała wykorzystać. Darmowe demo możesz otrzymać wypełniając ten https://posbistro.com/demo Spróbuj, bo warto 🙂
   Na POSbistro decyduje się obecnie mnóstwo restauratorów, to prawdziwy przełom na rynku oprogramowania dla gastronomii. Zobacz opinie zadowolonych klientów:
   https://www.youtube.com/watch?v=AAD-vYOwwys
   https://www.youtube.com/watch?v=A9rRFrjxiFM
   https://www.youtube.com/watch?v=FyTEKem4QWA
   POSdrawiamy Cię serdecznie! 🙂

   Reply
 • Bardzo cenne rady, niestety wiele czynników musi się złożyć żeby restauracja dobrze funkcjonowała i to latami. Ja obecnie robię rozeznanie w wyposażeniu dla gastronomii, jest to jedna z kosztowniejszych pozycji biznesplanu 🙂 jak na razie w oko wpadła mi oferta http://www.masz.gliwice.pl/o_firmie.html

  Reply
  • Dziękujemy, faktycznie wyposażenie to bardzo kosztowna część biznesplanu, dlatego jeśli chcesz oszczędzić np. na systemie POS, rekomendujemy mobilne, niedrogie oprogramowanie sprzedażowe POSbistro. W chwili obecnej, to numer jeden na rynku, a więcej przeczytasz w naszych innych artykułach, np. Dlaczego POSbistro jest lepsze od tradycyjnej kasy fiskalnej? -> https://goo.gl/oUa89A lub Dla kogo POSbistro? ->https://goo.gl/B4J4kb

   Reply
 • Cenne wskazówki. Ja mam jednak jeszcze jeden kłopot, otóż kuchnia znajduje się w moim lokalu w piwnicy i zastanawiam się, aby zainwestować w windy gastronomiczne od firmy http://www.komodo-windy.pl. Czy to będzie dobra inwestycja, czy tylko wyrzucone pieniądze w błoto?

  Reply
  • Witaj Alina, jeśli posiadasz restaurację mieszczącą się na kilku piętrach bądź kondygnacjach winda to zdecydowanie bardzo ważny element wyposażenia. Sprawdź jednak dokładnie ofertę tej firmy i porównaj z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Sprawdź dobrze warunki gwarancji, a konkretnie upewnij się, że jeśli po zamontowaniu winda będzie szwankować (np. zatnie się) to serwis niezwłocznie przyjedzie ją naprawić i nie będziesz musiała za to dodatkowo płacić. Do Twojego lokalu, bardzo użyteczne będzie również odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli na swobodną komunikację kelnera z kucharzem – najlepiej za pomocą urządzeń elektronicznych. Idealnym i niedrogim rozwiązaniem jest POSbistro, które umożliwia ową komunikacje za pomocą tabletów. Dodatkowo ma mnóstwo innych korzyści, wejdź na stronę i poczytaj: https://goo.gl/fnAOKw
   POSdrawiamy!

   Reply
 • Bardzo ciekawy wpis. Rozjaśnia odpowiedzi na wiele pytań. Mnie tylko zastanawia kwestia czy jeśli restauracja dopiero się otwiera to cz lepiej zatrudnić księgową czy powierzyć swoje rozliczenia kancelarii podatkowej tak jak np ta bookkeeping poland Czy to raczej jest już indywidualny wybór restauratora? Co jest bardziej opłacalne Twoim zdaniem?

  Reply
 • http://www.3mdrealizacje.pl Polecam z czystym sumieniem. Ekipa godna polecenia dla osób startujących z pierwszym biznesem, najważniejsze nie zdzierają kasy za każdy papierek czy pomocy w uzyskaniu pozwoleń. Otworzyłam z nimi swoją wymarzona restauracje. Pan Marcin pomoże we wszystkim.

  Reply
 • Fajny i przydatny wpis, dla kogoś kto rozpoczyna swoją przygodę z gastronomią! 🙂 Jako były Sanepidowiec prowadzę bloga, w którym wyjaśniam jak dostosować lokal pod prawo żywnościowe, jakich dokumentów potrzebujesz i czego Saenpid wymaga na odbiorze lokalu? 😉 zapraszam http://www.haccpdlaciebie.pl

  Reply
 • Bardzo ciekawy wpis, na pewno przyda się komuś kto chce otworzyć własną knajpę 🙂 

  Reply
 • Fajne porady, jestem na etapie otwierania restauracji, dzięki! 🙂 

  Reply
 • Własna restauracja nie jest łatwym biznesem, ale można dobrze zarobić. Ważne by się odpowiednio do tego zabrać, czyli znaleźć dobry lokal, fajnie go urządzić, mieć sprawny personel itp. Są firmy, które kompleksowo to robią dla ludzi, którzy chcą mieć restauracje, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać, nie znają się na pozwoleniach, technologii i umowach. Jeśli ktoś chce wejść do sieci to też niech się skonsultuje z kimś kto zwróci uwagę na zapisy w umowie franczyzowej i umowie najmu. Polecam Qubaturę http://qubatura.com/o-nas/. Zajmują się też rozwojem sieci we franczyzie, gdyby ktoś chciał samemu budować markę.

  Reply
 • bardzo fajny artykuł.
  Wg mnie największym wyzwaniem dla osób próbujących otworzyć własną restaurację czy kawiarnię jest przejście kontroli sanepidu. Każdy nowy restaurator musi wiedzieć co to jest haccp i jak to należy zastosować. Na początek polecam ten artykuł: https://www.unileverfoodsolutions.pl/Aktualnosci/Gastrostrefa/system-haccp-7-zasad.html
  żeby dowiedzieć się z czym się to je. Mnie bardzo długo w nocy śnił się Krytyczne Punkty Kontroli, droga czystych i
  brudnych naczyń stołowych. Czytałam i starałam się zapamiętać jakie mają być temperatury przechowywania produktów. Jak otworzyłam restaurację to codziennie sprawdzałam świeżość i ważność produktów, żeby broń boże nikt się nie zatruł. Na początku cały czas obawiałam się niezapowiedzianej kontroli Sanepidu. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i z czasem już mniej się stresowałam wszystkim.

  Reply
 • Rzeczywiście formalności jest niestety całe mnóstwo, zanim otworzy się tę wymarzoną, a przede wszystkim swoją restaurację. Zastanawiam się czy dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z usług firmy realizującej kompleksowe usługi dostaw kawy do restauracji, włączając w to wynajem oraz serwis sprzętu, na przykład takiej: http://etnocafe.pl/dla-biznesu/ Myślę, że byłoby to w pewnym sensie jakieś ułatwienie, zwłaszcza na początku prowadzenia biznesu.

  Reply
 • Świetny artykuł, zastanawiam się nad otwarciem własnego biznesu gastronomicznego, Twoje porady na pewno pomogą mi w podjęciu właściwej decyzji 🙂
  ________________
  http://rogowski.net.pl/

  Reply
 • Solidny biznesplan to oczywiście podstawa działalności, zwłaszcza w tak trudnej branży gastronomicznej. Wiele z wymienionych formalności można znacznie uprościć, chociażby poprzez rejestrację firmy przez internet, lub nawet zakup gotowej spółki. Największą barierą wydaje się nadal solidne zaplecze finansowe, które na początku biznesu jest wręcz kluczowe.

  Reply
 • Genialny wpis i pomimo swojej daty powstania jest bardzo na czasie. Każdy biznes wymaga ogromnej cierpliwości i serducha. Warto szukać również metod, które pomagają przy prowadzeniu firmy. Jednym z takich rozwiązań jest ta strona https://www.ifirma.pl/, którą szczerze polecam. Bardzo przydaje się zwłaszcza w pierwszej fazie prowadzenia rozliczeń i wystawiania faktur kontrahentom.

  Reply
 • No prowadzenie biznesu zawsze zdaje się takie łatwe, tj. człowiek myśli, że wystarczy otworzyć lokal a ludzie wpadną do środka, żeby korzystać z Twoich usług, a tak naprawdę wiele firm gastronomicznych upada. Ja tworząc biznes plan cały czas siedziałem w obliczeniach i jak już byłem gotowy,raz jeszcze przeanalizowałem wszystko z pomocą radcy prawnego z kancelarii http://dubielsawinda.pl/. Oni pomogli mi zdobyć wszystkie potrzebne pozwolenia, które są niezbędne do prowadzenia takiego biznesu 🙂 Już drugi rok w branży. Cały czas korzystam z ich usług.

  Reply
 • Bardzo wartościowy wpis

  Reply
 • Pingback:

 • Pingback:

 • Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *