Czy warto inwestować w kursy i szkolenia dla pracowników?

Zawód kucharza i kelnera zmienia się równie dynamicznie, jak każdy inny. Ciągle mamy do czynienia ze zmianą technologii, trendów i sprzętu na którym się pracuje. W przypadku zawodów gastronomicznych zmiany te dotyczą m.in technik gotowania, zasad obsługi klientów, sposobów kompozycji czy podawania dań i napojów. Aby być konkurencyjnym, trzeba na bieżąco śledzić trendy, które dyktuje rynek i umieć się odnaleźć w obliczu dynamicznych zmian.

[banner id=”5424″]

Z najnowszych badań wynika, że kucharze i kelnerzy są obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Znalezienie dobrego pracownika, który nie tylko potrafi gotować czy obsługiwać klientów, ale również doskonale dogaduje się z zespołem i kadrą managerską, często graniczy z cudem. Jeśli już uda nam się znaleźć odpowiednią osobę, musimy wiedzieć jak ją zatrzymać! Jedną z najbardziej skutecznych metod przywiązania pracownika do miejsca pracy jest inwestycja w podnoszenie jego kwalifikacji zawodowych.

Kto powinien o to zadbać?

Za poziom usług, jakie świadczy dany lokal gastronomiczny odpowiada jego właściciel. Dobry restaurator powinien być świadomy zmian, jakie zachodzą na rynku, by móc stawiać wymagania względem personelu. Jeśli chce utrzymać się na rynku, powinien ciągle dbać o podnoszenie kompetencji swoich i swoich pracowników.

W przypadku gastronomii najcenniejszą wiedzę zdobywa się na zajęciach praktycznych, więc kursy i szkolenia są konieczną a zarazem najprostszą i najszybszą drogą do podniesienia kwalifikacji zawodowych.

Czy nie wystarczy ukończenie szkoły gastronomicznej?

Kiedyś rzeczywiście bywało tak, że właściciele restauracji oczekiwali od swoich pracowników jedynie wiedzy absolwenta szkoły gastronomicznej. Czasy jednak się zmieniły i wraz z nimi zwiększyła się świadomość właścicieli lokali gastronomicznych, personelu oraz klientów.

Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Restauratorzy nastawieni na zysk popełniają jeden, wielki błąd – wolą zatrudniać wyłącznie doświadczony personel, by móc oszczędzać na ewentualnych kursach i szkoleniach. Oczywiście doświadczeni pracownicy są łakomym kąskiem, bo nie popełniają tylu błędów, co amatorzy, ale za jakiś czas, jeśli nikt nie zainwestuje w ich rozwój, również pozostaną w tyle.

Wybitni restauratorzy, którym udało się osiągnąć sukces, dobrze wiedzą o tym, że warto zatrudniać mniej doświadczonych ludzi, bo inwestycja w ich rozwój sprawi, że staną się lojalnymi pracownikami, będą pracować bardziej wydajnie i zaczną identyfikować się ze swoją restauracją. W taki sposób można stworzyć idealny zespół, który poprowadzi każdy lokal do sukcesu.

Pamiętajmy, że zatrudniając personel z doświadczeniem, zatrudniamy ludzi z już wyrobionymi nawykami. Pozytywne nawyki są atutem, negatywne zaś ciężko wykorzenić.

Korzyści dla personelu

Pracownik, który może skorzystać z pakietu szkoleń, ma możliwość zaplanowania bezpiecznej przyszłości w branży gastronomicznej. Podnoszenie kwalifikacji daje mu pewnego rodzaju stabilizację i możliwość awansu.

Kucharze i kelnerzy przyznają, że możliwość uczestnictwa w szkoleniach i kursach, to zaraz po godziwych zarobkach, jedna z najważniejszych rzeczy, która zatrzymuje pracownika w konkretnym miejscu pracy.

Jak wyglądają takie kursy?

W Internecie możemy znaleźć szeroką ofertę profesjonalnych kursów i szkoleń zarówno dla osób prowadzacych swoją działalność gastronomiczną, jak również dla pracowników czy pasjonatów gotowania. W ramach kursów przeważnie 90% programu stanowią zajęcia praktyczne (10% to teoria). Ceny profesjonalnych kursów zaczynają się już od 399 zł.

Przykładowo:
Profesjonalny kurs kelnerski II stopnia 45h, kosztuje 599 zł.
Kurs kucharski I stopnia 70h – kosztuje 1 215 zł.

Coraz częściej spotykamy też na rynku Akademie Kulinarne, które są otwierane przez mistrzów kuchni oraz celebrytów (ostatnio pisaliśmy o jednej z nich – zobacz tutaj). Takie miejsca świadczą usługi na bardzo wysokim poziomie i dają możliwość gotowania z autorytetami! Wybór jest ogromny, ale najważniejsze są chęci właścicieli restauracji.

Jeśli nie macie funduszy na podnoszenie kwalifikacji całej kadry pracowniczej, zainwestujcie w tych najlepszych. Warto zorganizować konkurs, zachęć pracowników by zawalczyli o taką świetną nagrodę – np. osoba, która zrobi największy utarg w miesiącu, otrzyma darmowy kurs kelnerski etc.

Sukces jest w Waszych rękach!

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *