Umowa franczyzowa – co musisz wiedzieć przed jej podpisaniem?

Przystępując do sieci franczyzowej powinieneś zwrócić uwagę na zasady jej funkcjonowania. Powinny one zostać szczegółowo opisane zarówno w umowie franczyzowej, jak i podręczniku operacyjnym. Będzie to szereg elementów regulujących zasady współpracy pomiędzy Tobą a franczyzodawcą. 

W tym kontekście powinieneś zwrócić uwagę na następujące kwestie: 

ZASADY PROMOCJI MARKETINGU

Czy będzie to wspólna strategia dla całej sieci czy też każdy z franczyzobiorców będzie prowadził marketing i promocję we własnym zakresie, a franczyzodawca będzie jedynie określał jej ogólne ramy?

ZASADY KONTROLI I OBOWIĄZKI SPRAWOZDAWCZE 

Zwróć uwagę, jak często będziesz musiał wypełniać obowiązki sprawozdawcze: rocznie, kwartalnie, a może miesięcznie? Jak często franczyzodawca będzie miał możliwość przeprowadzania audytu w Twoim punkcie franczyzowym?

PROCEDURY JAKIE BĘDZIESZ MUSIAŁ STOSOWAĆ 

Działając w ramach sieci franczyzowej będziesz musiał odgórnie stosować pewne określone procedury, czy to franczyzodawca zapewni opracowanie takich procedur? A może przekaże ci jedynie ogólne wytyczne (dotyczy to m.in. takich obszarów, jak ochrona danych osobowych lub procedury dotyczące poufności)? 

Więcej informacji dotyczących tego, jak negocjować umowę franczyzową i jakie są jej najważniejsze zapisy, znajdziesz w naszym darmowym poradniku “Franczyza w gastronomii. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?”. Został on przygotowany we współpracy z Adwokat Martą Kosecką, autorką bloga przepisnagastronomie.pl i zawiera profesjonalny komentarz na temat umowy franczyzowej w formie checklisty. 

Zatem jeśli chcesz się dowiedzieć:

  • jakie rodzaje opłat występują w sieci franczyzowej,
  • czy wyłączność terytorialna jest istotna,
  • co należy sprawdzić przed przyjęciem znaku towarowego,
  • co może kryć się w zapisach na temat wypowiedzenia umowy,

sięgnij po nasz bezpłatny poradnik!

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *