Umowa franczyzowa – co musisz wiedzieć przed jej podpisaniem?

Przystępując do sieci franczyzowej powinieneś zwrócić uwagę na zasady jej funkcjonowania. Powinny one zostać szczegółowo opisane zarówno w umowie franczyzowej, jak i podręczniku operacyjnym. Będzie to szereg elementów regulujących zasady współpracy pomiędzy Tobą a franczyzodawcą. 

W tym kontekście powinieneś zwrócić uwagę na następujące kwestie: 

ZASADY PROMOCJI MARKETINGU

Czy będzie to wspólna strategia dla całej sieci czy też każdy z franczyzobiorców będzie prowadził marketing i promocję we własnym zakresie, a franczyzodawca będzie jedynie określał jej ogólne ramy?

ZASADY KONTROLI I OBOWIĄZKI SPRAWOZDAWCZE 

Zwróć uwagę, jak często będziesz musiał wypełniać obowiązki sprawozdawcze: rocznie, kwartalnie, a może miesięcznie? Jak często franczyzodawca będzie miał możliwość przeprowadzania audytu w Twoim punkcie franczyzowym?

PROCEDURY JAKIE BĘDZIESZ MUSIAŁ STOSOWAĆ 

Działając w ramach sieci franczyzowej będziesz musiał odgórnie stosować pewne określone procedury, czy to franczyzodawca zapewni opracowanie takich procedur? A może przekaże ci jedynie ogólne wytyczne (dotyczy to m.in. takich obszarów, jak ochrona danych osobowych lub procedury dotyczące poufności)? 

Więcej informacji dotyczących tego, jak negocjować umowę franczyzową i jakie są jej najważniejsze zapisy, znajdziesz w naszym darmowym poradniku “Franczyza w gastronomii. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?”. Został on przygotowany we współpracy z Adwokat Martą Kosecką, autorką bloga przepisnagastronomie.pl i zawiera profesjonalny komentarz na temat umowy franczyzowej w formie checklisty. 

Zatem jeśli chcesz się dowiedzieć:

  • jakie rodzaje opłat występują w sieci franczyzowej,
  • czy wyłączność terytorialna jest istotna,
  • co należy sprawdzić przed przyjęciem znaku towarowego,
  • co może kryć się w zapisach na temat wypowiedzenia umowy,

sięgnij po nasz bezpłatny poradnik!
Anna Siwek

Jako absolwentka edytorstwa i marketingu, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 160 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *