Do 27 grudnia lokale gastronomiczne pozostaną zamknięte. Co dalej?

Sobotnia konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego przyniosła nowe informacje dotyczące odmrażania gospodarki, w tym funkcjonowania gastronomii. Niestety na upragnione otwarcie lokali restauratorzy będą musieli poczekać do końca roku.

21 listopada podczas konferencji prasowej ogłoszone zostały nowe decyzje dot. walki z koronawirusem. Ostatnie dni przyniosły stabilizację liczby zakażeń. W związku z tym rząd opracował plan stopniowego rozmrażania gospodarki – 100 dni solidarności w walce z COVID-19. Jak powiedział premier:

– Przed nami pewien okres, który nazywamy „100 dni solidarności”; to dlatego, że na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka – powiedział Morawiecki.

New call-to-action

Etapy luzowania obostrzeń 

Plan zakłada 3 etapy obostrzeń, uzależnione od liczby zakażeń. Najlepszym możliwym scenariuszem jest powrót do podziału powiatów na strefy, a tym samym luzowanie obostrzeń. Na portalu gov.pl zamieszczono szczegółowe omówienie etapów nowego planu:

“W ramach prac przygotowaliśmy trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).”

Powrót do strefy czerwonej będzie możliwy, jeżeli średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie poniżej 19 tysięcy. Strefa żółta rozpoczyna się poniżej 9 400 tysięcy zachorowań, a zielona poniżej 3 800 tysięcy.

Odmrożenie gospodarki a gastronomia

Obecnie jesteśmy przed tak zwanym etapem odpowiedzialności, który ma trwać od 28 listopada do 27 grudnia. Od liczby zakażeń uzależnione będzie, czy po nim wrócimy do podziału Polski na trzy nowe strefy. 

Rząd zdecydował od 28 listopada poluzować niektóre obostrzenia, niestety nie dotyczą one gastronomii. Od przyszłej soboty zostaną otwarte galerie handlowe, przy zachowaniu najwyższego reżimu sanitarnego. Dodatkowo w grudniu będzie dodatkowa niedziela handlowa przed świętami. Na temat tych decyzji wypowiedział się premier:

– Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty (28 listopada) placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Przedsiębiorcy obiecali nam, że zadbają o reżim w swoich sklepach tak, jak to jest w sklepach spożywczych. Postanowiliśmy, że na razie placówki gastronomiczne pozostają zamknięte.

Oprócz lokali gastronomicznych, do 27 grudnia zamknięte pozostaną również placówki z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness.

Podział na trzy nowe strefy – co z gastronomią?

Jeśli liczba zakażeń zacznie spadać, Polska może powrócić do podziału na trzy strefy. Jak będzie wtedy wyglądało funkcjonowanie gastronomii? Za portalem gov.pl podajemy, jakie obostrzenia będą aktualne w poszczególnych strefach:

GASTRONOMIA 

  • strefa czerwona (poniżej 19 tys. zakażeń) – wyłącznie na wynos i na dowóz,
  • strefa żółta (poniżej 9,4 tys. zakażeń) – lokale otwarte w godzinach 6:00 – 21:00,
  • strefa zielona (poniżej 3,8 tys. zakażeń) – działalność bez ograniczeń.

Na ten moment restauratorzy zmuszeni są do realizacji zamówień wyłącznie na wynos lub dowozie, dlatego nowe sposoby na zbieranie zamówień są na wagę złota. By uniezależnić się od dużych portali, do sprzedaży można wykorzystać własną stronę www lub przekierowywać klientów do zamówienia z profilu na Facebooku. 

Jako firma POSbistro dajemy restauratorom do dyspozycji usługę Virtual Menu na wyjątkowo korzystnych warunkach, która umożliwia szybkie uruchomienie sprzedaży online. Nasi klienci mogą z niej korzystać za darmo na czas lockdownu!

Nie czekaj ani chwili i uruchom u siebie Virtual Menu  – intuicyjny i prosty w obsłudze system do zamówień online zintegrowany z POSem.

Zyskasz szybką obsługę zamówień, nowy kanał sprzedaży i niskie lub zerowe prowizje!

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *