Metoda francuska, niemiecka i angielska w obsłudze kelnerskiej

Serwis kelnerski niemiecki, francuski czy może brytyjski? Dobór odpowiedniej metody obsługi gości odbywa się w zależności od wymagań i rodzaju restauracji. Sprawdzamy, która metoda jest odpowiednia dla poszczególnych typów lokali gastronomicznych.

Serwis niemiecki

Serwis niemiecki jest najbardziej popularnym sposobem podawania potraw przez kelnerów. Inaczej nazywany talerzowym lub amerykańskim. Kelnerzy podają gościom gotowe porcje i dodatki na talerzach. Proces nakładania i dekorowania potrawy odbywa się w kuchni. Kelner podaje zamówione danie prosto do stolika, z prawej strony gości. Obsługa powinna pamiętać o ważnej zasadzie dotyczącej kolejności podawania – dodatki ustawia się na stoliku przed podaniem dania głównego. Po lewej stronie powinny znaleźć się surówki, po prawej dodatki owocowe lub sosy.

Serwis niemiecki jest prosty w przeszkoleniu, daje gwarancję dokładnego zrealizowania zamówienia i umożliwia korzystanie z systemów zamówień, takich jak np. POSbistro. Kelnerzy obsługują gości szybko i dynamicznie, nie potrzebują dodatkowego sprzętu (za wyjątkiem tac). Potrawy wyglądają estetycznie i mają zawsze takie same porcje. Za jego minusy uznaje się brak kontaktu z klientem. Można to nadrobić podczas przyjmowania zamówienia – obsługa powinna wtedy nawiązać pozytywną więź z gośćmi. W naszym artykule Sprzedaż sugerowana, czyli jak zwiększyć średnią wartość rachunku? pisaliśmy o tym, jak można zachęcić klientów do poszerzania zamówienia. Metoda niemiecka sprawdzi się podczas obsługi przyjęć, wesel czy większej liczby osób w restauracji.

Przejdź do biblioteki

Serwis francuski

To metoda obsługi gości, która jest najbardziej skomplikowana. Wymaga nauki i perfekcji. Potrawy nakładane są na półmisku lub tacy, z których kelner nakłada porcje na talerze w obecności gości. Dopuszcza się też formę, że goście sami sobie nakładają z półmiska trzymanego przez obsługę. Najpierw kelnerzy podają pustą zastawę na stoły, a potem od lewej strony czekają z potrawami. Do serwowania dań używa się widelca i dużej łyżki, czasami są potrzebne specjalne szczypce.

Serwis francuski to metoda dość czasochłonna i wymagająca większej ilości obsługi. W zamian daje gościom poczucie wyjątkowości. Serwis francuski jest stosowany głównie na wykwintnych, uroczystych przyjęciach lub w eleganckich restauracjach.

Serwis angielski

Angielski sposób obsługi gości polega na podawaniu z wózka lub stolika kelnerskiego. Obsługa podjeżdża z wózkiem i w obecności gości przygotowuje część dań, dzieli na porcje, nakłada, ozdabia i podaje. Najczęściej metodą angielską podaje się owoce morza, skorupiaki, mięsa i desery. Czynności odbywają się z prawej strony gości.

Serwis angielski wymaga od kelnerów dobrej prezencji i poprawnej kolejności wykonywania czynności. Sprawdza się na przyjęciach, gdzie mamy niewielką liczbę gości lub na wyjątkowych kolacjach dla par. W restauracji może być stosowany jako dodatkowa usługa na specjalne okazje.

Obsługa kelnerska zaczyna się już od wejścia klienta do restauracji, a kończy na podaniu rachunku. Niezależnie od wyboru metody obsługi kelnerskiej, przy każdej z nich nasi goście powinni poczuć się jak w wykwintnej restauracji. Wybór metody obsługi ma zapewnić perfekcjonizm w obsłudze gości i sprawić, że klienci z chęcią odwiedzą restaurację kolejny raz.

Czytaj również: Jak znaleźć idealnego kucharza? Rekrutacja krok po kroku!

Źródło : „Obsługa gości (konsumentów)”, R. Szajna, D. Ławniczak, A. Ziaja, Warszawa, 2008.

Zachęcamy do zapoznania się z systemem POSbistro, który posiada wiele funkcji usprawniających pracę kelnera. Ich znajomość znacząco poprawi generowanie wyższych rachunków i pomoże w sprzedaży sugerowanej.

system gastronomiczny

3 thoughts on “Metoda francuska, niemiecka i angielska w obsłudze kelnerskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *