Jak skutecznie motywować pracowników w branży gastronomicznej

W dzisiejszych czasach dobry pracodawca jest na miarę złota. Co znaczy dobry? Z punktu widzenia pracowników to taki, który potrafi zapewnić dobre warunki pracy. Chodzi nie tylko o samo wynagrodzenie, ale również o atmosferę pracy, bo pamiętajmy, że statystyczny Polak spędza w pracy aż 2 129 dni i 21 godzin życia! Można przyjąć, że w branży gastronomicznej  jest to znacznie więcej. Praca więc staje się dla pracowników drugim domem i to, jakie panują w niej warunki wpływa na efektywność wykonywanych zadań.

chef-657352_640

Do napisania tego tekstu skłoniły mnie posty umieszczane przez pokrzywdzonych pracowników na fanpagu Czarna lista pracodawców z Krakowa i okolic. Niestety większość wpisów dotyczy branży gastronomicznej. Takich stron, czy dyskusji na temat nieuczciwych pracodawców jest wiele. Warto mieć świadomość, że w dobie internetu informacje o pracodawcach i warunkach pracy rozprzestrzeniają się błyskawicznie i potrafią zarówno budować, jak i rujnować wizerunek firmy.

Przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów na to, jak stworzyć idealne miejsce pracy. Jak motywować pracowników, by byli bardziej efektywni – co bezpośrednio przełoży się na sprzedaż i wzrost prestiżu lokalu. Takie działania nie kosztują wiele, a dają niesamowity efekt.

[banner id=”5424″]

Pochwały

Jeśli któryś z Twoich pracowników dobrze się spisał, nie zapominaj go pochwalić. Ludzie doceniają pochwały równie mocno jak gratyfikacje finansowe. Zawsze rób to publicznie! Możesz zwołać swoją załogę i pochwalić na forum takiego pracownika. Jeśli zrobisz to na osobności, automatycznie obniżysz siłę przekazu takiego działania. Publiczne uznanie zasług pracownika sprawi, że poczuje się on dowartościowany, a zespół będzie chciał powtórzyć sukces jednostki, by w przyszłości również otrzymać taką pochwałę.

Urodziny i rocznice

Przygotuj kalendarz, w którym będziesz notował urodziny pracowników i rocznice ich zatrudnienia. Każdy pracownik chciałby i powinien być traktowany indywidualnie. Pamiętając o drobnostkach takich jak urodziny, czy rocznica zatrudnienia wzmacniamy lojalności pracowników względem firmy. Wystarczy drobny, symboliczny prezent – kwiaty, czekoladki lub bon na zakupy, kolację. Zawsze warto do takiego drobiazgu dodać kartkę z odręcznym podpisem. Dzięki takim gestom pracownicy będą jeszcze mocniej identyfikować się ze swoim miejscem pracy.

outdoor-cafe-705881_640

Program korzyści

Ustal zadania, które będą dodatkowo nagradzane. Przykładowo: wypełnienie 5 ankiet przez gości = 2h wolnego czasu, sprzedaż określonych przez Ciebie dań z karty, w ciągu jednego dnia = 50 zł itp. To pozwoli stworzyć zdrową rywalizację w zespole, a pracownicy będą prześcigać się w tym, by uzyskać nagrodę.

Konkursy z nagrodami

To świetny pomysł na skuteczne zmiany w lokalu! Zdarza się, że pracownicy znają potrzeby i nawyki gości lepiej od Ciebie. Jak tę wiedzę wykorzystać? Organizuj cykliczne konkursy na promocję lokalu lub na nowe dania w menu. Takie działania pobudzą kreatywność pracowników oraz dadzą im poczucie, że mają wpływ na kierunek rozwoju firmy.

man-439040_640

Nagradzaj najlepszych pracowników

Raz na miesiąc lub kwartał wybierz osobę, która zrobiła największą sprzedaż lub w inny sposób przyczyniła się do sukcesu Twojego lokalu. Nagrodą może być premia lub bony. Wiedząc o tym, pracownicy z pewnością będą się bardziej starać.

Szkolenia i kursy

Pamiętaj, że inwestując w pracowników, inwestujesz w swój biznes. Podnosząc umiejętności i kompetencje kadry pracowniczej, stawiasz firmę poziom wyżej. Na szkoleniach i kursach zyskasz i Ty, i Twoi pracownicy. Co więcej, osoby uczestniczące w kursie nie odejdą tak szybko, bo będą miały poczucie obowiązku – pozostaną u Ciebie dłużej, żeby móc się odwdzięczyć.

Innymi, szeroko stosowanymi sposobami na motywowanie pracowników są prezenty na święta, dofinansowanie do posiłków, wejściówki do kina czy teatru, karty benefit na fitness czy siłownię, wyjazdy integracyjne i wreszcie premie oraz podwyżki. Pomysłów jest wiele i praktycznie każdy z nich przyniesie pożądany efekt. Pamiętaj, że to właśnie pracownicy tworzą Twoją firmę, są jej wizytówką i żywą reklamą, więc warto o nich dbać 🙂

Czytaj również: Jak znaleźć idealnego kucharza? Rekrutacja krok po kroku!

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

[banner id=”5004″]

 

One thought on “Jak skutecznie motywować pracowników w branży gastronomicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *