5 rzeczy, które musisz ogarnąć na miesiąc przed otwarciem gastronomii

Otwarcie gastronomii to poważny krok, do którego należy się odpowiednio przygotować. Dobrze zaplanowane działania wpływają na postrzegania marki przez klientów, co w przypadku nowo powstałych firm jest niezwykle istotne. O czym należy pamiętać na cztery tygodnie przed oficjalną inauguracją?

1. Przygotuj się do odbioru przez Sanepid

Aby otrzymać pozwolenie na otwarcie gastronomii, trzeba uzyskać pozytywną opinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Do najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę przed planowanym odbiorem, zaliczają się:

– gładkie powierzchnie ścian, podłóg, blatów,

– punkty wodne wraz z odpływem,

– wyodrębnione miejsca do trzymania produktów spożywczych,

– wyznaczone szafki do przechowywania ubrań oraz środków czystości,

– odpowiednio wykonana wentylacja.

Jak otworzyć restaurację - checklista

2. Zadbaj o fachowy personel

Jeśli jeszcze nie zacząłeś poszukiwań pracowników, masz już niewiele czasu. Rekrutacja w gastronomii stanowi jeden z ważniejszych elementów wpływających na sukces. Znalezienie wykwalifikowanego personelu to nie lada sztuka, o czym można przeczytać w naszym artykule. Z raportu „Rynek gastronomiczny 2017” wynika, że w zeszłym roku branża była warta aż 36 mld zł. To powoduje, że wzrasta zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników.

3. Zaplanuj wydatki!

Przed otwarciem gastronomii warto dokładnie zaplanować wydatki. Trzeba uwzględnić nie tylko bieżące koszty, ale także opracować strategię biznesową na kolejne miesiące. W prowadzeniu działalności pomocna może być analiza Profit and Loss (arkusz zysków i strat), która stosowana jest w międzynarodowych korporacjach. Taki darmowy szablon można pobrać poniżej.

Pobierz arkusz P&L

4. Wybierz sposób rozliczeń z fiskusem

Jak przekonuje Magdalena Sławińska-Rzemek, doradca podatkowy inFakt przy zakładaniu działalności gospodarczej najbardziej opłacają się ogólne zasady opodatkowania. Jest to związane z najniższą stawką podatkową, która wynosi 18%.  Warto jednak dokładnie zgłębić te zagadnienia w naszym e-booku, aby podjąć świadomą decyzję.

5. Zorganizuj magazyn

Do dobrych pomysłów należy też znalezienie systemu usprawniającego pracę w gastronomii i dzięki niemu zorganizowanie całej polityki magazynowej w lokalu. Wprowadzenie produktów oraz stworzenie menu to sprawy, które nie powinny czekać do ostatniego momentu. Polecamy POSbistro, który wyróżnia się wieloma przydatnymi funkcjami. Umożliwia m.in. nadzorowanie płatności, kontrolowanie ilości zamówień, analizowanie wyników sprzedażowych.

Otwarcie gastronomii to dopiero początek. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak efektywnie zarządzać biznesem, pobierz nasz poradnik.

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *