Co musisz wiedzieć przed otwarciem restauracji?

Branża HoReCa bardzo szybko się rozwija, dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad założeniem własnego lokalu gastronomicznego. Jak otworzyć restaurację i na co zwrócić uwagę, aby przedsięwzięcie było rentowne?

Dobry biznesplan to połowa sukcesu

Choć z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na usługi restauracji i barów, biznes musi być przemyślany. Żeby obiektywnie stwierdzić, czy inwestycja ma rację bytu, przygotuj biznesplan. Dokument pozwoli Ci przeanalizować koszty, ocenić lokalny rynek, konkurencję. – Powinniśmy zastanowić się, jakie ceny są oferowane przez konkurencję, ale również poznać mocne i słabe strony firm z branży – tłumaczy Jakub Głowacki z Małopolskiego funduszu Ekonomii Społecznej. Na tym etapie warto wybrać również dedykowane oprogramowanie, by sprawnie zarządzać działalnością.

New call-to-action

Dobierz dogodną formę finansowania

Przeszło połowa Polaków przynajmniej raz w roku odwiedza placówki gastronomiczne – wynika z raportu „Rynek gastronomiczny w Polsce 2017” (BROG Marketing). Restauracja to dobry pomysł na biznes. Aby ją rozkręcić, nie musisz wykładać własnych oszczędności ani zaciągać kredytu. Na otwarcie lokalu gastronomicznego można otrzymać dofinansowanie. Opcji jest sporo. Do najpopularniejszych należą:

  • Dotacje z Funduszu Pracy – wnioski składa się w urzędzie pracy. Środki są bezzwrotne, ale pod warunkiem, że firma będzie działała przynajmniej 12 miesięcy.
  • „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie” to projekt dedykowany do studentów i absolwentów do 4 lat od uzyskania tytułu zawodowego lub dyplomu. Program cieszy się dużą popularnością, gdyż można otrzymać nisko oprocentowaną pożyczkę w wysokości przeszło 80 tys. zł.
  • Fundusze unijne, czyli pożyczki z rządowym wsparciem. Listę aktualnych programów znajdziesz na stronie internetowej PARP.

Otwarcie lokalu gastronomicznego – wymogi

Szukasz informacji na temat prowadzenia restauracji? Nasz poradnik pozwoli Ci na uporządkowanie spraw związanych z wymogami formalnymi. Placówka gastronomiczna musi spełniać normy sanepidu, ochrony przeciwpożarowej, nadzoru budowlanego. Szczegółowe wytyczne sanitarne reguluje ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Ebook_POSbistro_Praktyczny_Poradnik

Załóż firmę

Wiesz już, jak otworzyć restaurację i jakie koszty trzeba ponieść? Pozostaje założyć firmę, wybrać formę opodatkowania i zadbać o dobry marketing. Więcej na temat początków w biznesie gastronomicznym znajdziesz w naszym artykule.

Źródła: horecanet.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl, www.parp.gov.pl, www.ifirma.pl

Sprawdź szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *