Czy wiecie co macie w kuchni? Cukier wanilinowy to nie żadna pomyłka!

Dzisiaj postanowiłam sprawdzić, jak łatwo ludzie ulegają manipulacji. Wybrałam się do sklepu spożywczego i poprosiłam o cukier waniliowy. Pani ekspedientka bez zawahania podała mi cukier WANILINOWY. Czy chciała mnie oszukać? Nie sądzę. Prawdopodobnie wynikało to ze zwykłej niewiedzy, bezmyślności i ignorancji.

www.gellwe.pl
www.gellwe.pl

Jedna literka różnicy w nazwie produktu potrafi namieszać…

Cukier wanilinowy to tańszy zamiennik cukru waniliowego o słabszym aromacie. Składa się z białego cukru wymieszanego z waniliną (składnikiem aromatycznym wanilli) lub z etylowaniliną (substancją aromatyczną, 2-3-krotnie silniejszą od waniliny). W cukrze wanilinowym znajdziemy co najmniej 1% waniliny i od 0,33% do 0,5% etylowaniliny.

[banner id=”5424″]

Produkt ten jest dużo tańszy od cukru waniliowego. Można kupić go już za niecałą złotówkę, podczas gdy prawdziwy cukier waniliowy kosztuje przeważnie nie mniej, niż 3 zł.

winiary.netpr.pl
winiary.netpr.pl

Skąd taka różnica w cenie?

Wanilina i etylowanilina, którą znajdziemy w cukrze wanilinowym, jest pozyskiwana w sposób syntetyczny. Metoda ta jest 10-krotnie tańsza, od pozyskiwania prawdziwego ekstraktu z wanilii, więc koncerny mogą sobie pozwolić na sprzedaż produktu w tak niskich cenach.

Cukier waniliowy zaś składa się z cukru buraczanego i lasek wanilii (lub ekstraktu z wanilii). Wanilia jest stosunkowo drogim produktem, więc również i w tym przypadku cena świadczy o jakości!

http://www.oetker.pl/
http://www.oetker.pl/

Osoby kochające gotować rzadko kupują cukier waniliowy w sklepach, bo przygotowanie go jest banalnie proste! Co więcej, Międzynarodowy Instytut Zdrowia umieścił wanilinę na liście związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia, więc zachęcamy do tego, by przyrządzać cukier waniliowy samodzielnie w domu – bez chemii!

Jak zrobić domowy cukier waniliowy – krok po kroku

Potrzebujemy 1,5 szklanki cukru (biały lub brązowy) i 2 laski wanilii. Laski wanilii nacinamy wzdłuż nożem a następnie wyjmujemy nasionka. Dodajemy do cukru i miksujemy za pomocą blendera. Jeśli nie mamy blendera, możemy zmieszać je z cukrem przy użyciu zwykłej łyżki.

Cukier z nasionkami przesypujemy do słoika, do środka wkładamy jeszcze pozostałe, wydrążone laski wanilii i szczelnie zamykamy słoik. Po jednym dniu jest już gotowy do użycia.

Aby przygotować cukier waniliowy o nieco łagodniejszym aromacie, należy włożyć do słoika z cukrem całe laski wanilii. Słoik z tak zaprawionym cukrem pozostawić na kilka tygodni.

Jeśli będziemy przechowywać domowy cukier waniliowy w szczelnym słoiku, to zachowa swoje właściwości nawet przez 2 lata. Zachęcamy Was do tego, by przygotować go trochę więcej – jeśli nie mamy na niego miejsca w kuchni, zawsze możemy nim obdarować kogoś bliskiego.

A Wy jaki cukier macie w swoich domach? Waniliowy, wanilinowy czy własnoręcznie przygotowany? 🙂

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *