Napiwki płacone kartą – jak je rozliczać?
Coraz częściej zdarza się, że napiwki dla kelnerów w lokalach gastronomicznych doliczane są do rachunku, który klient opłaca kartą. Jak w takim przypadku wygląda kwestia podatku? Niedawno zapadł ważny wyrok w tej sprawie. Jak wygląda interpretacja sądu? Wyjaśniamy!
Kiedy kelner otrzymuje napiwki płacone kartą?
W większości restauracji, gdy klient płaci za posiłek kartą, może również zażyczyć sobie doliczenia do rachunku napiwku dla kelnera, który go obsługiwał. Cała kwota trafia najpierw na konto restauracji, a przy wypłacaniu wynagrodzeń, kwota z napiwków trafia na konta poszczególnych kelnerów.
Spór o napiwki
W przypadku napiwków płaconych kartą, dużym problem jest to, w jaki sposób powinny być one rozliczane. W takiej sprawie orzekał ostatnio WSA w Warszawie w sprawie sieci jednej z restauracji. Spółka, do której należy lokal gastronomiczny twierdziła, że skoro kelnerzy otrzymują napiwki bezpośrednio od klientów, a restauracja jedynie przechowuje je przez jakiś czas (gdyż są doliczane do rachunków płaconych kartą), nie jest to przychód ze stosunku pracy kelnerów, a z innych źródeł. W tym przypadku kelnerzy mają obowiązek sami rozliczyć się z uzyskanego przychodu.
Czy forma przekazania napiwku ma znaczenie?
Jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze Spółką i podał inną interpretację przepisów. Uznał, że forma przekazania napiwku decyduje o ich klasyfikacji podatkowej – jeżeli klient przekazuje napiwek bezpośrednio kelnerowi w gotówce, to pracownik ma przychód z innych źródeł, z którego musi się sam rozliczyć. Natomiast jeżeli napiwek zostaje przekazany za pośrednictwem terminala płatniczego należącego do restauracji, to kwalifikuje się to już pod przychód ze stosunku pracy. W konsekwencji lokal jako płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek PIT od przekazanego pracownikowi napiwku.
Co orzekł WSA w Warszawie? Interpretacja uchylona!
Sąd w Warszawie niedawno rozstrzygnął wyrok w sprawie napiwków przekazywanych za pomocą terminala restauracji. Stwierdził, że do przychodu ze stosunku pracy mogą kwalifikować się jedynie te świadczenia, których źródłem jest rzeczywiście stosunek pracy. Natomiast napiwki klasyfikują się bowiem jako „świadczenia osiągnięte przy okazji stosunku pracy”, a restauracja jedynie pośredniczy w ich przekazaniu. Sąd uznał więc, że bezgotówkowa forma napiwków nie może decydować o ich przynależności do przychodów ze stosunku pracy.
Wyrok jest jednak obecnie nieprawomocny. Jeśli dyrektor KIS złoży od niego skargę kasacyjną, to sprawę ostatecznie rozstrzygnie dopiero Naczelny Sąd Administracyjny.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.