Dofinansowanie na otwarcie lub rozwój gastronomii

Założenie lub modernizacja własnej restauracji, kawiarni, czy bistro to wyzwanie, które wiąże się z wysokimi inwestycjami. Warto sięgnąć po dofinansowanie na gastronomię. Na rynku dostępnych jest wiele programów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji.

Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych programów dla przedsiębiorców:

Środki unijne na otwarcie gastronomii

„W latach 2014 – 2020 Polska otrzyma od Unii Europejskiej 82,5 miliardów euro. To olbrzymia kwota” – tłumaczy dziennikarz, Radek Brzózka, w programie „Fundusze Europejskie – jak to działa?”. Kiedy przygotujesz już biznesplan i dokładnie określisz, czym Twoja firma będzie się zajmować, musisz zorientować się, jakie projekty są aktualnie realizowane w Twoim województwie. Informacje znajdziesz w wyszukiwarce na Portalu Funduszy Europejskich.

Pożyczki i kredyty dla firm

Jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy i nie posiadasz historii kredytowej ani zabezpieczeń majątkowych, możesz skorzystać z kredytu lub pożyczki w ramach Inicjatywy Jeremie, która obecnie działa w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim. Więcej informacji na temat dostępnych instrumentów finansowych znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Inicjatywy Jeremie.

Dotacje z Urzędu Pracy

Pomocnym programem dla początkujących przedsiębiorców jest system dotacji na założenie działalności gospodarczej, które można otrzymać w powiatowym urzędzie pracy. Taka pomoc jest bezzwrotna pod warunkiem utrzymania firmy przez co najmniej 12 miesięcy. O środki mogą się ubiegać osoby, które:

– mają status bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędzie pracy,

– przez ostanie 12 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej,

– nie studiują dziennie (natomiast mogą studiować zaocznie).

Rządowe programy pożyczkowe

Ciekawą opcją są projekty rządowe. Jednym z nich jest „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”. Odbiorcami programu są absolwenci szkół średnich i wyższych. O dofinansowanie na gastronomię można ubiegać się do 2 lat po otrzymaniu dyplomu. Maksymalna kwota niskooprocentowanej pożyczki wynosi ponad 90 tys. zł, a okres spłaty rozkłada się na 7 lat.

New call-to-action

Fundusz pożyczkowy dla kobiet na rozwój lub otwarcie biznesu

Program umożliwia wzięcie pożyczki do 40 tys. zł ze stałym oprocentowaniem wynoszącym 2% w skali roku. Celem projektu jest aktywizacja zawodowa kobiet. Środki można przeznaczyć na zakup środków trwałych, elementów wyposażenia, adaptacji obiektów usługowych. Więcej informacji na stronie PARP.

Dofinansowanie na doposażenie w gastronomii

Osobom, które chcą rozwinąć działalność, polecamy skorzystanie z refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska dla nowo przyjętych pracowników. Można ubiegać się o pomoc finansową w kwocie nieprzekraczającej sześciokrotnej wysokości średniego wynagrodzenia. Wnioski składa się w powiatowych urzędach pracy. Aby decyzja została pozytywnie rozpatrzona, musisz zatrudnić osobę skierowaną do Ciebie przez PUP.

Warto korzystać z dofinansowania na gastronomię!

Wariantów związanych z uzyskaniem bezzwrotnej dotacji, niskooprocentowanego kredytu lub pożyczki jest mnóstwo. Znajdź odpowiedni program i zacznij działać, bo jak powiedział Darren Aronofsky, amerykański reżyser i scenarzysta – „Kiedy mamy marzenia, ale nie próbujemy ich spełnić, życie staje się koszmarem”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wsparcia finansowego w 2018 r., zapoznaj się z naszym artykułem.

 

 

Źródła:

https://pl.wikiquote.org/wiki/Darren_Aronofsky, „Kino” 2001/5

PARO

Portal Funduszy Europejskich

Program „Fundusze Europejskie – jako to działa?”

Oficjalna strona Inicjatywy Jeremie

Oficjalna strona programu „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”


POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *