Dofinansowanie na otwarcie lub rozwój gastronomii

Założenie lub modernizacja własnej restauracji, kawiarni, czy bistro to wyzwanie, które wiąże się z wysokimi inwestycjami. Warto sięgnąć po dofinansowanie na gastronomię. Na rynku dostępnych jest wiele programów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji.

Na końcu tego artykułu znajdziesz darmowy materiał do pobrania – poradnik Jak napisać skuteczny wniosek o dofinansowanie z Urzędu Pracy. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych programów dla przedsiębiorców:

Środki unijne na otwarcie gastronomii

„W latach 2014 – 2020 Polska otrzyma od Unii Europejskiej 82,5 miliardów euro. To olbrzymia kwota” – tłumaczy dziennikarz, Radek Brzózka, w programie „Fundusze Europejskie – jak to działa?”. Kiedy przygotujesz już biznesplan i dokładnie określisz, czym Twoja firma będzie się zajmować, musisz zorientować się, jakie projekty są aktualnie realizowane w Twoim województwie. Informacje znajdziesz w wyszukiwarce na Portalu Funduszy Europejskich.

New call-to-action

Pożyczki i kredyty dla firm

Jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy i nie posiadasz historii kredytowej ani zabezpieczeń majątkowych, możesz skorzystać z kredytu lub pożyczki w ramach Inicjatywy JEREMIE, która obecnie działa w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim. Więcej informacji na temat dostępnych instrumentów finansowych znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Inicjatywy JEREMIE.

New Call-to-action

Dotacje z Urzędu Pracy

Pomocnym programem dla początkujących przedsiębiorców jest system dotacji na założenie działalności gospodarczej, które można otrzymać w powiatowym urzędzie pracy. Taka pomoc jest bezzwrotna pod warunkiem utrzymania firmy przez co najmniej 12 miesięcy. O środki mogą się ubiegać osoby, które:

– mają status bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędzie pracy,

– przez ostanie 12 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej,

– nie studiują dziennie (natomiast mogą studiować zaocznie).

Przejdź na dół artykułu, żeby pobrać darmowy poradnik Jak napisać skuteczny wniosek o dofinansowanie z Urzędu Pracy.

Rządowe programy pożyczkowe

Ciekawą opcją są projekty rządowe. Jednym z nich jest „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”. Odbiorcami programu są absolwenci szkół średnich i wyższych. O dofinansowanie na gastronomię można ubiegać się do 2 lat po otrzymaniu dyplomu. Maksymalna kwota niskooprocentowanej pożyczki wynosi ponad 90 tys. zł, a okres spłaty rozkłada się na 7 lat.

Przejdź do biblioteki

Fundusz pożyczkowy dla kobiet na rozwój lub otwarcie biznesu

Program umożliwia wzięcie pożyczki do 40 tys. zł ze stałym oprocentowaniem wynoszącym 2% w skali roku. Celem projektu jest aktywizacja zawodowa kobiet. Środki można przeznaczyć na zakup środków trwałych, elementów wyposażenia, adaptacji obiektów usługowych. Więcej informacji na stronie PARP.

Dofinansowanie na doposażenie w gastronomii

Osobom, które chcą rozwinąć działalność, polecamy skorzystanie z refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska dla nowo przyjętych pracowników. Można ubiegać się o pomoc finansową w kwocie nieprzekraczającej sześciokrotnej wysokości średniego wynagrodzenia. Wnioski składa się w powiatowych urzędach pracy. Aby decyzja została pozytywnie rozpatrzona, musisz zatrudnić osobę skierowaną do Ciebie przez PUP.

Warto korzystać z dofinansowania na gastronomię!

Wariantów związanych z uzyskaniem bezzwrotnej dotacji, niskooprocentowanego kredytu lub pożyczki jest mnóstwo. Znajdź odpowiedni program i zacznij działać, bo jak powiedział Darren Aronofsky, amerykański reżyser i scenarzysta – „Kiedy mamy marzenia, ale nie próbujemy ich spełnić, życie staje się koszmarem”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wsparcia finansowego w 2018 r., zapoznaj się z naszym artykułem.

Źródła:

  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Darren_Aronofsky, „Kino” 2001/5
  • PARO
  • Portal Funduszy Europejskich
  • Program „Fundusze Europejskie – jako to działa?”
  • Oficjalna strona Inicjatywy JEREMIE
  • Oficjalna strona programu „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”

Na stronie naszej biblioteczki gastronomicznej znajdziesz wiele darmowych materiałów, które pomogą Ci prowadzić biznes gastronomiczny. Jeśli chcesz pobrać nasz darmowy poradnik dotyczący tego jak złożyć wniosek do Urzędu Pracy, wypełnij poniższy formularz:

New call-to-action


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *