Lepiej wiedzieć, niż nie! Jak pilnować finansów w gastronomii?

Może wydawać się to nieprawdopodobne, ale duża część polskich restauratorów nie ma pojęcia, ile zarabia. Lokale mają problemy finansowe dlatego, że właściciele nie odrobili lekcji matematyki i unikają kontrolowania zysków i strat. Sama pasja nie wystarczy do utrzymania biznesu gastronomicznego, musisz poprzeć ją wyliczeniami i analizą! Podpowiadamy, jakie narzędzia mogą Ci w tym pomóc.

Największy grzech restauratorów

Wszyscy dobrze wiedzą, że biznes stworzony z pasji i zamiłowania ma na starcie większe szanse, by odnieść sukces. To jednak nie wystarczy, by przyniósł też zysk. Podstawą Twojej gastronomii powinny być regularne i skrupulatne wyliczenia.

Choć prowadzenie lokalu może wydawać  się całkiem proste, osoby rozpoczynające zarządzanie gastronomią często zderzają się  z brutalną rzeczywistością. Restauratorom często wydaje się, że kontrola podstawowych kosztów wystarczy i że “jakoś to będzie” Jest to jednak najprostszy przepis… na katastrofę. Prawda jest taka, że jeśli obliczenia nie są Twoją mocną stroną, nie powinieneś prowadzić biznesu w sektorze gastronomicznym. 

Sporo osób otwierając lokal nie wie jak prowadzić analizy finansowe lub po prostu nie chce poświęcać czasu na zdobycie wiedzy z zakresu zarządzania. Jednak w momencie, gdy lokal przestaje na siebie zarabiać trzeba wiedzieć dlaczego tak się dzieje, co szwankuje, a co działa dobrze. Tylko regularne monitorowanie rentowności menu, food costu i kluczowych kosztów pozwala poznać charakterystykę swojego biznesu i odnaleźć obszary, które można ulepszyć. 

Obliczanie zysków i strat, menu engineering, food cost dań, inwentaryzacje… nie możesz udawać, że te rzeczy nie istnieją, bo w ten sposób doprowadzisz swój biznes do upadku szybciej niż Ci się wydaje.

Sprawdź szczegóły

Co powinien wiedzieć każdy restaurator?

Prowadzenie biznesu gastronomicznego w obecnych czasach jest sporym wyzwaniem. Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, wiele lokali po prostu upada. Jeśli chcesz być w gronie szczęśliwców, którzy utrzymują się na rynku, musisz kontrolować każdy koszt w swoim lokalu. Analiza rentowności biznesu gastronomicznego jest podstawą pracy restauratora. Musisz znać wszystkie swoje wydatki, by ocenić czy Twój lokal dobrze funkcjonuje oraz gdzie możesz wprowadzić ewentualnie zmiany.

Przydatne narzędzia od POSbistro

Wiemy już, że liczenie to najważniejszy punkt prowadzenia biznesu w gastronomii. Co jednak zrobić, jeśli nie jest to Twoja mocna strona? Skorzystaj z darmowych narzędzi, które przygotowaliśmy i poznaj funkcje profesjonalnego oprogramowania dla gastronomii.

Raporty i zdalny dostęp do danych

System POS można nazwać mianem maszyny do analizy danych dla restauratora – cała sprzedaż, stany magazynowe, dane o dostawach i czasie pracy znajdują się w jednym miejscu. POSbistro znacznie przewyższa kasę fiskalną pod względem tworzenia analiz i kontrolowania biznesu. Kilkoma kliknięciami można wygenerować listę najlepiej sprzedających się pozycji z menu, średnią wartość sprzedaży, raport czasu pracy personelu czy zrealizowane zamówienia. 

Dla wygody właściciela powstała aplikacja POSowner, która pozwala wygodnie przeglądać najważniejsze statystyki lokalu na smartfonie.

Darmowy kalkulator P&L

P&L to nic innego, jak arkusz zysków i strat, które zawsze powinieneś mieć pod kontrolą. Pozwoli Ci on monitorować najważniejsze źródła przychodów i kosztów w lokalu gastronomicznym. Będziesz mieć jasną sytuację odnośnie swojego biznesu, co ułatwi kontrolowanie nadmiernych wydatki i planowanie kolejnych działań. 

Pobierz nasz darmowy kalkulator P&L, który wykona większość pracy za Ciebie! Regularnie zapisuj w nim swoje wydatki i zyski. Dzięki temu będziesz mieć jasną sytuację, jak funkcjonuje Twoja gastronomia.

Przejdź do biblioteki

Darmowy kalkulator food cost

Czy wiesz ile kosztuje Cię przygotowanie konkretnego dania? Masz świadomość, ile realnie zarabiasz na menu, które oferuje Twoja gastronomia? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, powinieneś obliczyć food cost swoich dań, czyli koszt ich wytworzenia. 

Pobierz nasz darmowy kalkulator i oblicz rentowność swojego menu. Arkusz jest wygodne i prosty w obsłudze, a na dodatek wykona całą pracę za ciebie! Wystarczy, że wprowadzisz do niego 3 podstawowe informacje: aktualne ceny produktów, recepturę dania i jego cenę, a food cost zostanie automatycznie wyliczony! Dzięki niemu ocenisz, ile zarabiasz na sprzedaży poszczególnych dań i które z nich są najbardziej rentowne oraz wyznaczysz optymalny koszt przygotowania dań z menu.

Arkusz P&L Dowozy

Prowadzisz dowozy? A może dopiero planujesz je wprowadzić? Arkusz P&L Dowozy od POSbistro pomoże Ci obliczyć zyski i koszty prowadzenia dostaw jedzenia w lokalu! Kalkulator obliczy, ile prowizji zapłacisz w ramach współpracy z platformami do zamawiania jedzenia, określi koszty związane z prowadzeniem własnych dostaw, a także porówna opłaty i zyski z różnych kanałów sprzedaży.

Zarządzanie magazynem w systemie

Czy wiesz, że system POSbistro posiada rozbudowany moduł magazynowy? Pomoże Ci on kontrolować aktualny stan produktów, zarządzać nimi, a także ustawić automatyczne generowanie list zakupów. Zaawansowane raporty oparte o funkcję magazynu, pokazują również, które produkty najczęściej się sprzedają, a które najrzadziej. To idealny sposób na optymalizację kosztów w lokalu poprzez ograniczanie strat produktów

Jeśli chcesz przekonać się jak wygodnie pracuje się na nowoczesnym systemie dla gastronomii kliknij poniżej i przetestuj darmowe DEMO POSbistro. Sprawdź moduł magazyn i raporty, jakie oferuje nasze oprogramowanie.

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 75 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *