Czynności kelnera podczas obsługi gości w restauracji

Przywitanie gościa po wejściu do restauracji, podanie menu czy taktowne zapytanie o napoje – te proste czynności sprawiają, że gość może poczuć się komfortowo i wyjątkowo. Rozważamy kilka najczęstszych dylematów kelnerów związanych z obsługą gości. Zachęcamy do przeczytania równieżSprzedaż sugerowana, czyli jak zwiększyć średnią wartość rachunku?

Przywitanie gości – jak to zrobić?

Pierwszy kontakt kelnera z gościem odbywa się już przy wejściu do restauracji. Znaczenie ma odpowiednie podejście kelnera  – tuż po wejściu klientów, kelner podchodzi wita ich i zadaje pytanie o wielkość stolika i jego miejsce. Kelner nie powinien witać się z gościem na odległość – powinien do niego podejść. Następnie zapytać o życzenia gościa – jeżeli nie ma dodatkowych, prowadzi do stolika. Gdy w restauracji jest szatnia, można zaproponować zabranie okrycia wierzchniego.

Prowadząc gościa do stolika kelner idzie jako pierwszy. Jeżeli jest mężczyzną, to pomaga usiąść kobietom, odsuwając im krzesło. Kelnerka jedynie odsuwa krzesło i wskazuje miejsce klientce. Gdy nasi goście już zasiądą, podaje się kartę menu – najpierw oczywiście kobietom. Menu powinno być otwarte na pierwszej stronie. Najważniejsze aby pamiętać, że pierwsze podejście kelnera do gościa w restauracji jest bardzo ważne – świadczy o poziomie obsługi w restauracji.

Przyjęcie zamówienia – kiedy podejść?

Gdy goście zapoznają się z menu, dyskretnie spoglądają na kelnera. Kelner powinien podejść i zapytać, czy może już przyjąć zamówienie. Po pierwsze, przyjmując zamówienie od gościa, kelner powinien stać wyprostowany, po lewej stronie klienta. Dobrze wyszkolony pracownik zna odpowiedź na każde pytanie i potrafi odpowiednio doradzić rodzaj napoju czy potrawy. Treść zamówienia zapisuje na kartce lub prościej, używając tabletu i systemu POSbistro. Kelner nigdy nie powinien kartki kłaść na stole. W przypadku tabletu, pracownik nie może położyć go bezpośrednio na stoliku, ale może pokazać klientowi szczegóły zamówienia trzymając urządzenie w ręce.

Niektóre restauracje w Polsce mogą się już pochwalić używaniem elektronicznego menu od POSbistro, które oprócz funkcji tradycyjnej karty dań, posiada również możliwość przywoływania kelnera do stolika. 

Jak zarabiać na winie w restauracji POSbistro

Napoje – dopytywać czy nie?

Po przywitaniu się z gośćmi, kelner zadaje pytanie o napoje. To lekko sugerujące pytanie, że goście powinni najpierw wybrać coś do picia, a obsługa im to zapewni, w ramach składania dalszego zamówienia. Robimy to bardzo taktycznie, ewentualnie proponując rodzaj trunku, jeżeli widzimy wahanie gości. Po przyjęciu zamówienia napoje powinny jak najszybciej znaleźć się na stole. Obowiązuje zasada, że napoje schłodzone powinny znaleźć się na stoliku w ciągu 3 minut. Jeżeli klient zamówił butelkę wina, to kelner podchodzi z butelką, podaje jego markę, rocznik i nalewa odrobinę wina do degustacji.

Podczas spożywania posiłku przez gości, kelner pozostaje cały czas w gotowości do obsługi. Jeżeli widzi, że skończyło się wino w kieliszkach, może podejść i dolać. Może także podejść i zapytać, czy podać jeszcze dodatkowe dania lub napoje.

Czytaj również: Jak znaleźć idealnego kucharza? Rekrutacja krok po kroku!

Autor: Anna Motyka

New call-to-action

 

One thought on “Czynności kelnera podczas obsługi gości w restauracji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *