Jak działa ewidencja opakowań i odpadów w gastronomii? DARMOWY E-BOOK O BDO!

Mamy świetną informację dla każdego restauratora! Właśnie pojawił się nowy e-book na temat odpadów i opakowań w gastronomii! Znajdziesz w nim informacje, jakich obowiązków związanych z BDO powinieneś przestrzegać przy prowadzeniu lokalu gastronomicznego. Dowiesz się także, ile wynoszą opłaty oraz jak poprawnie złożyć wniosek do rejestru i jak prowadzić ewidencję odpadów oraz opakowań. Podpowiadamy także, jak działać, by uniknąć potencjalnych kar!

Wpis w rejestrze BDO – jak to działa?

Prowadzenie gastronomii wiąże się z wieloma obowiązkami stojącymi po stronie przedsiębiorcy. Jednym z nich jest odpowiednie gospodarowanie odpadami powstającymi w lokalach gastronomicznych, a także ewidencjonowanie wprowadzanych na rynek opakowań, takich jak kartony, pojemniki na żywność czy butelki i słoiki. Zakres tych obowiązków regulują ustawy, a ich wykonywanie jest prowadzone za pomocą rejestru BDO. 

BDO, czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami to rejestr przedsiębiorców uruchomiony 24 stycznia 2018 przez Ministerstwo Środowiska (obecne Ministerstwo Klimatu). BDO ma na celu umożliwienie skuteczniejszej kontroli rynku gospodarki odpadami, a tym samym wsparcie organów inspekcji ochrony środowiska w walce z nieprawidłowościami występującymi w tym sektorze – np. nielegalnymi wysypiskami. 

Twoja działalność gastronomiczna podlega pod wpis w tym rejestrze. Jeśli Twój lokal będzie wprowadzać na rynek opakowania, musisz prowadzisz rzetelną i dokładną ewidencję. W przypadku kontroli musisz być w stanie wskazać, jakie masy opakowań oraz jakiego rodzaju opakowania wprowadziłeś do tej pory. Pamiętaj! Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, a za niezrealizowanie lub nierzetelną realizację obowiązków BDO grożą wysokie kary pieniężne, których zapewne wolałbyś uniknąć.

New call-to-action

Kompleksowy poradnik o BDO

Poradnik powstał we współpracy POSbistro z Organizacją Odzysku Opakowań Tom-Doleko-Ekola S.A. Organizacja przejmuje od przedsiębiorców, w tym właścicieli lokali gastronomicznych, realizację ustawowych obowiązków związanych z wprowadzaniem do obrotu produktów (posiłków) w opakowaniach.

W środku e-booka znajdziesz:

✅ Czym jest Baza Danych Odpadowych (BDO) i czy każdy przedsiębiorca prowadzący gastronomię jest zobowiązany do rejestracji?

✅ Jakie obowiązki ciążą na podmiotach zarejestrowanych w BDO?

✅ Ile kosztuje wpisanie się do rejestru i jakiej wysokości są opłaty roczne?

✅ Jakie regulacje dotyczą odpadów, a jakie opakowań?

✅ Czym jest zapewnienie ustawowych poziomów recyklingu i kogo obowiązuje?

✅ Jakie są kary za brak wymaganego wpisu do rejestru BDO?

Kliknij poniżej, by pobrać darmowy poradnik o Bazie Danych Odpadowych! 👇

Pobierz e-book o BDO

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 60 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *