Przygotuj ogródek gastronomiczny na sezon! Pobierz DARMOWY PORADNIK!

Szukasz informacji, jak stworzyć ogródek gastronomiczny, który nie tylko będzie się pięknie prezentował, ale również będzie zgodny z prawem? Przygotowaliśmy nowy poradnik, w którym znajdziesz informacje, jak legalnie założyć ogródek i prowadzić w nim sprzedaż, ale również porady jak polepszyć obsługę gości, zwiększyć rotację stolików oraz generować wyższy średni rachunek.

Ogródek gastronomiczny – przepisy

Podczas pięknej pogody goście chętniej przebywają w restauracyjnych ogródkach, gdzie mogą cieszyć się słońcem i świeżym powietrzem. Niektórzy klienci wręcz preferują lokale z ogródkiem, ponieważ są one dla nich najwygodniejsze podczas aktywnego dnia na rowerze lub spaceru z czworonożnym pupilem. Warto to wykorzystać, ponieważ ogródek w sezonie gastronomicznym może przynieść duże zyski. 

Coraz częściej na forach internetowych i serwisach informacyjnych można znaleźć artykuły na temat zakłócania ciszy nocnej przez gości ogródków gastronomicznych. Zdarzają się skargi mieszkańców, apelujących o wprowadzenie uchwał regulujących czas otwarcia ogródków. Nie jest to jednak możliwe, gdyż ogródki działają na podstawie decyzji administracyjnych, więc mogą stać przez całą dobę w okresie, na które mają pozwolenie.

Inną kwestią jest zakłócanie ciszy nocnej lub porządku publicznego, które mogą zostać zgłoszone do służb porządkowych – Policji i Straży Miejskiej. Wszystkie kwestie prawne, które są związane z zakładaniem ogródka omawiamy w poradniku.

Ogródek gastronomiczny z zyskiem

Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jak stworzyć ogródek gastronomiczny, który nie tylko będzie się pięknie prezentował, ale również przyniesie lokalowi dodatkowe zyski.

W środku e-booka znajdziesz:

✅ Dlaczego warto otworzyć ogródek gastronomiczny?

✅ Zezwolenie na ogródek gastronomiczny – czy go potrzebujesz i jak je uzyskać?

✅ Opłaty za zajęcie pasa drogowego

✅ Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o zezwolenie

✅ Zgoda Sanepidu, konserwatora zabytków, plastyka miasta… i co jeszcze?

✅ Spożywanie alkoholu w ogródku

✅ Palenie tytoniu i e-papierosy

✅ Godziny otwarcia ogródka a przestrzeganie ciszy nocnej

✅ Stoliki, rośliny, parasole… czyli aranżacja ogródka gastronomicznego

✅ Meble ogrodowe i wyposażenie

✅ Rośliny i dekoracje

✅ Jak tablet z mobilnym POSem pomaga kelnerowi?

✅ Komfortowy ogródek w czasie upałów

✅ Jak radzić sobie z komarami?

✅ Wyeksponuj swoje menu!

Kliknij poniżej, by pobrać darmowy poradnik o ogródkach gastronomicznych! 👇

Pobierz poradnik

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *