Jak rozliczyć programy lojalnościowe w gastronomii?

Programy lojalnościowe w gastronomii stanowią sposób na wyróżnienie się wśród konkurencji. Z badań opublikowanych przez Monitor Programów Lojalnościowych ARC Rynek i Opinia wynika, że coraz więcej klientów ceni tego typu rozwiązania. O czym należy pamiętać, decydując się na takie formy promocji i jak rozliczać się z fiskusem?

Programy lojalnościowe – fanaberia czy konieczność?

Celem programów lojalnościowych jest przede wszystkim utrzymanie klientów i przywiązanie ich do danej marki. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że nagradzanie powracających konsumentów to skuteczny sposób na rozwój firmy. Do popularnych metod pomagających w budowaniu owocnych relacji z odbiorcami należą: karty uprawniające do zniżki, naliczanie punktów za korzystanie z usług, drobne upominki.

Według Encyklopedii Zarządzania, aby wdrażane programy były skuteczne, powinny:

  • angażować emocjonalnie,
  • umożliwiać zdobywanie przywilejów w relatywnie krótkim czasie,
  • cechować się prostą konstrukcją (zbyt zawiłe zasady mogą zniechęcać),
  • składać się z co najmniej z dwóch etapów (aby klient, który bardzo często odwiedza dane miejsce, mógł liczyć na więcej korzyści niż osoba sporadycznie przychodząca do lokalu),
  • budować więzi i opierać się na komunikacji dostosowanej do danej grupy odbiorców.

Jak rozliczyć programy lojalnościowe?

Sposób odprowadzania podatków VAT zależy od rodzaju promocji. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie wybranych programów lojalnościowych w gastronomii:

  • Karty podarunkowe

Wielu przedsiębiorców decyduje się na wręczanie klientom kart zastępujących środki pieniężne. Zgodnie z art. 8 ust 1 ustawy o VAT przez świadczenie usługi należy rozumieć fizyczną dostawę. W praktyce samo przekazanie karty podarunkowej nie jest obciążane podatkiem. Dopiero wykorzystanie dostępnych na niej pieniędzy podlega ewidencji na kasie fiskalnej.

  • Karty rabatowe

Jak rozliczyć karty klienta? Według interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 sierpnia 2016 karty rabatowe nie mogą być traktowane jako środek płatniczy. Uprawniają one do otrzymania zniżki za skorzystanie z wybranych usług. Podatek dochodowy nalicza się więc od rzeczywistej ceny, którą płaci klient.

Jak rozliczyć gratisy?

Darmowy napój do posiłku, dwie porcje dania w cenie jednej – to przykłady „gratisów” w gastronomii. Tego typu prezenty podlegają opodatkowaniu. – Jeśli przedmiotem transakcji są dwa różne przedmioty – podstawowy towar i dołączony do niego gratis, należy rozliczyć je osobno, uwzględniając odpowiednie dla nich stawki VAT – tłumaczy Aneta Chałupka, autorka artykułu zamieszczonego w serwisie InFakt.pl. – Przedsiębiorca powinien sporządzić dokument wewnętrzny, w którym określa wartość netto prezentu oraz należny VAT (rozliczenia dokonuje się w deklaracji VAT-7) – dodaje.

Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy wartość produktu nie przekracza 10 zł, jego ewidencja jest zbędna. Podatku VAT nie rozlicza się również w przypadku towarów o charakterze promocyjnym, np. próbek produktów.

Green

Gratisy podlegają także przepisom w zakresie podatku dochodowego. Można ująć je w kosztach uzyskania przychodu pod warunkiem, że ich wartość przekracza 200 zł. W takim przypadku przedsiębiorca powinien poprosić obdarowanego o dane potrzebne do wypełnienia deklaracji PIT-8C.

Szukaj usprawnień

Karty lojalnościowe uprawniające do jednorazowej zniżki, nagradzające lojalnych klientów lub naliczające punkty można łatwo wygenerować, korzystając z programów do automatyzacji pracy w gastronomii. Zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość kontrolowania liczby wydanych kart z dowolnego miejsca oraz łatwość generowania raportów. Z reguły system taki wyróżnia się także intuicyjną obsługą. Więcej na temat możliwości oprogramowania POSbistro w kontekście programów lojalnościowych mona zaleźć w naszym artykule.

POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *