Programy lojalnościowe w restauracji, czyli co warto wiedzieć

Zdarza Ci się, że z zazdrością patrzysz na kolejne biznesowe sukcesy Twoich konkurentów? Niekończące się kolejki, wiecznie pełna sala, świetny kontakt z klientami, super recenzje w internecie, to coś, czego oczekuje chyba każdy gastronom i właściwie nie ma powodu, aby się temu dziwić. Dlaczego jednak jednym się udaje, a innym niekoniecznie?

Powodów do zadowolenia naszych klientów, może być wiele, lecz w pierwszej kolejności powinniśmy je zapewnić poprzez produkty i usługi które oferujemy. Czasami jednak to nie wystarcza i trzeba dać o sobie znać głębszym echem. Tutaj z pomocą przychodzą wszelkiego typu programy lojalnościowe! Jeśli jeszcze nigdy ich nie stosowałeś, to uspakajamy – to nic skomplikowanego. Natomiast jeśli wprowadzałeś już takie rozwiązania i nie byłeś do końca zadowolony, poczytaj jak usprawnić ten proces używając prostych narzędzi.

Zacznijmy od początku

Programy lojalnościowe według Encyklopedii Zarządzania „(…)mają na celu przywiązanie potencjalnego klienta do produktów (usług) danej firmy. W praktyce wiele uwagi należy poświecić budowaniu trwałych relacji między sprzedającym a nabywcą. Taka ściśle powiązana partnerska relacja, będzie w dużym stopniu decydować nie tylko o obrotach, ale także utargu i ewentualnym zysku. Im trwalsze i głębsze powiązania tym oferta powinna być bardziej rozbudowana.”

Programy lojalnościowe dzielą się na dwa elementy; standardowe i niestandardowe. Przy czym te pierwsze to działania, które powinny być funkcjonalne i obsługiwane przez oprogramowanie jak na przykład karty NFC, specjalne czytniki kodów, czy po prostu dedykowany system. Elementy niestandardowe to pozostałe czynniki, które wymagają od organizatora większej kreatywności, jak na przykład sposób zbierania punktów, upominki, naliczanie rabatów itp. Powszechnie uważa się, że należy wszelkie działania skonstruować w ten sposób, aby ułatwić klientom wejście do programu i ograniczyć ich formalne zaangażowanie do niezbędnego minimum.

Najdogodniejszą formą wprowadzenia programu lojalnościowego do własnej gastronomii jest wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania, które pomoże nam owy program wdrożyć, utrzymywać i kontrolować. Takie rozwiązania są już dostępne w formie specjalnego modułu w najlepszych oprogramowaniach typu POS. Czyli nie trzeba kupować osobno aplikacji, czy dedykowanych programów komputerowych, wszystkim możemy zarządzać z poziomu jednego urządzenia. Obecnie na polskim rynku króluje POSbistro – najprostsze i zarazem najbardziej innowacyjne narzędzie do obsługi sprzedaży i programów lojalnościowych jednocześnie.

W POSbistro to właściciel lub manager restauracji decyduje o tym ile i jakie typy kart lojalnościowych wydać – i może to zrobić praktycznie w każdej chwili i z dowolnego miejsca na ziemi – wystarczy, że ma dostęp do internetu i urządzenia z przeglądarką internetową.

Typy kart jakie można wygenerować dzięki POSbistro:

zniżkowa dla wartości rachunku – czyli nagradzamy, tych którzy wydają u nas określoną sumę pieniędzy. Sprawi to, że wyróżnisz się na tle miejsc, gdzie na zniżki nie ma co liczyć – nawet przy dużych zamówieniach.

zniżkowa dla wartości wszystkich zakupów – czyli angażujesz klienta, do częstych odwiedzin w Twoim lokalu, sumując jego wydatki, w zamian za które czekać będzie go nagroda 😉

naliczająca punkty – czyli za każde wydane np. 10zł – Twój klient zdobywa 1punkt. Jeśli chciałbyś, aby system dodawał wyłącznie pełne punkty, możesz wybrać opcję “Naliczaj tylko pełne punkty”

panel.png

Jak wygląda proces naliczania punktów w restauracji?

POSbistro to system sprzedażowy w pełni na tablet, tak więc i proces nabijania punktów na karty lojalnościowe również będzie obsługiwany przez tablet. To bardzo proste i intuicyjne!

Instalujemy oprogramowanie POSbistro u siebie w lokalu. Demo do pobrania tutaj. Następnie zamawiamy określoną liczbę kart lojalnościowych, najlepiej posiadających czytniki NFC lub generujemy QR kody i rozdajemy je klientom. Aby to zrobić konieczne będzie wprowadzenie danych do systemu, czyli przypisanie karty do konkretnego klienta.

Podczas dokonywania płatności każdorazowo skanujemy kod za pomocą czytnika kart NFC (najnowsze tablety Samsung, mają taką funkcję), lub kamerki, a punkty same przypisują się do systemu. Dodatkowym atutem w systemie POSbistro jest „bezdotykowe” przypisanie klienta do rachunku. Karty NFC wystarczy przyłożyć w trakcie zamawiania do urządzenia(tabletu) lub czytnika kart NFC, a system sam przypisze klienta do rachunku oraz przypisze mu zależną od typu karty zniżkę lub punkty. Ponadto, wszelkie dane i raporty na temat kart lojalnościowych są stale dostępne i na bieżąco aktualizowane w panelu administracyjnym.

Screenshot_20160907-154814.png

Proste? Pomyśl ile możesz zyskać i zamów darmowy 14 – dniowy dostęp do POSbistro i testuj programy lojalnościowe w Twojej restauracji!

POSbistro system dla gastronomii na tablety

One thought on “Programy lojalnościowe w restauracji, czyli co warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *