Jaką wódkę najbardziej lubią Polacy?

Najnowsze raporty pokazują, że Polacy z roku na rok piją mniej. Mimo tego, spożywają jednak coraz więcej alkoholi wysokoprocentowych, przede wszystkim wódki. Po jaką markę tego trunku najczęściej sięgają? Odpowiadamy!

Którą wódkę najbardziej lubimy?

Zgodnie z Rankingiem najlepiej sprzedających się wódek na wesela (z 2022 r.), najczęściej sprzedającą się wódką był Stumbras. Kultowa wódka z kłosem zboża w środku, wywodząca się z Litwy. Polacy cenią ją bowiem za delikatny smak i wygodną butelkę z dozownikiem.

Kolejne w rankingu pojawiły się dwie nowe na rynku i obecnie bardzo popularne wódki – Bocian i Ogiński. Bocian to alkohol w stylowej butelce z długą szyjką, o wyjątkowo łagodnym smaku i dobrej cenie. A co więcej, jest produkowany w Polsce!

Ogiński to natomiast wódka bezglutenowa, więc zdecydowanie jest to trunek na miarę naszych czasów! Powstaje one z wysokiej jakości spirytusu, łączonego z wodą w procesie wielostopniowej filtracji. Co więcej, marka wciąż powiększa swoją ofertę o nowe produkty.

Poza podium – czyli po jaki alkohol sięgają jeszcze Polacy?

Kolejne nazwy w rankingu to zdecydowanie dobrze znane marki, które wracają do łask. Jedną z nich jest słynny Pan Tadeusz, który całkowicie zmienił swój wizerunek. Nowoczesna odsłona i kampanie promocyjne sprawiły, że znów królował na polskich stołach. 

Bardzo często wybierano również Finlandię! Należy ona do trochę wyższego segmentu cenowego, natomiast wciąż jest jednym z ulubieńców. Co tu dużo mówić – Finlandia to sprawdzony i niebanalny smak, dlatego wciąż ma wielu fanów. 

New call-to-action

Kolejna najchętniej wybierana wódka to Amundsen, który chyba dopiero teraz zaczyna zdobywać swoją popularność. Jego sprzedaż znacznie wzrosła w ciągu 2022 roku, a coraz więcej ludzi chwali sobie jego smak. Butelka przypomina kształtem bryłę lodowca, by uczcić ekspedycję na Biegun Południowy, która pierwsza zdobyła ten punkt.

Pan Tadeusz już był, pora na Adama Mickiewicza! Ta wódka również nie traci zainteresowania. Ten trunek powstaje bowiem w procesie wielostopniowej destylacji, przez co ma bardzo łagodny i delikatny smak, a jednocześnie bardzo stylowy design.

Ostatnia na naszej liście jest Soplica! Chyba nikomu nie trzeba jej przedstawiać. Powstaje ona bowiem z połączenia polskich zbóż i już od wielu lat gości na naszych stołach.

Wódka – najlepszy polski produkt eksportowy

Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, w wywiadzie dla Newsweeka, przyznaje, że Polska wódka to marka znana na całym świecie. Można ją kupić zarówno zarówno w Hong-Kongu, Ushuaia, jak i w Argentynie.

Polska wódka jest tak samo rozpoznawalna, jak szkocka whisky. Polską Wyborową znają i kupują mieszkańcy Chin, Meksyku, dalekiej Kolumbii i USA.

Pobierz wzór umowy

Warto wiedzieć…

Według Szumowskiego polska wódka ma bogatą i ciekawą historię. Trafiła do słownika w 1405 roku, a pierwsza fabryka wódki została założona w 1774 roku we Lwowie.

W 1410 roku dodała „sił” naszym rycerzom przed bitwą pod Grunwaldem z Krzyżakami.

W 1966 roku zaś podbiła serca muzyków z The Rolling Stones! Tuż po koncercie, w warszawskim klubie „Kamieniołomy”, muzycy zamówili tequilę. W Polsce nie było tego trunku, więc barman podał im zmrożoną wódkę. Trunek tak posmakował Stonesom, że całe honorarium z koncertu przeznaczyli na zakup kontenera Wyborowej.

New call-to-action

Autor: Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com
Źródło: http://biznes.newsweek.pl/; http://facebook.com

2 thoughts on “Jaką wódkę najbardziej lubią Polacy?

  • Jaką wódkę lubią najbardziej Polacy? Zimną i tanią! :D:D:D

    Reply
  • Pan Tadeusz coraz częściej widoczny na weselach 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *