Jaką wódkę najbardziej lubią Polacy?

Eksperci z Instytutu Ekonomii Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) przyznają, że Polacy piją co raz mniej wódki. Statystycznie pijemy 10,1 litra czystego spirytusu na głowę,  podczas, gdy średnia ilość spożycia czystego spirytusu w Unii Europejskiej wynosi 10,7 litra. Kto zawyża statystykę? Zdecydowanie częściej sięgają po wódkę Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy!

Którą wódkę najbardziej lubimy?
Członkowie grupy Krakowskie Wieści Spożywcze polecają Pana Tadeusza, Dębową Polską, smakową Soplicę Staropolską, Śliwowicę łącką i Młodego Ziemniaka. Wymieniają też markę Chopin (czarny ziemniaczany lub czerwony żytni), Piasecki i Wyborową – według nich to wódka „premium” za rozsądną cenę.
Z bardziej unikatowych mocnych trunków proponują J.A Baczewskiego (również o smaku jeżynowym) i Siwuchę (to aromatyzowana polska wódka).
Zdecydowanie odradzają Sobieskiego i Żołądkową gorzką. Według nich to wódki odpowiednie na „posiadówę u Wujka Staszka.”

Nazwa brzmi znajomo, ale czy aby na pewno to polska wódka?
Żubrówka, Soplica, Absolwent, Bols, Palace i Royal – to marki rosyjskie, produkowane przez firmy Russian Standard. Właścicielem koncernu jest biznesmen Rustam Tariko, zwany „królem wódki”.
Krupnik, Sobieski, Starogardzka, Balsam Pomorski – należą do francuskiej Belvedere Group.
Wyborowa, Pan Tadeusz, Polska Wódka, Luksusowa – to również marki francuskie, przy czym Wyborowa ciągle produkowana jest z polskich zbóż, w Polsce.
Mogłoby się wydawać, że popularny Smirnoff pochodzi z Rosji – nic bardziej mylnego! Marka należy do koncernu Diageo, z Wielkiej Brytanii.
Wódki produkowane w Polsce, przez 100% polskie firmy to: Chopin, Amator, Wódka Czysta, Mazowiecka Żytnia, Złota, Krakus, Wratislawia i Herbowa Gorzka.

Wódka – najlepszy polski produkt eksportowy
Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, w wywiadzie dla Newsweeka, przyznaje, że Polska wódka to marka znana na całym świecie. Można ją kupić zarówno zarówno w Hong-Kongu, Ushuaia, jak i w Argentynie.
Polska wódka jest tak samo rozpoznawalna, jak szkocka whisky. Polską Wyborową znają i kupują mieszkańcy Chin, Meksyku, dalekiej Kolumbii i USA.
Warto wiedzieć…
Według Szumowskiego polska wódka ma bogatą i ciekawą historię. Trafiła do słownika w 1405 roku, a pierwsza fabryka wódki została założona w 1774 roku we Lwowie.
W 1410 roku dodała „sił” naszym rycerzom przed bitwą pod Grunwaldem z Krzyżakami.
W 1966 roku zaś podbiła serca muzyków z The Rolling Stones! Tuż po koncercie, w warszawskim klubie „Kamieniołomy”, muzycy zamówili tequilę. W Polsce nie było tego trunku, więc barman podał im zmrożoną wódkę. Trunek tak posmakował Stonesom, że całe honorarium z koncertu przeznaczyli na zakup konteneru Wyborowej.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com
Źródło: http://biznes.newsweek.pl/; http://facebook.com

One thought on “Jaką wódkę najbardziej lubią Polacy?

  • Jaką wódkę lubią najbardziej Polacy? Zimną i tanią! :D:D:D

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *