Krajowy System e-Faktur a gastronomia – jak się przygotować?

Krajowy System e-Faktur to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Została uruchomiona w Polsce wraz z 1 stycznia 2022 roku i ma za zadanie uszczelnić system podatkowy. Dlaczego musisz się tym zainteresować jako restaurator?

AKTUALIZACJA Z DNIA 19.10.2024

Jak podaje portal gov.pl:Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF), który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r. zostanie wdrożony w późniejszym terminie.

Podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF od 1 stycznia 2022 r. Obowiązek e-fakturowania co do zasady miał wejść w życie 1 lipca 2024 r., a dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r.

Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu. – powiedział Andrzej Domański, minister finansów.”

Co to jest KSeF?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych, które krążą między przedsiębiorcami oraz Urzędem Skarbowym. Ma to na celu walkę z tzw. “szarą strefą”. Dzięki temu systemowi urzędy skarbowe mają bieżący wgląd w dokumenty podatkowe. Do 1 lipca 2024 roku obowiązek korzystania z KSeF będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców, czyli również tych prowadzących działalność gastronomiczną. Do tego czasu należy więc zmodyfikować swoje programy księgowe.

New call-to-action

Jakie korzyści wynikają z KSeF?

Od przyszłego roku każdy podatnik będzie musiał obowiązkowo dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur, nawet jeśli nie jest z tego powodu zadowolony. Dlatego też warto skupić się na zaletach, które przynosi to rozwiązanie. 

KSeF oznacza dla przedsiębiorców między innymi:

  • szybszy zwrot podatku VAT (z 60 do 40 dni),
  • wygodniejsze rozliczenia oparte o jeden standard dokumentu podatkowego,
  • brak konieczności wystawiania duplikatów faktur,
  • łatwe wystawianie faktur korygujących,
  • automatyzację procesów księgowych.

Jak zacząć korzystać z KSeF?

By korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia firmy, które obsługuje faktury ustrukturyzowane. Wiele dostępnych na rynku programów już oferuje taką funkcjonalność. 

Następnie musisz zarejestrować się w systemie, a do utworzenia konta będzie potrzebny Ci numer NIP oraz adres e-mail. By móc się zalogować, należy uwierzytelnić swoje dane, a do czego potrzebny jest podpis elektroniczny lub jedna z metod weryfikacji e-tożsamości. Jeśli nie prowadzisz jednoosobowej działalności gospodarczej, pamiętaj, by powiadomić Urząd Skarbowy o osobach, które są uprawnione do korzystania z systemu w Twoim imieniu.

KSeF – wymagania prawne

Przed przystąpieniem do KSeF musisz pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim musisz posiadać certyfikat kwalifikowany, bo faktury elektroniczne wymagają wykorzystania podpisu elektronicznego opierającego się na certyfikacie kwalifikowanym, poświadczającym tożsamość właściciela. Jeśli posiadasz jakiś system, który pomaga Ci w codziennej pracy, musi on mieć możliwość integracji z systemem KSeF. Nie możesz także zapomnieć o tym, że przy migracji danych z bazy dokumentów firmowych należy przenieść istniejące faktury papierowe lub elektroniczne do nowego systemu e-faktur. 

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 60 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *