Dlaczego nie można oszczędzać na sprzęcie w restauracji?

Każdy, kto kiedyś otwierał lokal gastronomiczny wie, że urządzenie i wyposażenie restauracji to ogromny koszt. Istnieją rzeczy, na których można oszczędzić, ale warto wiedzieć na czym oszczędzać nie powinniśmy. 

Na czym można oszczędzić?

Restauracja powinna być spójna pod każdym względem. Niezależnie od tego, jaki mamy budżet musimy pamiętać o zachowaniu harmonii między strefą konsumentów a strefą przygotowania potraw. Wystrój lokalu nie może przytłaczać, powinien natomiast być estetyczny i budować miłą, przyjazną atmosferę.

Aby spełnić te wszystkie warunki, wcale nie musimy kupować stołów, krzeseł czy akcesoriów w najdroższych sklepach. To właśnie na tych elementach możemy zaoszczędzić – pod warunkiem, że będziemy przy tym uczciwi.

[banner id=”5424″]

Aby stworzyć charakterne i przyjazne zakątki dla gości, można zwiedzić okoliczne targi staroci, poszukać ogłoszeń w internecie typu “oddam/sprzedam”, popytać znajomych, czy nie mają do sprzedania starych mebli, które od lat kurzą się na strychu lub w garażu.

Takie meble można samodzielnie odmalować, albo oddać w ręce specjalisty. Nawet nowo zakupione krzesła czy siedziska możemy zawieźć do tapicera, który ze zwykłego, sieciowego mebla, stworzy prawdziwe dzieło sztuki. Dosłownie po kosztach możemy w ten sposób stworzyć unikalne wnętrza, które będą naszym znakiem szczególnym.

Na czym nie powinniśmy oszczędzać?

Z pewnością nie możemy oszczędzać na zastawie i sztućcach. Podnoszą one bowiem standard naszego lokalu i jakość serwowanych dań. Mówiąc krótko, nawet najsmaczniejsze dania podane na uszczerbionych lub niekompletnych naczyniach nie będzie prezentowało się dobrze. Tym samym goście mogą poczuć się oszukani i zacząć zastanawiać się, czy nie zostali naciągnięci na pieniądze. Każdy dobry kucharz wie, że prezentacja dania może znacząco podnieść jego cenę – jemy bowiem oczami.

Kolejną ważną rzeczą, na której nie powinniśmy oszczędzać jest sprzęt kuchenny, ponieważ to od sprawnego działania kuchni zależy “być albo nie być” każdej restauracji. Wszystkie elementy wyposażenia kuchni powinny być wykonane z materiałów najlepszej jakości.

Kupując meble i akcesoria wybierajmy te, które są wykonane ze stali nierdzewnej. Jest ona bowiem odporna na zarysowania i ścieranie, a co najważniejsze łatwo ją utrzymać w czystości.

Sprzęty kuchenne warto kupować od wiarygodnych producentów, którzy oferują również serwis i gwarancję. To szalenie ważne w restauracji, bowiem każdy sprzęt regularnie użytkowany prędzej czy później się zużywa.

Prowadząc restaurację powinniśmy być na bieżąco z nowymi technologiami, które usprawniają pracę przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy. Na rynku można już kupić energooszczędne urządzenia dedykowane właśnie dla właścicieli restauracji, dla których rosnące ceny energii mogę być zabójcze.

Każda kuchnia powinna mieć piec konwekcyjno-parowy, zmywarkę z funkcją wyparzania, kuchnię gazową lub elektryczną, urządzenia blendujące oraz szatkownicę. Warto wiedzieć, że wszystkie te sprzęty z roku na rok są udoskonalane przez producentów i ich wydajność wzrasta.

Przykładowo, piece konwekcyjno-parowe są już produkowane w wersjach mini, co otwiera nowe możliwości przed właścicielami małych lokali gastronomicznych. Służą one nie tylko do pieczenia czy odgrzewania produktów, ale również do gotowania metodą sous-vide. Metoda ta pozwala zachować więcej wartości odżywczych w potrawie i idealną teksturę.

W coraz większej ilości restauracji spotkać można również pakowarkę próżniową, schładzarkę szokową i urządzenie do gotowania w próżni.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: Poradnik Restauratora, http://poloniamilitaris.pl/

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *