Darmowy system POS. Warto czy nie?

POS dla gastronomii to element, bez którego trudno wyobrazić sobie prowadzenie biznesu. System sprzedażowy poprawia jakość obsługi, a także umożliwia większą kontrolę wydatków. Na rynku można zaopatrzyć się w wersje darmowe oraz abonamentowe. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Do czego służy POS dla gastronomii?

POS (ang. Point of Sales) to oprogramowanie wspomagające sprzedaż. Za jego pomocą można m.in.:

 • kontrolować wydatki,
 • sprawdzać popularność sprzedawanych potraw,
 • archiwizować dane,
 • zbierać zamówienia,
 • wystawiać rachunki i faktury.

Gastronomia to biznes jak każdy inny. Mamy strukturę kosztów, przychodów, ale też musimy zwracać uwagę, co się najlepiej sprzedaje, kim jest nasz klient. Zauważyliśmy, że dostęp do tych danych jest często utrudniony. Naszą rolą, jako dostawcy oprogramowania, jest dostarczanie narzędzi – tłumaczy fenomen systemu POS Grzegorz Forysiński COO & Co-founder w POSbistro.

Darmowy system POS – wady i zalety

Na rynku działa wiele programów typu Open Source, czyli z otwartym kodem źródłowym. Do ich zalet należą przede wszystkim powszechność, a także możliwość pobierania wielu wtyczek i rozszerzeń zwiększających funkcjonalność. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to nie jest doskonałe. Brakuje w nim personalizacji danych i dostosowania funkcji do konkretnego typu działalności. Do sporych utrudnień systemu POS za darmo wlicza się też ograniczony, a najczęściej niemożliwy kontakt z działem technicznym. Przeważającą część rzeczy trzeba konfigurować we własnym zakresie, co w większości przypadków, wymusza konieczność zaangażowania informatyków i generuje koszty. Warto też wspomnieć, że z reguły wszelkie rozszeżenia, czy zaawansowane moduły, są dodatkowo płatne, więc producent nie zarabia co prawda na wersji podstawowej, ale na dodatkach do niej, które często są niezbędnę do korzystania z systemu.

New Call-to-action
Czym wyróżnia się nowoczesny system POS?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na dedykowane systemy dostosowane do potrzeb ich biznesu. Oto, czym wyróżniają się profesjonalne, mobilne systemy POS, które oferuje nam obecny rynek:

 • łatwością wdrożenia (do uruchomienia wystarczą tablet i drukarka fiskalna).
 • elastycznym abonamentem (w każdej chwili można zrezygnować z usługi).
 • mobilnością (system działa w wirtualnej chmurze).
 • pełną kontrolą (w dowolnym momencie można sprawdzić m.in. poziom obrotów, stan magazynowy).
 • dobrym zapleczem technicznym (nie musisz martwić się o awarię).
 • dostępem do danych z poziomu aplikacji mobilnej, np. POSowner

Obecnie, jedny z najbardziej rozwiniętych systemów na rynku polskim jest oprogramoawnie na tablety POSbistro. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego systemu, możesz skorzystać z darmowej wersji demo i przetestować go przez 14 dni w swoim lokalu. Więcej informacji znajdziesz na stronie.

Dowiedz się też jaki system POS wybrać, mobilny czy tradycyjny. W naszym artykule znajdziesz świetne porównanie tych obu typów oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *