Smak piwa zależy od… szkła!
Według Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie dobór szkła do piwa ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale również wpływa na uwalnianie się piwnych aromatów z napoju. Odpowiednia szklanka lub kufel potrafią zbudować harmonijny profil smakowy piwa i wydobyć jego najlepsze zalety.
Jakie szkło do jakiego piwa?
Pilsnera należy podawać w klasycznych kuflach lub wąskim szkle, zwężanym ku górze. Wąskie szkło zwężane ku górze pozwoli na stopniowe uwalnianie aromatów chmielowych, estrowych i słodowych. Pijąc zaś Pilsnera z solidnego kufla z grubego szkła, będziemy czuć jego charakterystyczną goryczkę.
Pszeniczne najlepiej smakuje w szkle rozszerzającym się ku górze i zakończonym zwężeniem. To sprawia, że aromaty piwa kumulują się, dzięki czemu odczuwamy nuty goździków, bananów i gumy balonowej. Ważnym elementem tego piwa jest też piana. W wyżej wymienionym szkle, piwa pszeniczne doskonale się pienią, tworząc efektowną kulę z piany.
Lagera podajemy w prostych lub lekko rozszerzanych szklankach z cienkiego szkła. Szklanka powinna się zwężać tulipanowo ku górze, aby kumulować ulotne aromaty. Cienkie szkło powoduje, że podczas picia, napój przelewa się przez rant szklanki, dzięki czemu delikatnie musuje język i podniebienie, podkreślając cechy orzeźwiające piwa.
ALE (angielskie piwo górnej fermentacj) najlepiej smakuje w prostych, otwartych szklankach z grubego szkła. Takie szkło sprawia, że aromat piwa uwalnia się całą powierzchnią szklanki.
Schwarzbier (piwo deserowe) podajemy w kielichu delikatnie rozszerzonym na górze. Jeśli będziemy trzymać go za stópkę – piwo będzie smakowało jak mrożona kawa. Jeśli zaś podgrzejemy kielich dłonią, wydobędzie to z napoju smak orzechów, kakao i toffi.
Piwa owocowe najlepiej smakują w szklankach przypominających te do long drinków, ze zdobieniami i przewężeniami. Piwa owocowe powinny być mocno schłodzone, więc używając tego typu szkła, nie ogrzewamy napoju podczas spożycia.
Dlaczego butelki do piwa są ciemne?
Piwo przechowywane jest w butelkach z brązowego szkła, ponieważ ten kolor zatrzymuje najwięcej promieni ultrafioletowych, które szkodzą piwu.
Alfa kwasy zawarte w piwie wystawionym na działanie promieni ultrafioletowych i ciepło rozkładają się. Następnie łączą się ze związkiem lub reaktywną grupą funkcyjną zawierającą siarkę. Powoduje to, że z piwa zaczyna wydobywać się nieprzyjemny, “mysi” zapach.
A co z piwami w zielonych butelkach?
Zielone butelki są zdecydowanie mniej odporne na promienie ultrafioletowe, więc tym samym mają krótszy okres przydatności do spożycia i powinniśmy przykładać większą wagę do sposobu ich przechowywania (najlepiej trzymać je w ciemnych miejscach).
Obecnie trwają pracę nad stworzeniem powłoki, która ochroni piwo przechowywane w zielonych butelkach przed szkodliwym działaniem światła.
Dlaczego butelka od piwa ma szyjkę?
Długa szyjka butelki ogranicza powierzchnię kontaktu piwa z powietrzem. Dlaczego to takie istotne? Dlatego, że tlen ma właściwości utleniające i piwo szybciej się psuje.
Boisz się, że tego wszystkiego nie zapamiętasz?
Nie martw się, wystarczy pamiętać o jednej zasadzie. Do konkretnych piw dobrze jest wybierać szkło od producenta (czasem jest ono dołączane w gratisie). Producenci doskonale wiedzą, które szkło idealne będzie zgrywało się z ich piwem i wydobędzie 100% smaku – warto im w tym względzie zaufać 🙂
Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com
Źródło: http://www.kp.pl/; http://www.smaki-piwa.pl/