Sezon ogródkowy rozpoczęty! Jak się wyróżnić?

Ogródek przy restauracji czy kawiarni może być doskonałym pomysłem nie tylko na dodatkowy zarobek, ale również świetnym patentem na promocję naszego lokalu i przyciągnięcie nowych gości. Co zrobić, by nasz ogródek wyróżniał się na tle innych? Mamy dla Was garść sprawdzonych pomysłów. 🙂

4fd381c7bd6068c8c592d34b5a22a9ae
https://www.pinterest.com/pin/11399805282721581/

Wystrój ogródka powinien być spójny z charakterem restauracji, ale nie zapominajmy, że powinien wyróżniać się na tle innych. Aranżując ogródek weźmy pod uwagę jedną, najważniejszą kwestię – ogródek powinien być zacisznym miejscem sprzyjającym odpoczynkowi!

Goście, którzy wybierają ogródki, zwyczajnie chcą się zrelaksować, spędzić czas ze swoimi znajomymi w miejscu wyłączonym od miejskiego zgiełku. Przekraczając próg naszego ogródka powinni mieć poczucie, że wkraczają do innego świata, wykreowanego przez właściciela. Jak sama nazwa wskazuje – "ogródek" powinien silnie nawiązywać do natury – słońce, świeże powietrze, mnóstwo zieleni, wygodne siedziska i dobrze dobrane dekoracje.

[banner id=”5424″]

Jeden mocny akcent

Zastanówmy się, która barwa najlepiej odda charakter naszego lokalu. Idealnie, jeśli identyfikację wizualną określiliśmy już na samym początku i ten sam kolor powtarza się w naszym logotypie, na ulotkach, stronie internetowej i w menu. Jeśli natomiast nasze materiały reklamowe są delikatnie mówiąc chaotyczne – to dobry moment, by pomyśleć o wyborze tego jednego koloru, który wyróżni nasz biznes.

Przed wyborem konkretnej barwy  warto poczytać o wpływie kolorów na nastrój – jakie emocje wywołują i wreszcie jak mogą wpłynąć na apetyt naszych gości.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na ten najważniejszy kolor zadbajmy o ogródkowe akcenty!  Uwagę przechodniów najbardziej przyciągną koce, poduszki, krzesła i obrusy. Wybierzemy np. zielone koce i bądźmy w tym konsekwentni. Wybrana barwa utrwalił wizerunek lokalu.

89207ec72a1e68a698ec29c95bb05915
https://www.pinterest.com/pin/148829962659036838/

Meble

Meble powinny nie tylko współgrać z wystrojem restauracji (pod względem kolorystyki i charakteru), ale przede wszystkim muszą być wykonane z dobrej jakości materiałów. Powinny zachować ładny wygląd przez lata, być łatwe do czyszczenia i konserwacji.

Zadbajmy również o dobrej jakości serwety. Możemy kupić bieżniki lub serwety odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, antyalergiczne i antygrzybiczne, w dodatku nie wymagające prasowania.

Koce

Zarówno koce, jak i nagrzewnice w Polsce coraz częściej stają się standardem. Szczególnie wczesną wiosną i późną jesienią zapewnią nam większą frekwencję. W chłodniejsze wieczory goście będą mogli spędzić wolny czas w sympatycznej i ciepłej atmosferze.

Kwiaty i świece

Jak wspominaliśmy powyżej, to właśnie rośliny i oświetlenie budują ogródkowy klimat. Rośliny możemy posadzić w skrzyniach, koszach lub bawełnianych workach. Rośliny nie tylko ożywiają i ozdabiają przestrzeń, ale również chronią od wiatru i nadmiernego słońca.

https://www.pinterest.com/pin/317785317426689250/
https://www.pinterest.com/pin/317785317426689250/

Ogródki możemy dekorować różnego rodzaju lampionami lub pochodniami ogrodowymi, co pozwoli zbudować przyjazną atmosferę. Oświetlenie powinno być tak zaaranżowane, by goście mogli swobodnie przeczytać menu i obejrzeć zamówione danie. Pamiętajmy, że “je się oczami” i prezentacja potrawy jest tak samo ważna jak jej smak.

ae7f3a952abf1c366a149cbb548b90c3
https://www.pinterest.com/pin/332703491197812874/

Chcesz być oryginalny?

Jeśli masz wystarczająco dużo przestrzeni pomyśl o kącikach tematycznych. Np. wydziel kącik plażowy – wysyp piasek, ustaw kilka leżaków, parasolek i serwuj tam kolorowe, wakacyjne drinki. Kącik relaksacyjny – ustaw kilka kolorowych, dużych poduch czy puf, niskie drewniane stoliki, skrzynki z gazetami, które można przeglądać w oczekiwaniu na przyjaciół. Możesz pomyśleć o kąciku romantycznym – wiszące huśtawki lub hamaki, w towarzystwie pięknych roślin i kwiatów.

Dobrym i oryginalnym pomysłem będą też kąciki gier – szachy, warcaby, a może scrabble na świeżym powietrzu? Możesz organizować turnieje lub zachęcać gości, by przynosili swoje gry planszowe do lokalu. Pomysłów jest bez liku 🙂

A może wieczorne seanse filmowe? Dla dzieci lub dorosłych – propozycji jest wiele. Filmy lub seriale wyświetlane w kawiarnianych czy restauracyjnych ogródkach stają się szeroko stosowaną metodą na przyciągnięcie nowych klientów.

https://www.pinterest.com/pin/226517056233148536/
https://www.pinterest.com/pin/226517056233148536/

Do tej pory do kawiarni czy barów chodziło się tylko na "mecz", czemu nie mielibyśmy tego zmienić?

Co z reklamą?

Najmodniejsze są tablice, na których codziennie można zapisać kredą menu, informować o bieżących promocjach, narysować sympatyczny obrazek lub zanotować pozytywne hasła przyciągające klientów. Jeśli nie mamy takiej tablicy, możemy kupić farbę tablicową i pomalować nią kilka desek.

http://www.flickr.com/photos/zedbee/4916217536/
http://www.flickr.com/photos/zedbee/4916217536/

Coraz częściej przed kawiarnią lub restauracją można spotkać obsadzony kwiatami, stary rower, na którym powieszona jest tabliczka z zaproszeniem do lokalu.

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do zmian. Sezon dopiero rozkwita, więc można zaszaleć! Życzymy powodzenia w rozwoju Waszych biznesów 🙂

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

[banner id=”5004″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *