Jak zwabić motyle do ogródka w kawiarni czy restauracji?

W lecie klienci wolą spędzać czas w ogródkach niż klimatyzowanych pomieszczeniach restauracji czy kawiarni. Chcą uciec od miejskiego zgiełku i poczuć się, jak w prawdziwym “ogrodzie” – wśród kwiatów i zieleni zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Jak wzbogacić ten klimat i wprowadzić dodatkowy element wakacyjnej beztroski?

Najlepszą z metod jest maksymalne wykorzystanie tego, co daje nam natura, czyli zrezygnowanie z plastikowych dekoracji na rzecz żywych roślin, ziół, pięknie pachnących kwiatów, mebli i dodatków wykonanych z naturalnych materiałów (drewno, wiklina czy ratan). Wyobrażając sobie ogród nie sposób zapomnieć o motylach. Wszędzie, gdzie się pojawiają wprowadzają niepowtarzalny, bajkowy klimat. Jak zwabić je do naszego ogródka?

Kwiaty

Jednym z największych wabików na motyle są oczywiście kwiaty. Warto pamiętać, że motyle wolą nektar z kwiatów jaskrawych, więc im bardziej jaskrawe kwiaty posadzimy, tym większa szansa, że będą nas odwiedzać.

Aby motyle towarzyszyły naszym klientom od wiosny do późnej jesieni postarajmy się wysadzić w donicach kwiaty takie, jak: rumianki, maki, chabry, maciejkę, lwie paszcze, dzwonki, mlecze, koniczynę, czerwoną firletkę, niezapominajki, aksamitki, szałwię, krwawnik, osty, lewkonie, smagliczki i wykę.

Wiosną koniecznie posadźmy cebulicę, pierwiosnki, żagwiny i gęsiówkę, hyzop, lebiodkę, rudbekę, nawłoć, rozchodniki, pluskwicę, wrzosy i krwawnicę.

Końcem lata postarajmy się o: zawciągi, goździki brodate, złocienie, stokrotki i geranium.

Jesienią zaś pielęgnujmy astry, rozchodnik i dalie.

Drzewa i krzewy

Jeśli mamy trochę więcej miejsca w naszym przyrestauracyjnym lub kawiarnianym ogródku, rozważmy posadzenie takich roślin, jak: budleje dawida, wiciokrzewy (motyle szczególnie lubią odmianę „Graham Thomas), śliwy, suchodrzewie, lilaki, maliny, jeżyny i nawłocie. Jednym z najbardziej znanych motylich krzewów jest również omżyna.

Owoce

Kolejnym sekretnym wabikiem są owoce. Motyle uwielbiają jabłka, brzoskwinie, gruszki i śliwki. Najlepiej włożyć je do donicy, tuż obok roślin.

Jeśli obawiamy się, że owoce zaczną szybko fermentować i w naszym ogródku zacznie brzydko pachnieć, możemy wykorzystać sam sok. Nasączamy gąbkę słodkim sokiem owocowym lub wodą z cukrem i pozostawiamy w doniczkach.

Zioła

Mało kto wie, że motyle uwielbiają też zioła. Jeśli wystawimy do ogródków donice z macierzanką, rozmarynem, lawendą, miętą i szałwią, z pewnością skrzydlaci przyjaciele będą nas często odwiedzać.

Motyle w Polsce

W Polsce występuje ponad 300 gatunków motyli. Najbardziej popularne grupy to:

  • Paziowate (np. paź królowej)
  • Bielinkowate (np. cytrynek)
  • Rusałkowate (np. rusałka admirał)
  • Modraszkowate (np. modraszek adonis)

Ludzie kochają motyle, bo kojarzą im się z ulotnym pięknem, łagodnością, pachnącą łąką, wakacjami i okresem beztroskiego dzieciństwa. Są piękne, majestatyczne i wolne. Choć żyją zaledwie kilka tygodni, mogą dostarczyć nam i naszym gościom wiele radości.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *