5 porad jak prowadzić konto restauracji na Pinterest

Pinterest to miejsce w sieci, gdzie swoje marzenia przypina się na tablicy. Portal ten z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza pośród kobiet. Piękne zdjęcia to obietnica dobrego smaku i wyjątkowych doznań. Czas najwyższy założyć profil naszej restauracji.

Pinterest to serwis społecznościowy, który powstał w 2010 roku. Polega na założeniu profilu i publikacji zdjęć, ilustracji czy infografik. Oferuje wersję mobilną oraz połączenie z Facebookiem, tak aby publikowane treści były widoczne na obu portalach.

Pinterest jest popularny głównie wśród kobiet – to źródło inspirujących zdjęć ze wszystkich dziedzin życia, od mody, po urodę, kulinaria czy organizację wesela. Portal stał się narzędziem marketingowym chętnie wykorzystywanym w e-commerce, bo nie od dziś wiadomo, że to panie rządzą domowym budżetem. Poza tym to strona dla marzycieli – na swoich tablicach zbierają oni inspiracje, ulubione zdjęcia czy plany na przyszłość. Dodatkowo na Pintereście nie ma możliwości dodawania reklam.

Oto 5 prostych kroków, jak poprowadzić konto restauracji na Pintereście: 

1. Zakładanie konta
Konto na Pinterest można założyć za pomocą adresu e-mail lub połączyć z kontem na Facebooku. Uzupełanimy informację, dodajemy odnośnik do naszej strony internetowej, adresu, numeru kontaktowego i zaczynamy! Na Pinterest posiadamy własną tablicę, gdzie przypinamy piny, czyli zdjęcia. Możemy także stworzyć krąg naszych zainteresować, gdzie zapisujemy inspiracje znalezione na portalu.

2. Dodawanie treści
Dodając zdjęcia na Pinterest, musimy pamiętać, aby były one w dobrej rozdzielczości, bo tylko takie fotografie mają duży zasięg. Muszą być estetyczne, inspirujące, utrzymane w pięknych barwach, po prostu bardzo kreatywne! Chodzi o taką treść, którą sami chcielibyśmy zapisać na dłużej. Może to być zdjęcie wystroju świątecznego naszej restauracji, nowej potrawy szefa kuchni czy energetycznego drinka. Koniecznie dodajemy podpis, lub adnotację do zdjęcia – na przykład „Krem z dyni dostępny u nas od jutra! Zapraszam do restauracji …”. Dobrze, gdy pin ma źródło – najlepiej na naszej stronie internetowej. Służy temu funkcja „add from a website”, dzięki której wrzucimy fotografię prosto z naszej witryny www. Ten zabieg pomoże zwiększyć ruch na stronie.

3.Tablica zainteresowań 
Pinterest ma pokazać również nasze zainteresowania i inspiracje. W przypadku lokalu gastronomicznego możemy podzielić się tym, co nas napędza do działania. Może to być pin znanej restauracji, na którym zainspirowała nas potrawa czy wystrój wnętrza, od lampki na stole, po nowoczesny bar. Może to być nawet zdjęcie z wakacji, w drodze do pracy czy piękny widok – jeśli w podpisie dodamy, że dzięki temu tworzymy lepsze menu. Detale, czy kuchenne szczegóły pokażą, że nie korzystamy z Pinterestu tylko dla sprzedaży własnej oferty.
Poświęć chwilę na zainteresowanie się pinami innych użytkowników. Pokaże to, że używasz aplikacji nie tylko dla własnych celów, ale również czerpiesz z niej inspiracje. Repostuj, komentuj, a na pewno wkład pracy się zwróci.

4. Zamiana konta w sukces
Samo korzystanie z Pinterestu jako użytkownik nie wystarczy. Wprawdzie nie ma możliwości dodawania reklam na portalu, ale można wykorzystać kilka opcja do wprowadzenia naszego biznesu. Używamy Pinterest Analytics, narzędzie, które pokaże nam ruch na naszym koncie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, które zdjęcia miały dobry odbiór i jakie kroki podejmować w przyszłości.
Widget Pin to opcja, która pozwala na dodanie linka do naszej strony internetowej czy strony na Facebooku. Użytkownik, który odwiedza profil, chce przepiąć nasze zdjęcia do swojej tablicy. Wykonując tę czynność, przepina automatycznie oprócz fotografii także opis i link. Później zdjęcie widzą znajomi użytkownika, a gdy wzbudzi zainteresowanie u nich – mogą wejść na naszą stronę. Ta opcja sprawdza się głównie w sklepie on-line, jednak przy na przykład zdjęciu potrawy czy wystroju, potencjalny klient zainteresuje się naszym lokalem.
Piny rozszerzone, czyli rich pins – to tzw. dodatkowe piny, które mają możliwość rozbudowanego opisu zdjęcia. Dzieli się je na pięć kategorii: miejsce, produkt, przepis, film, artykuł. Do promocji restauracji najlepiej wykorzystać piny miejsca, przepisu lub produktu. Pinezki miejsca to mapy, numer kontaktowy i adres. W pinach produktów możemy dodać cenę i adnotację, że jesteśmy autorami dania/napoju. Przepisy to jak sama nazwa wskazuje, składniki, czas gotowania, wskazówki przygotowania. Dodatkowo na Pintereście znajdują sie filtry z przepisami dla wegetarian, wegan czy bezglutenowców.
5. Organizujmy konkursy.

Na zasadach działania Pinterestu można zorganizować konkurs fotograficzny. Inicjując go sami wrzucamy najpierw nasz pin i odpowiednią adnotację. Nagroda – zniżki, spotkanie z szefem kuchni, a może darmowa kolacja dla dwojga? W zamian użytkownicy mogą wrzucić zdjęcie swojego przepisu, albo ilustrację jak spędzają wolny czas czy zdjęcie swojego pupila. Ile lokali, tyle pomysłów. Im bardziej kreatywne i inspirujące pomysły, tym lepiej.

Złote porady:

  • Publikuj regularnie. To obowiązkowa zasada dla wszystkich mediów. Dodatkowo przekaz powinien być spójny z innymi kontami.
  • Promuj swój Pinterest na innych kontach w social media.
  • Obserwuj konkurencję, baw się i czerp inspirację z pinów innych użytkowników!

Minusy dla użytkownika 

Pinterest nie jest idealny. Ma swoje wady i zalety, a o korzyściach dla biznesu, każdy musi zdecydować sam. Warto pamiętać, że efekty prowadzenia konta przyjdą z czasem, nikt nie ma na wstępie miliona odsłon ani obserwujących. Główną wadą w przypadku lokalu gastronomicznego jest… globalność Pinterestu. Są na nim obecni użytkownicy z całego świata, a nam zależy głównie na przyciągnięciu klientów z Polski, zwłaszcza z naszego regionu. Tak więc decyzję o prowadzeniu kolejnego konta w Internecie pozostaje rozstrzygnąć samemu.
Autor: Anna Motyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *