Chcesz być szczęśliwy? Jedz więcej warzyw i owoców!

Siedem porcji owoców i warzyw podwyższa poziom odczuwanego szczęścia i pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne – to najnowszy wynik badań prowadzonych przez brytyjskich naukowców.

Naukowcy z uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania na kilkutysięcznej grupie mieszkańców Wielkiej Brytanii. Każdy z uczestników musiał opowiedzieć o swoich nawykach żywieniowych i zadowoleniu z życia i samopoczucia psychicznego. Wyniki eksperymentu opublikowane zostały w „Social Indicators Research”.

Co się okazało? Osoby, które jadły ok. 560 gramów owoców i warzyw dziennie wyżej oceniały swój poziom szczęścia, niż ci, którzy jedli tylko ok. 80 gramów.

Im więcej warzyw i owoców przyswajamy w ciągu dnia, tym jesteśmy szczęśliwsi.

Przy okazji brytyjscy naukowcy udowodnili również, że powinno się jeść 7 (a nie jak dotąd przypuszczano 5) porcji warzyw dziennie. Dla zobrazowania jest to np. 1 jabłko, warzywa jako dodatek do obiadu i owoc lub sałatka na podwieczorek lub kolację.

Z badań wynikało, że im więcej różnych rodzajów warzyw i owoców dziennie spożywamy, tym większy jest poziom naszego szczęścia.

Lepsze samopoczucie i co więcej?

Naukowcy z Warwick przekonują, że jedząc 7 porcji warzyw i owoców dziennie zmniejszamy ryzyko chorób układu krwionośnego i zachorowania na raka, w dodatku są one niskokaloryczne, więc nie przytyjemy. Wybierając warzywa i owoce dostarczamy do organizmu cenny błonnik, który przyspiesza metabolizm i pozwoli pozbyć się szkodliwych toksyn.

W owocach i warzywa znajduje się sporo antyoksydantów, dzięki którym nasz organizm może walczyć z wolnymi rodnikami. Wolne rodniki powstają na skutek stresu, palenia papierosów, czy nieprawidłowego snu. Przyspieszają starzenie się organizmu i wzmagają podatność na choroby.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

New call-to-action

One thought on “Chcesz być szczęśliwy? Jedz więcej warzyw i owoców!

  • To święta prawda znam wielu wegetarian i mięsożerców i jedno mogę stwierdzić osobą, które jedzą dużo warzy i owoców wręcz „banan” nie schodzi z twarzy. Mięso źle wpływa na myśli i mięsożercy mają częściej depresje.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *