E-paragon w gastronomii – czym jest oraz jak można go wystawić?

Technologia rozwija się coraz bardziej, a to przekłada się na częstsze wystawianie dokumentów w formie elektronicznej. Jest to nie tylko rozwiązanie dobre dla środowiska, ale również wygodna alternatywa dla przedsiębiorców. Aktualnie tradycyjne paragony papierowe coraz częściej zastępowane są e-paragonami, których wystawianie umożliwione zostało prawnie przez Ministerstwo Finansów. Czym jest e-paragon i w jaki sposób go wystawić w restauracji? Jak wygląda państwowa aplikacja do e-paragonów? Wyjaśniamy w artykule!

Czym jest e-paragon?

E-paragon to elektroniczny dokument fiskalny, który zastępuje tradycyjny paragon papierowy. Jest on wystawiany przez kasę fiskalną online, a następnie przesyłany do Centralnego Repozytorium Kas. Ma on taką samą moc dowodową jak paragon papierowy i jest uznawany przez organy podatkowe. 

Kiedy można wystawić e-paragon?

E-paragon można wystawić w każdej sytuacji, w której wymagane jest wystawienie paragonu fiskalnego i sprzedawca uzyskał zgodę nabywcy na jego wystawienie. 

Jak wystawić e-paragon?

Jeśli chcesz wystawić klientowi e-paragon, musisz posiadać kasę fiskalną online lub kasę wirtualną, ale ważne jest także, by posiadać zgodę klienta na wystawienie takiego paragonu. Tego typu dokument możesz wysłać przez SMS, e-mail lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

E-book o kontroli UOKiK

Aplikacja rządowa e-Paragony

Skoro przepisy pozwalają na wystawianie elektronicznych paragonów, pojawia się pytanie, w jaki sposób dystrybuować je do klientów. Niektóre marki mają własne programy lojalnościowe i aplikacje, na które mogą przesłać e-paragon. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Z rozwiązaniem przychodzi Ministerstwo Finansów, które stworzyło mobilną aplikację – eParagony.

Jak to działa? Na początku klient musi zainstalować na swoim telefonie aplikację, która jednorazowo łączy się z systemem dystrybucji e-paragonów. Następnie zostaje wygenerowany unikalny identyfikator, którym klient będzie się posługiwał. Kiedy klient będzie chciał uzyskać paragon cyfrowy, zamiast papierowego – wystarczy, że przy płatności poda do zeskanowania kod z aplikacji. Skanując ten kod, Twoja kasa rejestrująca wysyła paragon do systemu dystrybucji, a klient w ciągu kilku sekund może już pobrać swój paragon z systemu. 

E-Paragony w restauracjach

E-paragony zapewne niedługo się upowszechnią i klienci, również goście restauracji, coraz chętnie będą z nich korzystać. Czy w swojej gastronomii również wprowadzisz aplikację mobilną do e-paragonów? Dodaj komentarz i podziel się swoją opinią!

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *