Jak obniżyć wysokie temperatury w kuchni gastronomicznej?
Upały są świetne, ale tylko na wakacjach pod palmą, a nie w pracy. W jednej z gorszych sytuacji znajdują się kucharze, którzy oprócz wysokich temperatur na zewnątrz muszą się jeszcze mierzyć z ciepłem pochodzącym od pieców i innych sprzętów gastronomicznych. Niestety, wciąż zdarzają się właściciele, którzy przycinają koszty i oszczędzają na klimatyzacji. Jak obniżyć wysokie temperatury w kuchni? Sprawdźcie sami!
Trudne warunki pracy
Powszechnie wiadomo, że praca w restauracyjnej kuchni wiąże się z wysokimi temperaturami. Rozgrzane patelnie i wszechobecna para podbijają i tak już wysokie temperatury na zewnątrz. Co więcej, kucharze pracują zazwyczaj w dużym pośpiechu, a ich strój wykonany jest z materiału, który nie przepuszcza powietrza. Może to powodować omdlenia, a nawet poważniejsze zagrożenie zdrowia.
Sposoby na ochłodzenie kuchni w trakcie upałów
Kuchnia to jedno z najcieplejszych pomieszczeń w lokalu gastronomicznym, ze względu na przygotowywane w niej gorące posiłki czy obecność urządzeń elektrycznych, które generują ciepło. W trakcie letnich upałów może być ona nie do zniesienia. Przedstawiamy kilka sposobów, jak zmniejszyć temperaturę w kuchni.
Klimatyzacja
Najskuteczniejsza broń w walce z upałami to oczywiście klimatyzacja. Pozwala ona zapewnić komfortową temperaturę i wilgotność powietrza, a tym samym znacząco poprawić warunki pracy. Klimatyzacja gwarantuje zapewnienie optymalnych warunków termicznych do przechowywania i przygotowywania jedzenia, więc jest to inwestycja, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie gastronomii.
Sprawna wentylacja
Jednym z warunków dopuszczenia lokalu gastronomicznego do użytku jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Sprawna wentylacja to bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie uniknięcie upału temperatur nie tylko w kuchni, ale też w całym lokalu. Dodatkowo wpływa na komfort pracowników i gości poprzez odprowadzanie zapachów z kuchni i sali na zewnątrz – w źle wentylowanym lokali wszystkie nieprzyjemne zapachy, cząsteczki tłuszczu i dwutlenku węgla oraz para wodna przedostają się na salę i negatywnie wpływają na wrażenia klientów.
Wiatrak
Jeśli montaż klimatyzacji w kuchni nie wchodzi w grę, warto zastanowić się nad zamontowaniem wiatraka. Powinien on być przymocowany pod sufitem, dzięki czemu ruch powietrza będzie odczuwalny w całym pomieszczeniu.
Używanie okapu
Okap nie tylko minimalizuje nieprzyjemne zapachy, ale też dba o odprowadzanie na zewnątrz budynku ogrzanego powietrza z procesu smażenia czy pieczenia. Warto więc regularnie uruchamiać to urządzenie w trakcie przygotowywania posiłków.
Nawilżanie powietrza
Powietrze podczas upałów jest suche, co znacząco podnosi dyskomfort i odczuwanie gorąca. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest optymalne nawilżenie powietrza. Można w tym celu użyć profesjonalnych nawilżaczy.
Rośliny w kuchni
Rośliny doniczkowe mają właściwości oczyszczające i nawilżające powietrze. Jednak, co najważniejsze mogą także korzystnie wpływać na obniżenie odczuwalnej temperatury we wnętrzach. W związku z tym, aby przyjemniej znosić upały w kuchni można w niej ustawić dużą ilość zielonych roślin. Ponadto będzie to wskazane także ze względu na to, że w kuchni znajdują się urządzenia elektryczne, które emitują ciepło. Rośliny natomiast stworzą nieco chłodniejszy mikroklimat.
Rolety okienne
Jeśli w kuchni znajdują się okna, warto pomyśleć o zainwestowaniu w rolety zewnętrzne, które zagwarantują ochronę przed palącym słońcem.
Zapewnienie odpowiedniej temperatury w kuchni gastronomicznej to nie tylko kwestia komfortu pracowników, ale również bezpiecznych warunków pracy. Tylko wówczas personel będzie w stanie w pełni oddać się przygotowaniu dań, a właściciel może liczyć na to, że będą one przygotowane w najlepszy możliwy sposób.