Jak zarządzać pracownikami z pokolenia Z w gastronomii?

Generacja Z to osoby, które urodziły się między 1995 a 2012 rokiem. Z racji tego, że część z nich właśnie wkracza na rynek pracy, warto zastanowić się, co nimi kieruje i jak zarządzać nimi zarządzać. Każde nowe pokolenie pracowników, to nowe wyzwania dla pracodawców. Jak współpracować z “zetkami”? Podpowiadamy!

Kim są osoby z pokolenia Z?

Zetki to osoby urodzone po 1995 roku. Znane jest jako osoby, które wychowywały się w świecie technologii i internetu, przez co te elementy stały się nieodłączną częścią ich codzienności. Do ich mocnych stron należą kompetencje społeczne i umiejętność pracy w zespole. Co więcej, oprócz dobrej komunikacji, Zetki bardzo szybko się uczą i adaptują do środowiska. Szczególnie wyróżnia ich umiejętność szybkiego filtrowania treści i weryfikowania sensu wykonywanych zadań. Pracodawcy narzekają jednak, że pokolenie Z ma problem z lojalnością wobec firmy. Nie jest to jednak do końca prawda. Młodzi ludzie są aktualnie bardziej praktyczni i dlatego, chętniej wykazują w pracy, gdy widzą większe zaangażowanie ze strony pracodawców. Z Zetkami można się dogadać, jednak trzeba postarać się ich zrozumieć i wyjść naprzeciw ich potrzebom. 

Checklista wdrożenie pracowników

Czego oczekuje pokolenie Z od pracodawcy?

Dla pokolenia Z szczególnie ważne jest zachowanie balansu między pracą, a życiem prywatnym. Chcą mieć kontrolę nad tym, kiedy pracują, by mieć czas na dodatkowe zajęcia poza pracą. Jeśli więc pracodawcy mogą zaoferować im bardziej elastyczne formy zatrudnienia, bardzo zyskują w oczach Zetek. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem umów obejmujących 60-80% czasu etatowego lub zatrudnienie obejmujące konkretne dni tygodnia, a nawet porę dnia i nocy. Jeśli nie jest to możliwe, warto przynajmniej trzymać kontrolę nad sprawiedliwym rozłożeniem pracy w grafikach, by nikogo nie zarzucać zbyt częstymi zmianami. 

Więcej na temat zarządzania zespołem w gastronomii dowiesz się ze wpisu: Jak mierzyć produktywność pracowników w biznesie gastronomicznym?

Kolejną kwestią jest to, że Zetki nie lubią sztywnych hierarchii. Dla nich liczy się atmosfera współpracy i wzajemnego szacunku. Pamiętaj więc, by nie być mocno kontrolującym szefem, a raczej liderem, od którego będą mogli się czegoś nauczyć. Młodzi ludzie nie będą wdzięczni tylko za to, że mają gdzie pracować. Dobra atmosfera jest dla nich znacznie ważniejsza, niż wynagrodzenie.

Osoby z pokolenia Z nie pracują już tylko dla pieniędzy – chcą mieć cel, do którego będą dążyć. Zależy im na tym, by ich praca miała znaczenie, a miejsce pracy misję. Liczy się dla nich praca, która przynosi satysfakcję i zadowolenie. Nie dają się łapać na typowe wabiki rekruterów, jak darmowe posiłki, owocowe czwartki czy inne benefity pozapłacowe. Należy je jednak oferować, bo dla tego pokolenia jest to już standardem i oczywistością. 

Warto zapewnić “zetkom” wsparcie w doskonaleniu ich umiejętności i dać im przestrzeń do rozwoju. Powinieneś co jakiś czas zaproponować pracownikom szkolenie z wybranej przez siebie specjalizacji, kiedy ich obecność nie jest wymagana przez 100% czasu.

Pobierz wzory umów

Kolejnym interesującym aspektem pokolenia Z jest ich zależność od mediów społecznościowych. Pokolenie Z lubi dokumentować to, co robi nie tylko poza pracą, ale także w trakcie, ponieważ indywidualizuje to ich tożsamość. Jako pracodawca warto zastanowić się, w jaki sposób możesz wesprzeć to dokumentowanie życia codziennego. Możesz wykorzystać to zaangażowanie w nowe technologie i włączyć to w pracę swojej restauracji. Zetki mogłyby wykorzystywać media społecznościowe w trakcie pracy do promowania lokalu.

Nie należy zamykać się na nowe podejście pokolenia Z, a spróbować ich zrozumieć. Posłuchaj co mają do powiedzenia Twoi młodzi pracownicy i daj im przestrzeń na to, by podzielili się swoimi pomysłami.

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *