Akceptowalny czas oczekiwania na danie w restauracji

Na zadowolenie gości wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest czas oczekiwania na danie. Ile wynosi maksymalny czas oczekiwania na wydanie posiłku, zanim klient poczuje się rozczarowany? Co wpływa na czas realizacji zamówienia? Przeczytaj nasz artykuł, by się dowiedzieć.

Czas oczekiwania na danie zależy od tego, co zamówiliśmy. Przyjmuje się, że na lunch poczekamy około 20 minut, a na przykład napoje i przekąski powinny być podane od razu po zamówieniu. Określenie jednego, ogólnie obowiązującego czasu oczekiwania na danie jest niemożliwe. Właściciele restauracji powinni jednak przyjąć pewne ramy czasowe, które obejmują przygotowanie konkretnych typów dań i w odpowiedni sposób informować o tym klientów. 

Na dobre dania warto czekać

Restauracja to nie bar szybkiej obsługi. Składając zamówienie na dania główne, trzeba mieć świadomość, że czas oczekiwania bezpośrednio przekłada się na jakość serwowanych potraw. Jeśli są przygotowywane od podstaw, ze świeżych składników, to czas oczekiwania na serwis może potrwać ok. 20-45 minut. Gdy czas oczekiwania na danie jest krótszy niż 15-20 minut, prawdopodobnie oznacza to, że potrawa została przygotowana dużo wcześniej.

Jeśli nie mamy zbyt wiele zarezerwowanego czasu, to warto podczas składania zamówienia zapytać kelnera ile potrwa przygotowanie naszego dania. Kelner jest zobligowany do określenia czasu realizacji zamówienia, więc w sytuacji, gdy przekracza to nasze założone ramy czasowe, możemy grzecznie podziękować i wyjść.

Czytajmy uważnie kartę

W restauracjach coraz częściej czas oczekiwania na dania jest podany w menu. Przykładowo, w karcie Restauracji Eureka z Gdyni, widnieje wzmianka: Wszystkie dania z naszej karty w 100% przygotowywane są przez naszych kucharzy. Standardowy czas oczekiwania na dania z karty: ok. 30 minut. Śpieszy Ci się? Skorzystaj z „Lunch Express” – czas oczekiwania do 10 min! Sprawdź! To nie tylko uczciwe poinformowanie klienta o czasie oczekiwania na potrawę, ale również alternatywna propozycja szybkich potraw dla zabieganych.

Podobnie sprawę rozwiązała Restauracja Cristal Park (należąca do sieci hotelów Cristal Park). W ich menu znajdziemy wyraźny komunikat: Wszystkie dania przygotowywane są na bieżąco przy maksymalnym wykorzystaniu świeżych produktów. Dlatego czas oczekiwania na zamówione danie może więc wynieść ponad 20 minut.

New call-to-action

Gdy klient długo czeka na danie…

Gdy czas oczekiwania na danie się przedłuża, kelner powinien uprzedzić o tym gościa. Co więcej, podać bezpłatne czekadełko.

Na jednym z forum czytamy: Jeśli sala jest nabita, to zakładam, że czekanie 30 – 35 minut na danie na zamówienie jeszcze nie godzi w moją godność. Po 20 minutach wysyłam jednak sygnał, że coś nie gra i sporo zależy od reakcji obsługi. 50 minut bym nie czekała, chyba że byłoby uprzedzenie, że jest sajgon i zanosi się na długie czekanie lub moja potrawa jest wyjątkowo czasochłonna i czeka się na nią godzinę – to jest jednak zazwyczaj zaznaczone w karcie.

Po prostu bym wyszła, płacąc za to, co już wypiłam. Jedną z podstaw prowadzenia restauracji jest sprawna organizacja pracy kuchni, jeśli szef kuchni tego nie ogarnia, to jego problem – stwierdza Very.martini.

Czy można wyjść i nie zapłacić, jeśli czekało się zbyt długo na zamówienie?

Zdarza się to często w przypadku, gdy bardzo nam się spieszy i zamówiliśmy danie z nadzieją, że będzie szybko przygotowane. Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy nam się spieszy, powinniśmy zapytać kelnera o czas realizacji zamówienia. Kelner deklarując czas przygotowania potrawy oznacza „termin realizacji zamówienia.”

Jeśli kelner zadeklarował, że przygotowanie potrawy potrwa 30 min, a po tym czasie nie została ona wydana, wówczas świadczenie wykonywane przez restaurację traci dla nas znaczenie i możemy od niego odstąpić. Wtedy też możemy wyjść i zapłacić wyłącznie za dania, które zostały nam wydane, bez żadnych konsekwencji prawnych.

W innym wypadku musimy niestety cierpliwie poczekać na serwowaną potrawę i co najwyżej przy następnej okazji wybrać inny lokal.

New call-to-action

Autor: Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: http://forumprawne.org/; http://forum.gazeta.pl/; polki.pl/

One thought on “Akceptowalny czas oczekiwania na danie w restauracji

  • Witam…
    Wczoraj byłam w restauracji i tam opłata została pobrana przy składaniu zamówienia. Poinformowano nas, że na zamówienie trzeba będzie poczekać około 30-40 min. Danie zostało podane po 1,35 godziny, nie usłyszeliśmy nawet przepraszam… Postanowiłam na razie tam nie chodzić chociaż lubiłam tę restaurację…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *