Biznesowy podcast gastronomiczny – Gastro Insights

Stworzyliśmy nowy, biznesowy podcast gastronomiczny, który opiera się na rozmowach z ekspertami branży. Gastro Insight jest już dostępny na platformie Spotify oraz Simplecast! Zapraszamy do słuchania!

Gastro Insights to podcast POSbistro skierowany do osób pragnących rozwijać swoją gastronomię, w którym eksperci rynku HoReCa dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Poniżej prezentujemy listę odcinków:

Odcinek 4 – Relacje z pracownikami w gastronomii

Tematem odcinka 4 podcastu jest budowanie relacji z pracownikami. Odpowiadamy na pytania: dlaczego obecnie jest spory problem z zatrudnieniem w gastronomii? Z czego wynika złe nastawienie pracownika do pracodawcy i odwrotnie? Nadużycia? Co zrobić z tym fantem? Jak sobie radzić z kryzysami?

Rozmawiamy z Zuzanną Strzelczyk, która na co dzień pomaga ludziom rozwijać skrzydła w gastronomii i budować świadomie biznes. Jest autorką podcastu projektgastro.pl i prowadzi szkolenia.

Odcinek 3 – W jakim kierunku podąża gastronomia?

Z Tomaszem Tomasikiem – ekspertem rynku HoReCa i doradcą biznesowym MAKRO – rozmawiamy o trendach we współczesnej gastronomii, zmianach, jakie wywarła na niej pandemia i największych wyzwaniach, z jakimi muszą się mierzyć biznesy gastronomiczne.

Odcinek 2 – Bon na cyfryzację gastronomii

Wraz z Emilią Ostapowicz – ekspertką ds. pozyskiwania funduszy UE z Foresight – zorganizowaliśmy webinar, na którym kompleksowo omówiliśmy tematykę bonu na cyfryzację dla gastronomii i warunki przyznawania dofinansowania. Odcinek drugi jest zapisem tego spotkania i zawiera odpowiedzi na pytania zadawane przez restauratorów.

Odcinek 1 – Treny, skalowalność i jakość, czyli o współczesnym rynku kawiarnianym w Polsce

Gościem pierwszego odcinka Gastro Insights był Rafał Antkowicz – barista, przedsiębiorca i pasjonat kawy. Współorganizator jednego z największych festiwali kawy w Europie.

Z Rafałem rozmawialiśmy m.in. o tym:
Jak patrzeć na biznes kawiarniany z perspektywy biznesowej?
Jakie trendy przyjdą do nas z Australii?
Ile trzeba sprzedać kaw dziennie, aby biznes się „składał”?
Kiedy należy myśleć o skalowalności biznesu?

Zachęcamy do śledzenia nowych odcinków na:
Spotify https://open.spotify.com/show/7mZ99t8Ko3jFRW72SR3yP0?si=xkpuCx7DQr25mdaoPayUuQ&dl_branch=1
Simplecast https://gastro-insights.simplecast.com/

Producentem podcastu Gastro Insights jest POSbistro – mobilne oprogramowanie dla gastronomii.

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *