Jak ogarnąć TABAKĘ z zamówieniami w dowozie? 5 PROSTYCH KROKÓW

Kiedy Twoim problemem nie jest mała liczba rachunków, a wręcz ich nadmiar i czujesz, że przestajesz panować nad procesami sprzedażowo-produkcyjnymi w lokalu, to może oznaczać, że czas podjąć poważne działania operacyjne i przenieść swój biznes na nieco wyższy poziom, czyli zainwestować w odpowiednie oprogramowanie. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

1. Zbadaj problem

Poświęć chwilę czasu na znalezienie czynników, które powodują zamieszanie w Twojej firmie. Zadaj sobie następujące pytania:

 • Co blokuje realizację zamówień w określonym czasie? 
 • Czy występuje jakiś problem komunikacyjny na linii kelner-kucharz albo kucharz-kierowca?
 • Czy zatrudniasz wystarczającą liczbę personelu do obsługi zamówień?
 • Dlaczego dania docierają zimne do klientów? To kwestia czasu realizacji, czy może Twoje torby termiczne wymagają już wymiany?
 • Czy sprzęt gastronomiczny nie jest przypadkiem zbyt wyeksploatowany, przez co przyrządzanie potraw trwa znacznie dłużej niż powinno? Może czas zainwestować w coś lepszego?
 • Na co najczęściej skarżą się klienci w swoich opiniach i komentarzach?
 • Czy występują problemy z rozliczeniem karty/gotówki? Jeśli tak, to czy zdarza się to często i u kogo? Czy to kelnerzy gubią się w raportach, czy kierowcy? Kto odpowiada za pomyłki związane z przepływem pieniężnych? 

Kiedy znajdziesz odpowiedź na te najbardziej palące problemy, spisz je najlepiej na kartce i przejdź do etapu szukania pomocy!

2. Zrób solidny research

Kiedy będziesz już znał najsłabsze punkty organizacji pracy w Twoim lokalu, to można powiedzieć, że połowę sukcesu masz już za sobą! Teraz poszukaj rozwiązań, które pomogą Ci naprawić, przyspieszyć i zautomatyzować pracę w Twoim lokalu. Większość rzeczy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu. Producenci oprogramowania często udostępniają wersje demo swoich rozwiązań. Również rozmowy i prezentacje oprogramowania odbywają się już zdalnie. Także sama instalacja urządzenia w lokalu została sprowadzona do prostej czynności włączenia urządzenia i podpięcia go do sieci. 

Dlatego nie skupiaj się na sprzęcie hardwarowym, a na funkcjach oprogramowania! To ono ma Ci służyć i sprawić, aby praca w Twoim lokalu była prosta, szybsza i łatwiej kontrolowana. Podczas rozmowy z konsultantem zadaj mu pytania, które wcześniej przygotowałeś i wspólnie sprawdźcie, czy system potrafi odpowiedzieć na problemy pojawiające się z obsługą zamówień. 

Przykładowe pytania dotyczące funkcji oprogramowania:

 • Jak wygląda przepływ składania i odbioru zamówień? 
 • Czy system działa również bez dostępu do internetu?
 • Czy zamówienia z Twojej strony www będą pojawiać się na tablecie sprzedażowym?
 • Czy przyjmowanie i odbiór zamówień odbywa się w łatwy/szybki sposób, czy jest to skomplikowane?
 • Czy istnieje możliwość zdalnego podglądu utargu, liczby zamówień, liczby rachunków itp.?

New Call-to-action

 3. Zwróć uwagę na rozwiązania w chmurze

Nowoczesne rozwiązania systemowe są już w pełni oparte na modelu chmurowym, co oznacza, że dane klientów są bezpiecznie przechowywane na zewnętrznych serwerach, dzięki czemu, można mieć do nich stały dostęp. Właściciele i managerowie restauracji lubią wiedzieć jaki mają aktualny utarg, ile stolików jest zajętych, ile rachunków otwartych/zamkniętych, czy brakuje czegoś w magazynie, ilu pracowników aktualnie pracuje na zmianie itd… Wszystkie te informacje, dostępne w czasie rzeczywistym, często pomagają podjąć szybkie decyzje, które przekładają się na lepszą pracę, jakość usług, większe zyski. 

4. Zła komunikacja między personelem może Cię sporo kosztować!

Jeśli proces zamówień w Twoim lokalu wygląda w ten sposób, że zamówienia są zapisywane przez kelnera na karteczce, a później przekazywane do kuchni i następnie do kierowcy, to zapewne znane są Ci takie scenariusze:

 • błędy w przyjęciu zamówienia,
 • zaginięcie zamówienia,
 • nieczytelne pismo osoby spisującej zamówienie,
 • błędny adres,
 • źle oszacowany czas dostawy,
 • brak precyzyjności w rozliczeniach kierowcy,
 • itd., itd…

Jak je wyeliminować? To bardzo proste! Wystarczy zainstalować wtyczkę POScaller, która pomoże Ci lepiej zorganizować odbiór zamówień telefonicznych! Dodatkowo, umożliwi Ci stworzenie własnej bazy klientów, dzięki czemu żadne zamówienie nie trafi już pod zły adres! 

New call-to-action
Jak działa taka wtyczka?

 1. Kiedy klient dzwoni do lokalu, jego dane wyświetlają się na ekranie tabletu.
 2. W okienku widzimy również najczęściej zamawiane pozycje z menu przez tego konkretnego klienta.
 3. Kelner nabija zamówienie na tablecie i jednym kliknięciem przekazuje je na tablet w kuchni i kierowcy. 

Dane teleadresowa są już przypisane do rachunku, dzięki czemu kierowca z pewnością trafi w odpowiednie miejsce.

Jedynym warunkiem korzystania z tej wtyczki, jest posiadanie w lokalu oprogramowania sprzedażowego POSbistro

5. Niech system sam na siebie zarabia!

Oprogramowanie sprzedażowe zwykle nie należy do najtańszych inwestycji. Niemniej są lokale, które nie wyobrażają sobie pracy bez niego, ponieważ ich właściciele dokładnie przekalkulowali korzyści płynące z optymalizacji wielu procesów w lokalu. 

Do tej pory realizowaliśmy około 70-80 zamówień dziennie, ale dzięki rozwiązaniom POSbistro obecnie jesteśmy w stanie wydać nawet 140 zamówień dziennie. Nie było to możliwe przy naszym wcześniejszym sposobie organizacji pracy”. – mówi jeden z naszych klientów, Sebastian Popławski, który wraz z Grzegorzem Grabskim założył restaurację Chilli Chicken w Wołominie. 

Jeśli chciałbyś skorzystać z wersji naszego oprogramowania dla gastronomii wejdź na stronę posbistro.com/demo i załóż swoje konto testowe w minutę lub umów się na rozmowę online z naszym doradcą. 

Ebook_POSbistro_Food_Truck

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *