Jak przetrwać w czerwonej strefie? 5 narzędzi dla restauratora!

Liczba zakażeń w Polsce nieustannie się zwiększa, a rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa, w tym dla gastronomii. Od 10 października lokale gastronomiczne w czerwonej strefie mogą być otwarte tylko w godzinach 6.00 – 22.00. Natomiast w całym kraju liczba gości nie może przekraczać 1 osoby na 4 m2. 

Jak radzić sobie w tej sytuacji? Wykorzystaj nasze porady, by utrzymać liczbę zamówień na stałym poziomie i zwiększyć przychody z rachunków. 

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Z powodu znaczącego wzrostu liczby zakażeń, od 10 października zasady ze strefy żółtej zaczną obowiązywać na terenie całego kraju (z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej). We wszystkich lokalach gastronomicznych liczba gości nie może przekroczyć 1 osoby na 4 m2.

Gastronomia w strefie czerwonej musi dostosować się do nowych godzin otwarcia. Lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte dla gości tylko od 6:00 do 22:00, z wyjątkiem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Jak czytamy na rządowym portalu gov.pl “W całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.”

Nowe zasady objęły również organizację imprez okolicznościowych. Zgodnie z portalem gov.pl, zmniejszy się liczba gości, którzy mogą w nich brać udział: w strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Ograniczenie to wejdzie w życie 17 października.

Ponadto w całym kraju należy zasłaniać nos i usta w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Mieszkańcy powiatów, które weszły do strefy czerwonej, będą informowani o tym fakcie za pomocą SMS-ów wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. SMS-y mają na celu przypominać o przestrzeganiu obowiązujących zasad w powiecie. W wiadomości SMS umieszczony zostanie link do dedykowanej zakładki na stronie www.gov.pl/koronawirus z aktualnymi obostrzeniami.

5 narzędzi, które pomogą Ci przetrwać czas obostrzeń w gastronomii

Przygotuj swój lokal na czas zwiększonej liczby zachorowań – mobilne rozwiązania pomogą Ci zapewnić bezpieczeństwo i zwiększyć utarg.

1. Jedzenie na dowóz i własny kanał do zamówień online

Jeśli Twój lokal znajduje się w czerwonej strefie, musisz liczyć się z nowymi godzinami otwarcia: 6:00 – 22:00. Jednak poza nimi możesz nadal przygotowywać posiłki, wydawać dania na wynos i sprzedawać w dowozie! 

W obsłudze tego typu zamówień pomoże Ci własny kanał do sprzedaży przez Internet. Twoi klienci na pewno docenią fakt, że mogą bezpiecznie i wygodnie zamówić swoje ulubione danie, pracując zdalnie lub będąc na kwarantannie.

Dodaj zakładkę do zamówień na stronę www Twojego lokalu lub umieszczaj na Facebooku link do aktualnego menu! Kelnerzy nie będą musieli niczego wprowadzać własnoręcznie, bo zamówienia automatycznie wpadną do systemu POS.

Dowiedz się więcej o Virtual Menu.

Virtual Menu

2. Dostosuj menu na wynos i na dowóz

Nieważne czy prowadzisz dowozy jedzenia czy nie – powinieneś zawsze oferować dania, które można wygodnie zapakować do pudełka i zabrać ze sobą na wynos. Klienci docenią fakt, że mogą wstąpić do ciebie “po drodze” i zamówić posiłek, który zjedzą w domu lub w biurze. Zastanów się nad ekologicznymi opakowaniami i sztućcami – coraz więcej konsumentów przywiązuje uwagę do dbania o takie szczegóły.

Przy zmianie menu korzystaj z sezonowych produktów, które są dostępne w dobrej cenie. Koniecznie przeanalizuj food cost wprowadzonych dań i upewnij się, że ich sprzedaż przyniesie Ci zadowalający zysk. Skorzystaj z naszego arkusza zysków i strat, w którym znajdziesz kalkulator food cost.

Pobierz arkusz P&L

3. Praca zmianowa i rozwiązania mobilne

Obawiasz się, że z powodu zakażenia koronawirusem Twój lokal zostanie wyłączony ze sprzedaży na tydzień lub dłużej? Podziel pracowników na grupy, które nie mają ze sobą kontaktu. Jeśli jedna część zespołu trafi na kwarantannę, druga część będzie mogła pracować dalej. W każdym zespole wydziel osoby z odpowiednimi uprawnieniami, które będą tworzyć raporty dobowe, nadawać zniżki i anulować transakcje. System POSbistro pomoże Ci kontrolować pracę zespołu – dzięki niemu zobaczysz kto  był na zmianie, w jakim czasie i ile godzin przepracował. 

Bezpieczeństwo pracowników i gości zwiększą rozwiązania mobilne, takie jak POS na smartfony dla kelnerów i bezdotykowe płatności. Możesz wykorzystać również system do samoobsługi. eMenu pozwala gościom samodzielnie przeglądać menu, składać zamówienia i opłacać rachunki. 

New call-to-action

4. Przygotuj lokal do zmniejszonej liczby gości 

Od 10 października gastronomia w całej Polsce musi dostosować się do wymogu przestrzennego – 1 osoba na 4 m2 lokalu. Przeanalizuj układ stolików z modułem stoliki w systemie POSbistro. Pozwoli Ci on odwzorować dokładne ustawienie w systemie POS, nadać nazwy poszczególnym miejscom i przypisywać do nich rachunki. Nie dość, że ułatwi to obsługę klienta, to pozwoli Ci dostosować salę do najnowszych wymagań. 

5. Zachęcaj do powiększania zamówienia

Nic tak nie zachęca do kupowania więcej, jak miła obsługa polecająca produkty z menu. Masz problem z zachęceniem kelnerów do rekomendowania produktów? Pomoże Ci w tym Moduł Rekomendacji, który sugeruje kelnerowi dodatki pasujące do określonej pozycji w menu. 

Klient zamawia wyłącznie caffe latte i nie dobiera niczego więcej? Przy tworzeniu zamówienia kelner zobaczy w mobilnym POSie rekomendowane produkty do kawy i łatwiej będzie mu zaproponować np. ciasto czekoladowe lub sernik z karmelem. 

Prawda, że proste? A znacząco wpływa na średnią wartość rachunku w lokalu. Nawet 10 kawałków ciasta sprzedanych każdego dnia, może w dłuższej perspektywie zwiększyć miesięczny obrót.

Kolejnym sposobem na zwiększenie obrotu jest oferowanie programów lojalnościowych, rabatów czy korzystnych dla klienta zestawów. 

Pamiętaj, że mniejszą ilość klientów można zastąpić poszerzonymi zamówieniami, co prowadzi do wyższych rachunków i zysków. Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *