Jak przygotować ofertę weselną restauracji?

Sezon weselny to świetna okazja na zwiększenie zysków dla lokali gastronomicznych. Mimo, że czasy są trudne, ludzie nie rezygnują z organizacji swoich ślubów i wesel. Starają się jednak bardziej oszczędzać, dlatego decydują się na mniejsze uroczystości i coraz częściej zamiast dużych domów weselnych, wybierają restauracje. Jako restaurator nie możesz przegapić takiej okazji! Żeby jednak dobrze zarobić, trzeba wiedzieć, jak stworzyć skuteczną ofertę dla klientów, by zachęcić ich do wybrania Twojego lokalu. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić! 

Dlaczego oferta weselna w restauracji jest ważna?

Organizując wesela w swoim lokalu, możesz tylko zyskać! Jeśli raz stworzysz dobrą ofertę weselną dla swoich gości, możesz być pewny, że Twoje miejsce zyska dobrą renomę – jako lokal, który idealnie nadaje się na tego typu imprezy. Już nawet w trakcie samej uroczystości może się zdarzyć, że goście polubią Twój lokal, jedzenie i obsługę na tyle, by zarekomendować go innym lub wrócić w przyszłości.

Menu, na którym zarobisz

Wyżywienie wesela to duża odpowiedzialność. Wymaga niezwykłej dbałości o szczegóły, by nie pominąć niczyich preferencji. Układając menu, nie możesz zapomnieć, że obecnie mamy duże grono konsumentów o specjalnych wymaganiach. Powinieneś zaoferować tradycyjne potrawy, ale nie możesz zapomnieć o ich unowocześnionych formach. Zadbaj o zamienniki niektórych produktów dla osób z ograniczeniami dietetycznymi i przygotuj opcje wegańskie lub bez glutenu i laktozy. W proponowanym menu, podaj przykłady wegetariańskich potraw, jakie możesz podać na weselu.

Ułożenie dobrego menu to jednak nie wszystko. Najważniejsze dla Ciebie jest oczywiście obliczenie rentowności dań, które zaproponujesz. Przy rosnących cenach produktów i skaczącej inflacji, kalkulacja kosztu dań to podstawa. Musisz najpierw obliczyć food cost poszczególnych potraw, by wiedzieć jaką cenę zaproponować, żeby zarobić. Food cost to stosunek kosztów produktów spożywczych (potrzebnych do wytworzenia konkretnego dania) do jego ceny. Jeśli chcesz go obliczyć, ale nie wiesz jak to zrobić, przygotowaliśmy dla Ciebie wygodne i proste narzędzie. Nie będziesz musiał tworzyć skomplikowanych tabelek i przepisywać w kółko tych samych produktów. Pobierz nasz darmowy kalkulator.

Pobierz kalkulator FC

Przyciągnij klientów dodatkowymi usługami

Jeśli nie wiesz, jak wyróżnić się na tle okolicznej konkurencji, spróbuj zorganizować dodatkowe usługi. Postaraj się nawiązać kontakty z lokalnym dj’em lub fotografem. Para młoda zdecydowanie bardziej zainteresuje się lokalem, który zna się na tematyce organizacji wesel i będzie mógł polecić sprawdzone usługi dodatkowe.

Warto podpisać także umowę z florystą i kupić kilka dodatkowych dekoracji, np. słynny napis love, cyferki na stoły czy podstawki pod winietki. Dzięki temu, para młoda nie będzie musiała samodzielnie załatwiać dekoracji, co zwiększy szansę na to, że wybiorą właśnie Twój lokal.

Jeśli organizujesz wesele, warto zadbać również o prywatną przestrzeń dla pary młodej. Poinformuj ich, czy masz dla nich dodatkowy pokój, gdzie mogą zanieść prezenty czy pójść się przebrać. Wypadniesz jeszcze lepiej, jeśli organizujesz noclegi.

Przy tak dużej imprezie, nie możesz zapomnieć też o kwestii parkingu. Zapewnij klientów, że Twój lokal posiada dużą przestrzeń, na której goście będą mogli zostawić samochody. Warto również rozważyć wprowadzenie opcji rozwiezienia gości weselnych do domów. Zyskasz dużą przewagę, jeśli w Twojej ofercie pojawi się także kierowca, który zapewni transport.

Przeczytaj artykuł

Pilnuj dodatkowych opłat

Prawidłowo obliczona oferta weselna to klucz do dodatkowe zysku dla restauracji. Jeśli masz już wyliczoną cenę „za talerzyk”, pora przeliczyć dodatkowe koszty. Zastanów się, czy Twój lokal zapewni alkohol czy para młoda powinna zrobić to na własną rękę i zapłacić korkowe. Tak samo w przypadku tortu, wiejskiego czy słodkiego stołu. Warto przemyśleć takie kwestie i już z góry przygotować sobie wycenę tego typu usług. Oczywiście, możesz wliczyć to w kwotę „za talerzyk”, ale lepiej wypadniesz w oczach młodej pary, gdy po prostu dasz im wybór, za jakie dodatkowe usługi chcą zapłacić.

Warto pamiętać również, że jeśli klienci zdecydują się zorganizować na własną rękę dodatkowe atrakcje, typu zespół czy fotobudka, masz prawo doliczyć opłatę za energię elektryczną, którą zużyją. Możesz domagać się dodatkowych opłat zwłaszcza wtedy, gdy para młoda nie poinformowała cię wcześniej, że będzie mieć dodatkowe atrakcje.

Jaką licencję na muzykę wybrać?

Kwestia odtwarzania muzyki w restauracjach to wciąż kontrowersyjny temat. Ale jak to wygląda w przypadku wesela? Jeśli para młoda zdecyduje się na zespół muzyczny, wystarczy opłacenie licencji ZAiKS. W takiej sytuacji nie musisz płacić za publiczne odtwarzanie muzyki, bo zespół wykonuje ją na żywo.

Niestety, sprawa komplikuje się w przypadku dj’a. Wtedy trzeba opłacić aż 4 licencje – dla ZAiKS, STOART, SAWP oraz ZPAV. Dzieje się tak dlatego, że każda z tych organizacji pobiera opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki.

Musisz jednak pamiętać, że jeżeli zespół muzyczny gra na żywo, ale część utworów odtwarza z płyt, wtedy również należy opłacić wszystkie 4 licencje.

Dodatkowi pracownicy

Jeśli chcesz mieć pewność, że realizacja wesela odbędzie się bez problemów logistycznych, zadbaj o właściwą strategię w zespole. Przydziel każdemu pracownikowi odpowiedni zakres obowiązków lub ściągnij na ten czas dodatkową zmianę.

Pobierz wzory umów

Umowa to podstawa

Dobra umowa przy organizacji imprezy weselnej to podstawa! Może przydać Ci się szczególnie wtedy, gdy ceny produktów pójdą w góry i będziesz zmuszony nagle podnieść cenę „talerzyka”. Tego typu kwestie warto zawrzeć w umowie już na samym początku.

Wraz z adwokat Martą Kosecką, która specjalizuje się w prawie dla gastronomii przygotowaliśmy darmowy wzór umowy na organizację imprezy okolicznościowej w lokalu gastronomicznym. Pomaga on dokładnie określić warunki współpracy i zabezpiecza interesy restauratora!

Pobierz wzór umowy

Wsparcie systemu POS

Organizowanie dużych uroczystości w lokalu gastronomicznym, to trudne zadanie. Wymaga to dużej precyzji, dobrej organizacji czasu i pracy. Warto więc skorzystać z ułatwienie, jakim jest system POS. Pomoże Ci on trzymać pod kontrolą stany magazynowe, kwestie rezerwacji, a nawet rozłożenie stolików na sali. Dzięki temu obsługa wesela przebiegnie sprawnie i bez niemiłych niespodzianek!

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 75 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *