Jak wyliczyć koszty otwarcia restauracji?

Zanim zdecydujesz się na założenie działalności, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, jak otworzyć restaurację i na co zwrócić uwagę podczas wstępnych kalkulacji oraz jakie elementy powinien zawierać biznesplan.

Ile kosztuje otwarcie lokalu gastronomicznego?

Rynek gastronomiczny dynamicznie się rozwija. Z raportu GFK wynika, że w 2017 r. był on wart 36,12 mld zł. Dane są optymistyczne, jednak aby osiągnąć sukces, zapał nie wystarczy. Żeby dowiedzieć się, ile kosztuje otwarcie pubu lub restauracji, potrzebny jest dobry biznesplan. Należy w nim określić profil lokalu oraz grupę docelową. Konieczne jest także przeprowadzenie gruntownej analizy rynku i konkurencji. W dokumencie musisz uwzględnić też plan finansowania – warto ująć w nim inwestycje wspomagające prowadzenie lokalu, jak np. system sprzedażowy typu POS.

Na temat kosztów otwarcia gastronomii przeprowadzono już wiele badań i statystyk, niektóre serwisy internetowe podają, że koszt otwarcia restauracji wynosi do 500 tys. zł. Początkowa inwestycja zależy od rodzaju lokalu, serwowanych dań. Decydując się na małą gastronomię, biznes plan będzie uwzględniał niższe nakłady finansowe. Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe opłaty, których przyszli restauratorzy często nie dostrzegają. Należą do nich m.in.: pozwolenie na sprzedaż alkoholu, licencja ZaiKS, szkolenia BHP, prowizje z tytułu płatności kartą, ubezpieczenie lokalu – wylicza autor bloga upmenu.pl.

New call-to-action

Dobra lokalizacja i fachowy personel

Do jednych z ważniejszych kosztów otwarcia baru gastronomicznego zalicza się lokal, który powinien być usytuowany w dobrej okolicy. Należy także przemyśleć sposób jego aranżacji. Przytulne wnętrze sprawia, że klienci dobrze czują się w danym miejscu, co ma bezpośrednie przełożenie na rozwój biznesu.

Nie bez znaczenia są także inwestycje w dobry personel – „Gość przychodzi do restauracji lub hotelu raz. Przychodzi do ludzi, którzy tam pracują, ludzi, którzy tworzą klimat, atmosferę, swego rodzaju magię. Możemy wpływać swoim zachowaniem na podświadomość gości, którzy będą mieli wewnętrzną potrzebę odwiedzenia miejsca” – tłumaczy Wojciech Majdański, trener personalny i manager restauracji.

Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat początków działalności, przeczytaj nasz artykuł.

Źródła: upmenu.pl/blog, HotelDoradca.pl – kanał YouTube, serwis internetowy instytutu GFK.

Sprawdź szczegóły

One thought on “Jak wyliczyć koszty otwarcia restauracji?

  • Obecnie otwarcie restauracji bez dobrego biznes planu i wspracia marketingowego graniczy z cudem nawet w dobrej lokalizacji. Ze swojego doświadczenia wiem, że to bardzo długi proces w trakcie którego „po drodze” pojawia się jeszcze szereg dodatkowych kosztów. Jeżeli mogę cokolwiek zarekomendować, to na pewno najlepiej jest powierzyć chociażby projekt i prace remontowe jednej firmie, a nie bawić się osobno w projekt, osobno w nadzór prac, bo mimo iż może wyjść odrobinę taniej to zazwyczaj trwa to o wiele dłużej. Moją restauracje robiła ekipa Gastro Buliders, dali radę, ale warto sprawdzić również inne firmy, porównać oferty. Trochę się tego teraz pojawiło na rynku.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *