Leasing sprzętów gastronomicznych – co powinieneś wiedzieć?

Nie da się ukryć, że koszty otwierania biznesu gastronomicznego są wysokie. Sam wynajem, projekt i remont lokalu to duże koszty, a należy dodać do  nich także opłatę pozwoleń, pensje pracowników, no i oczywiście wyposażenie restauracji. Początkujący restauratorzy szukają sposobów na przycięcie kosztów, co często odbija się na jakości kupowanych produktów lub brakach kadrowych. Jest jednak lepszy sposób na to, jak ograniczyć wydatki. Zamiast kupowania wszystkich sprzętów, postaw na leasing gastronomiczny. Jak działa takie rozwiązanie? Wyjaśniamy w artykule!

Czym jest leasing w gastronomii i jakie są jego rodzaje?

Leasing gwarantuje, że zamiast jednorazowego dużego wydatku, korzystasz z potrzebnego sprzętu czy oprogramowania, płacąc stałą ratę leasingową. To przede wszystkim wygodna i szybka forma finansowania wyposażenia, sprzętu i urządzeń niezbędnych do prowadzenia lokalu. Pod tym pojęciem kryje się umowa cywilno-prawna, na mocy której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawa do korzystania z przedmiotu (np. sprzętu gastronomicznego) przez określony czas, pod warunkiem spłacania rat. Koszt leasingu jest stały i rozłożony w czasie – co w efekcie daje niskie, powtarzalne raty ułatwiające planowanie i zarządzanie płynnością finansową. Dzięki temu nie blokujesz sobie od razu wszystkich pieniędzy, a te, które początkowo miałeś przeznaczyć na zakup sprzętu, w tym czasie zdążysz już kilkukrotnie obrócić z zyskiem.

New call-to-action

Restauratorzy mają możliwość starania się o leasing operacyjny (sprzęt jest własnością leasingodawcy) lub finansowy (sprzęt jest własnością leasingobiorcy). Najczęściej wybierana w Polsce forma leasingu to leasing operacyjny. Polega on na przekazaniu klientowi prawa do korzystania z danego przedmiotu na określony czas, a prawo własności należy do firmy leasingowej. Po zakończeniu umowy i spłaceniu ostatniej raty sprzęt przechodzi w posiadanie klienta. Ten typ leasingu wydaje się być opcją bardziej korzystną, ponieważ przedsiębiorca ma możliwość wliczenia spłacanych rat w koszty przychodu, a to prowadzi do zmniejszenia wysokości podatku PIT lub CIT. Leasing finansowy, z kolei, przypomina pożyczkę bądź kredyt, ale zamiast gotówki klient bierze w leasing sprzęt gastronomiczny, odliczając od podstawy opodatkowania jego amortyzację. 

W leasing możesz wziąć m.in.:

  • maszyny gastronomiczne,
  • zmywarki i urządzenia chłodnicze,
  • wyposażenie baru czy magazynu,
  • meble,
  • maszyny vendingowe,
  • samochody do dowozów,
  • wentylacje, klimatyzacje, oświetlenia, nagłośnienia, monitoring.

Leasing w gastronomii – czy warto?

Leasing profesjonalnego sprzętu gastronomicznego może przynieść Ci ogromne profity i to niskim kosztem. Zamiast wykładać kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy na piec konwekcyjno-parowy, nowy ekspres do kawy, szafę chłodniczą – możesz je wynająć w ramach umowy leasingowej za kilkaset złotych miesięcznie. Dostajesz nowe urządzenia, które przyjeżdżają prosto do Twojej firmy. Kiedy Twoja umowa leasingowa zakończy się po okresie, jaki sam wybierasz, możesz urządzenie wykupić albo wymienić na inne. W taki sposób za niewielką sumę Twój biznes gastronomiczny rozwinie się bez ogromnych kosztów na start. 

To rozwiązanie idealne dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność, także dla tych, które nie potrzebują najdroższego sprzętu, ale stanęły przed koniecznością zakupu wyposażenia kuchni. Długi okres finansowania pozwala na odczuwanie spokoju i bezpieczeństwa, ponieważ koszty miesięczne są minimalne i nie obciążają budżetu firmy. Korzyścią jest także możliwość wliczenia rat leasingu na sprzęt gastronomiczny do kosztu uzyskania przychodu, w wyniku czego zmniejsza się kwota podatku dochodowego. 

New call-to-action

Jakie są zalety i wady leasingu sprzętów gastronomicznych?

Jak już zostało wspomniane leasing jest świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność i zależy im na utrzymaniu płynności finansowej. Sprawdzi się równie dobrze dla restauracji, które już od dłuższego czasu działają w branży i chciałyby przeprowadzić remont, rozbudować swój lokal lub otworzyć nowy. To jednak nie wszystko. 

Leasing w wielu przypadkach okazuje się dobrym rozwiązaniem ze względów podatkowych. W przypadku leasingu operacyjnego raty i inne opłaty można „wrzucić” w koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu kwota podatku się zmniejsza. Ważne jest także to, że leasing nie przyczynia się do zmniejszenia zdolności kredytowej, w razie gdyby przedsiębiorca chciał ubiegać się o kredyt inwestycyjny.

Warto dodać, że leasingodawcy oferują często najnowsze modele sprzętu, dając tym samym leasingobiorcom możliwość dostępu do zaawansowanych technologii. Nowoczesne urządzenia umożliwiają szybszą i bardziej efektywną pracę, a także zmniejszone do minimum ryzyko awarii, utraty danych czy też opóźnień.

Leasing ma jednak również i swoje wady. W niektórych przypadkach całkowita wysokość rat może przewyższyć koszty zakupu danego sprzętu. Co więcej, leasing zawsze wiąże się z podpisywaniem umów i stanowi ważne zobowiązanie. Jeśli w pewnym momencie zaczniesz się borykać z problemami finansowymi, leasing będzie dla Ciebie dodatkowym obciążeniem.

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *