Koncesja na sprzedaż alkoholu w gastronomii 2023 – DARMOWY PORADNIK

Jeśli chcesz legalnie sprzedawać alkohol w swoim lokalu, pobierz nasz NOWY, DARMOWY E-BOOK. Powstał, by podsumować najważniejsze dokumenty i czynności, które są potrzebne do złożenia wniosku o nadanie koncesji na sprzedaż alkoholu. Wspomnieliśmy także o zasadach dotyczących corocznego oświadczenia o sprzedaży alkoholu w gastronomii oraz wymogów UOKIK, obowiązujących każdego przedsiębiorcę prowadzącego lokal, który ma w ofercie napoje alkoholowe. 👇

New call-to-action

Oświadczenie o sprzedaży alkoholu w gastronomii

Sprzedajesz alkohol w swojej restauracji? A może prowadzisz pub? Jeśli chcesz mieć możliwość ciągłej detalicznej sprzedaży alkoholu w lokalu gastronomicznym, musisz cyklicznie składać pisemne oświadczenie o wartości sprzedanego alkoholu w Twoim lokalu z roku na rok.

Co musi znaleźć się w oświadczeniu? Musisz podać w nim wartość brutto sprzedanych napojów alkoholowych o zawartości:

  • do 4,5% alkoholu oraz piwa,
  • powyżej 4,5% do 18% alkoholu, z wyjątkiem piwa,
  • powyżej 18% alkoholu.

Oświadczenie należy złożyć w urzędzie miasta bądź gminy, na terenie którego prowadzony jest lokal. Nie masz czasu, by w najbliższych dniach pojawić się tam osobiście? Możesz dopełnić formalności również listownie lub elektronicznie.

system gastronomiczny

Koncesja na sprzedaż alkoholu w lokalu gastronomicznym – jak uzyskać?

Oświadczenie to jednak nie wszystko. Jeśli wciąż chcesz korzystać z możliwości sprzedaży alkoholu, jesteś zobowiązany opłacić zezwolenie.

Opłata za zezwolenie na sprzedaż alkoholu w gastronomii wynosi:

  • 525 zł – jeśli wartość sprzedaży piwa i napojów o zawartości do 4,5% alkoholu nie przekroczyła w ubiegłym roku 37 500 zł,
  • 525 zł – jeśli wartość sprzedaży napojów o zawartości od 4,5 do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) nie przekroczyła w ubiegłym roku 37 500 zł,
  • 2100 zł – jeśli wartość sprzedaży napojów o zawartości powyżej 18% alkoholu nie przekroczyła w ubiegłym roku 77 000 zł.

Opłatę należy wnieść na konto urzędu miasta lub gminy, do którego składasz oświadczenie. Więcej szczegółów dot. opłat znajdziesz tutaj.

Przegapiłem termin – co teraz?

Koncesja na sprzedaż alkoholu w lokalu gastronomicznym regulowana jest poprzez ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dlatego też sprzedaż napojów alkoholowych bez zezwolenia jest przestępstwem, za które grozi grzywna.

Najlepiej byłoby dopełnić wszelkich spraw formalnych do 31 stycznia. Jeśli jednak nie uda Ci się tego zrobić w terminie, możesz jeszcze zrobić to w ciągu kolejnych 30 dni. W tym przypadku jednak kwota do zapłaty powiększa się o 30% podstawowej opłaty należnej za korzystanie z zezwolenia.

Pamiętaj, że jeśli nie złożysz oświadczenia i nie dokonasz opłaty nawet w ciągu tych dodatkowych 30 dni, Twoje zezwolenie wygaśnie. Jeśli tak się stanie, będziesz mógł ubiegać się o jego ponowne wydanie dopiero po 6 miesiącach od wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie.

Rozlicz koncesję z raportami POSbistro

Poniżej prezentujemy jak w systemie POSbistro szybko wygenerować raport do koncesji sprzedaży napojów alkoholowych, potrzebny do uzupełnienia oświadczenia.

1. Wybranie grupy towarowej dla przedmiotów z menu

W celu umożliwia tworzenia raportu do koncesji na alkohol należy każdemu przedmiotowi z menu, który ma w składzie alkohol przypisać odpowiednią grupę towarową. Niezbędne jest ich przypisanie przed rozpoczęciem sprzedaży.

Aby przypisać grupę towarową należy w Panelu Administracyjnym wybrać kolejno: Lokalizacja → Menu → Kategoria → edycja Przedmiotu menu (pomarańczowy ołówek) → Grupa towarowa i przypisać odpowiednią grupę dla danego alkoholu. Domyślnie dostępne są do wyboru: Alkohole do 4.5% alkoholu oraz piwa (A), Alkohole powyżej 4,5% do 18% (z wyjątkiem piwa) (B) oraz Alkohole powyżej 18% (C). Nazwy grup towarowych można dowolnie edytować.

2. Generowanie raportu z przypisanymi grupami towarowymi

Jeżeli wszystkie przedmioty z menu zawierające alkohol od początku miały przypisaną grupę towarową przed rozpoczęciem ich sprzedaży (zgodnie z punktem 2 poradnika), w celu wygenerowania raportu do koncesji na alkohol należy wybrać kolejno w Panelu Administracyjnym: Lokalizacja → Raporty → Sprzedaż → Najlepiej sprzedające się grupy towarowe → należy wybrać odpowiedni przedział czasu → kliknąć +Generuj raport. Istnieje możliwość wydrukowania lub pobrania raportu do jednego z popularnych plików: CSV, PDF i XLSX.

UWAGA: Należy pamiętać, że przypisanie grupy towarowej do przedmiotu z menu nie działa wstecz. Sprzedaż będzie wliczana do odpowiedniej grupy dopiero od momentu przypisania jej do przedmiotu. Wszelkie wątpliwości należy konsultować z księgowością.

3. Generowanie raportu w przypadku braku grup towarowych

Jeżeli od początku sprzedaży grupy towarowe nie zostały przypisane do przedmiotów z menu zawierających alkohol, raport do koncesji generujemy następująco: Panel Administracyjny → Lokalizacja → Raporty → Raport sprzedaży → wybierać przedział czasowy zaznaczyć Zakres danych, jeżeli nie widać przycisku należy kliknąć w napis Więcej po prawej stronie ekranu.

Z rozwijanej listy wybrać kategorię z menu (dwukrotnie klikając) → zaznaczamy odpowiednie kategorie lub pozycje menu dla jednej z grup alkoholi → +Generuj raport i wybrać odpowiedni format pliku.

Niezbędne jest wygenerowanie trzech oddzielnych raportów dla każdej z grup: Alkohole do 4.5% alkoholu oraz piwa (A), Alkohole powyżej 4,5% do 18% (z wyjątkiem piwa) (B) oraz Alkohole powyżej 18% (C). Pobrane pliki można dowolnie edytować w wybranym programie zewnętrznym, a następnie przesłać do odpowiedniego urzędu.

UWAGA: Należy pamiętać, że przypisanie grupy towarowej do przedmiotu z menu nie działa wstecz. Sprzedaż będzie wliczana do odpowiedniej grupy dopiero od momentu przypisania jej do przedmiotu. Wszelkie wątpliwości należy konsultować z księgowością.

Kliknij w baner i pobierz darmowy poradnik, by dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o sprzedaży alkoholu w gastronomii. 👇

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *