POS dla gastronomii. Mobilny czy tradycyjny?

POS (ang. point of sale – punkt handlowy) to urządzenie instalowane w punktach handlowo-usługowych. Rozwój POS można podzielić na dwie gałęzie, które mają bardzo duży wpływ na siebie – rozwój sprzętu i rozwój oprogramowania.

Od czego to się zaczęło?

Początkowo były to programy działające na standardowych komputerach, najczęściej obsługiwanych myszką, jednak z biegiem lat zaczęły powstawać specjalne komputery przeznaczone do obsługi tego typu oprogramowania. Komputery desktopowe zastąpiono monitorami dotykowymi all-in-one, które zawierały w sobie czytnik kart, drukarkę i skaner kodów kreskowych. Taki sprzęt niejednokrotnie kosztował kilkanaście tysięcy złotych, więc był to ogromny wydatek, dla właścicieli lokali gastronomicznych, które dopiero wchodziły na rynek.

Równocześnie od roku 2010 na świecie rozpoczął się intensywny rozwój urządzeń mobilnych, smartfonów i tabletów. Ze względu na swoją wydajność, urządzenia te zaczęły dorównywać komputerom. To wyznaczyło ogólny kierunek rozwoju oprogramowania mobilnego, a dotychczasowe stanowiska komputerowe zaczęto zastępować tabletami i smartfonami.

Przejdź do biblioteki

Porównanie sprzętów tradycyjnych i  mobilnych w sieciach sprzedaży

Trend w rozwoju sprzętu i oprogramowania nie ominął także gastronomii, hoteli i punktów sprzedaży detalicznej. Jakie korzyści przyniosło to właścicielom i pracownikom takich lokali? Czy bardziej funkcjonalne i atrakcyjne są rozwiązania tradycyjne czy też mobilne? O tym poniżej.

Zalety sprzętu mobilnego

 • Sprzęt mobilny zajmuje mniej miejsca, można go łatwo przenosić lub zabierać ze sobą.
 • Smartfony i tablety są bardzo lekkie i poręczne, dzięki temu każdy kelner może je nosić przy sobie. Korzystanie z nich przyspiesza obsługę klienta i eliminuje kolejki do stacjonarnego POSa, co z kolei zwiększa obroty i zyski.
 • Sprzęt mobilny obsługuje się dotykowo – nie tylko przez kliknięcie, ale również gesty – to zdecydowanie upraszcza i przyspiesza pracę personelu.
 • Jest bezprzewodowy, więc nie ma potrzeby podpinania do niego wielu kabli.
 • Posiada wbudowaną baterię, więc pozwala pracować nawet w sytuacji braku zasilania.
 • Sprzęt mobilny jest bardzo powszechny. Zarówno tablet, jak i smartfon, można kupić nie tylko w salonach producentów, ale również w internecie. W razie uszkodzenia lub awarii umożliwia to szybką wymianę sprzętu i zachowanie ciągłości sprzedaży.
 • Na dzień dzisiejszy jakość i rozdzielczość mobilnych ekranów dotykowych w żadnym stopniu nie odbiega od tych stacjonarnych.
 • Sprzęt mobilny nie tylko umożliwia łączenie się z siecią Wi-Fi, ale jest również przystosowany do połączenia z internetem poprzez sieci komórkowe.
Pobierz kalkulator FC
 • Posiada wbudowaną kamerę, którą można wykorzystać np. do odczytu kodów kreskowych lub QR kodów.
 • Pozwala na łatwe wdrożenia w lokalach tzw. e-menu, które umożliwia przeglądanie menu na tablecie, oraz bezpośrednie składanie zamówień przez klienta.
 • W większości przypadków nie wymaga posiadania lokalnego serwera.
 • Posiada wbudowany GPS, który można wykorzystać np. do monitorowania sprzedaży obwoźnej.
 • Sprzęt mobilny jest stosunkowo tani, można więc zabezpieczyć się w razie awarii i kupić więcej urządzeń.

Zalety sprzętu tradycyjnego:

 • Sprzęt typu all-in-one pozwala na połączenie wielu urządzeń w jedno np: czytnik kodów, drukarkę, wyświetlacz dla klienta.
 • Sprzęt tradycyjny trudniej ukraść, ponieważ jest zazwyczaj cięższy niż jego mobilni konkurenci (chociaż mobilne rozwiązania posiadają już bezpieczne stabilne stojaki).

Bez wątpienia więcej pozytywnych aspektów przemawia za sprzętem mobilnym. Wszystko wskazuje na to, że tradycyjne stanowiska POS są coraz częściej zastępowane przez sprzęt mobilny. Z pewnością ten trend utrzyma się jeszcze przez kilka następnych lat.

New call-to-action

Oprogramowanie POS

Wraz ze sprzętem i systemami operacyjnymi ewoluowało również oprogramowanie. Początkowo obsługa oprogramowanie odbywała się za pomocą klawiatury, kolejno myszki, a obecnie można już korzystać z ekranów dotykowych.

Oprogramowanie tradycyjne podążało za rozwojem sprzętu – komputery stawały się coraz szybsze, a programy coraz bardziej skomplikowane. Z jednej strony pozwalało to osiągnąć bardziej dokładne analizy i raporty, ale z drugiej wymuszało zatrudnianie specjalistów od oprogramowania, gdyż dla normalnego użytkownika stało się to zbyt skomplikowane.

W konsekwencji wraz ze sprzętem mobilnym zaczęły pojawiać się się mobilne systemy operacyjne. Oprócz standardowej możliwości sterowania urządzeniem, jakimi są kliknięcia i dotyk, zaczęto wprowadzać gesty i multi-touch. To znacznie usprawniło pracę na ekranach dotykowych.

Obecnie mobilne oprogramowania w większości przypadków są tworzone w nowoczesny i przystępny sposób. Oprogramowanie do obsługi sprzedaży na urządzeniu mobilnym nagle staje się proste i intuicyjne. Dzięki połączeniu rozwiązania z chmurą, możliwe jest gromadzenie danych, generowanie analiz i raportów.

W chwili obecnej prym wiedzie system Android. Jest najbardziej popularnym oprogramowaniem, bo posiada około 70% rynku światowego.

New call-to-action

Zalety rozwiązań mobilnych dla gastronomii

 • Zapewniają nieprzerwaną możliwość sprzedaży, również bez dostępu internetu. Dzięki takim rozwiązaniom ogródek, piwnica, czy dodatkowe kondygnacje nie stanowią problemu z przyjmowaniem zamówień i finalizowaniem transakcji.
 • Wymiana danych między urządzeniami w czasie rzeczywistym poprzez sieć lokalną bez serwera. Co oznacza, że zamówienia przyjmowane przez kelnerów są drogą elektroniczną przesyłane na inne urządzenia, których odbiorcą może być np. kucharz/barman. Wymiana informacji o zamówieniach staje się w ten sposób szybsza i bezbłędna, co pomaga usprawnić proces obsługi klienta, zwiększyć rotację stolików, a także wykluczyć pomyłki przy zapisywaniu zamówień.
 • Analizy i raporty dostępne z każdego miejsca na ziemi w czasie rzeczywistym poprzez przeglądarkę internetową. Tak więc, niezależnie od tego czy właśnie przebywamy na Majorce, czy w Nowym Jorku – kompletne informację o biznesie mamy w zasięgu najbliższego komputera. Możemy więc szybko reagować na różne okoliczności.
 • Najnowsze aplikacje, takie jak POSowner, umożliwiają kontrolę utargu, rachunków, a także personelu z poziomu telefonu.
 • Przejrzysty i intuicyjny interfejs dopasowany do wielkości ekranu.
 • Tzw. „magazyn” nie jest skomplikowany, każdy sobie poradzi z menu, recepturami, dodatkami, kuchnią itd.
 • System taki jak POSbistro jest modularny, można wyłączyć niepotrzebne moduły zarówno na terminalu jak i – co jest bardzo ważne – w „zapleczu”.
 • Wykorzystanie multi-touch i gestów, które usprawniają pracę.
 • Dzięki chmurze nie musimy posiadać lokalnego serwera, ani martwić się o backupy, firma sprzedająca nam dostęp do oprogramowania dba o to, aby dane były bezpieczne i dostępne dla nas w dowolnym momencie.
 • Opłata zazwyczaj pobierana jest w zależności od liczby urządzeń, a wszystkie moduły zawarte w jednej cenie bez ukrytych dopłat. Tak więc wysokość abonamentu jest zależna od wielkości biznesu, co pozwala nawet małym przedsiębiorcom na korzystanie z systemu POS.
 • Opłata w systemie abonamentowym tzw. „SaaS” – niski próg wejścia bez ryzyka.
 • Producenci wybierają model abonamentowy, ponieważ obecnie na rynku bardzo ważny jest rozwój oprogramowania, wdrażanie nowych funkcjonalności, czy konieczność ciągłych integracji z innymi systemami. Jest to o tyle korzystne, że restaurator, decydując się na rozwiązanie mobilne ma pewność, że korzysta z najwyższej jakości oprogramowania, a jego dane są bezpieczne.

W przyszłości prym będzie wiodło połączenie zarówno sprzętu, jak i oprogramowania mobilnego z tradycyjnym. Firmy oferujące oprogramowanie mobilne, już teraz działają w chmurze i na stanowiskach stacjonarnych. Z drugiej strony widać także próbę wdrożeń oprogramowania mobilnego i sprzętu mobilnego w firmach, które od lat zajmowały się oprogramowaniem i sprzętem tradycyjnym. Zobaczymy co przyniesie przyszłość.

Czytaj również: Czym wyróżnia się POSbistro? Czyli podstawy, które powinieneś znać zanim kupisz system

New call-to-action

Autor: Marcin Czesak

4 thoughts on “POS dla gastronomii. Mobilny czy tradycyjny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *