Jaka stawka VAT na usługę cateringową?

Usługi związane wyżywieniem podlegają preferencyjnemu opodatkowaniu w wysokości 8%. W przypadku sprzedaży napojów i towarów w stanie nieprzetworzonym do ceny netto dolicza się podstawową kwotę VAT, czyli 23%. Z kolei dostawa gotowych posiłków i dań obłożona jest 5% stawką VAT. Jak wyliczyć VAT w gastronomii?

Obowiązujące stawki VAT

Kwestie związane ze stawkami VAT reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2013 r. Zgodnie z ustawą, usługi związane z wyżywieniem podlegają 8% podatkowi VAT. Nie dotyczy to jednak sprzedaży napojów alkoholowych o stężeniu alkoholu powyżej 1,2%, napojów będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, a także napojów bezalkoholowych gazowanych, kawy, herbaty, wód mineralnych, towarów w stanie nieprzetworzonym objętych 23% VAT.

„Im prostsze są ustawy podatkowe, tym bardziej są niesprawiedliwe” – Franz Josef Strauß

Ebook_POSbistro_Praktyczny_Poradnik

Do niedawna z preferencyjnej, 5% stawki opodatkowania, mogli korzystać m.in. właściciele lokalów samoobsługowych, punktów z kebabami lub zapiekankami, jednak pod warunkiem, że podawane przez nich dania były nieotwarte. Organy podatkowe nie traktowały tego typu działalności jako usług gastronomicznych, gdyż w wydawaniu dań nie uczestniczył kelner. Sytuacja zmieniła się pod koniec czerwca 2016. Minister Finansów wydał interpretację, z której wynika, że posiłki do bezpośredniej konsumpcji przygotowuje się w lokalu, więc powinny być one obłożone 8% podatkiem VAT.

Jednorodna stawka VAT za kompleksowe usługi?

Według interpretacji Ministra Finansów z 9 stycznia 2015, podatek VAT w gastronomii powinien być jednorodny. Część komentatorów rozumiała to jako konieczność zastosowania podstawowej kwoty VAT – w wysokości 23% – za przygotowanie i podanie posiłków razem z napojami. Najnowsza interpretacja Dyrektora Izby skarbowej w Łodzi z 18 stycznia 2017 rozwiewa wątpliwości – obowiązujące stawki VAT dla usług związanych z przygotowaniem, serwisem i dostarczeniem, potraw wynoszą 8%. Towary podlegające podstawowemu opodatkowaniu są obłożone 23% stawką VAT.

Bardzo ważne jest, aby na fakturze wyodrębnić towary z podstawową kwotą VAT i usługi cateringowe z 8% stawką VAT. W praktyce napoje oraz towary w stanie nieprzetworzonym, jak np. gotowe ciastka, musztarda, jednorazowe naczynia i sztućce, objęte są 23% podatkiem VAT i nie można ich rozliczać razem z usługami cateringowymi.

Źródła: GazetaPrawna.pl, Księgowosc.infor.pl, Finanse.mf.gov.pl

 

POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *