Trendy gastronomiczne 2023 – jak się wyróżnić na rynku?

Zachowania i preferencje konsumentów zmieniają się z roku na rok, co przekłada się również na sferę gastronomiczną. Jakie trendy gastronomiczne panują obecnie na rynku? Na co zwrócić uwagę planując menu lokalu? Przedstawiamy najciekawsze z nich!

Dark kitchens

Dark kitchens to trend, który w ciągu najbliższych kilku lat będzie się intensywnie rozwijał. Na to rozwiązanie decyduje się aktualnie coraz więcej osób, które planują otwarcie własnego biznesu gastronomicznego. Na czym to polega? Dark kitchen lub wirtualna restauracja to przestrzeń, w której przygotowywane są posiłki, które zostały wcześniej zamówione online. Jest to restauracja, która nie posiada miejsca dostępnego dla gości, oferuje wyłącznie dania w dowozie. Te wirtualne restauracje są świetnym sposobem na ograniczenie kosztów otwarcia lokalu – nie trzeba bowiem opłacać dodatkowego metrażu przeznaczonego na część jadalną dla gości. Znikają również koszty związane z wystrojem sali, dodatkowym wyposażeniem czy zatrudnianiem kelnerów. 

Dual branding

Kolejny trend, który coraz szybciej rozwija się na rynku gastronomicznym to dual branding, czyli połączenie dwóch różnych konceptów gastronomicznych w jednym lokalu. Chodzi o to, że w jednej restauracji mogą działać dwie marki, co pozwala na rozszerzenie oferty danego miejsca. Takie rozszerzenie działalności dobrze sprawdza się w lokalach typu dark kitchen, które w jednej przestrzeni kuchennej mogą realizować zamówienia dla kilku marek gastronomicznych. Przykładowo marka oferująca pizzę oraz marka z daniami meksykańskimi mogą posiadać oddzielne strony z możliwością składania zamówienia online, jednak potrawy są przygotowywane w tej samej kuchni, skąd są przekazywane kurierom.

Technologia

W obecnych czasach nie da się uciec od nowinek technologicznych. Lokale gastronomiczne też zaczynają iść z duchem czasu i wprowadzają do codziennej pracy m.in. nowe aplikacje. Dzięki nim można rezerwować stoliki, zamawiać jedzenie ze specjalnymi rabatami czy gromadzić opinie klientów. Stawia się także na samoobsługowe stanowiska, które umożliwiają klientom złożenie zamówienia bez kontaktu z kelnerem. Do branży powoli wkraczają także roboty – w wielu miejscach można już spotkać roboty, które rozwożą dania do stolików lub przygotowują część posiłków zamiast kucharzy.

New call-to-action

Zero waste

Ten trend koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i niemarnowaniu żywności. Coraz więcej lokali korzysta z aplikacji, które pomagają walczyć z marnowaniem jedzenia. Jeśli w jakimś dniu nie sprzedały się przygotowane wcześniej dania, możesz wystawić je w aplikacji po niższej cenie. Dzięki temu nie będziesz zmuszony ich wyrzucić, a jednocześnie wciąż zarobisz. Popularne staje się także tworzenie dań, które można ugotować z resztek i produktów, które nie spełniają norm wizualnych, i które przeznaczone są do wyrzucenia, np. obite czy przejrzałe owoce. 

Dining alone

Dining alone oznacza solowe stołowanie się w konceptach gastronomicznych. Coraz więcej osób żyje obecnie w pojedynkę. Duże znaczenie ma także dbanie o siebie i swoje przyjemności. Dlatego też warto przygotować lokal pod takich klientów i zapewnić im przestrzeń do tego, by mogli zjeść lub popracować w spokoju i samotności.

Weganizm na 100%

Wegan przybywa, co oznacza, że zainteresowanie roślinnymi pozycjami w menu wzrasta. Mamy już mnóstwo alternatyw dla mięsa – wegańskie kiełbaski, kotlety czy hamburgery. Warto jednak zwrócić uwagę na rynkową nowość, czyli wegańskie owoce morza. Obecnie można już znaleźć wegańskie zamienniki dla krewetek, kawioru, tuńczyka, łososia czy paluszków krabowych. Prawdopodobnie jest to trend, który już wkrótce zawładnie gastronomicznym rynkiem.

Możliwości na wyróżnienie lokalu jest wiele! Warto zastanowić się, który z trendów najbardziej pasuje do konceptu Twojej gastronomii i wprowadzić do jej funkcjonowania odrobinę świeżości. Powodzenia!

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 60 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *