Kontrola lokalu z żywnością w Wielkiej Brytanii

Inspektorzy sanitarni to postrach właścicieli restauracji na całym świecie. W Wielkiej Brytanii mogą wpaść z niezapowiedzianą wizytą w ramach rutynowej kontroli lub na prośbę niezadowolonego klienta. Jak przebiega kontrola inspektorów UK?

Przyczyna kontroli

Podobnie jak w Polsce, inspektorzy sanitarni w Wielkiej Brytanii podczas kontroli w pierwszej kolejności sprawdzają pomieszczenia w restauracji – czy są zgodne z wymogami gastronomii. Mogą też sprawdzić, jak obsługa stosuje się do przepisów dotyczących higieny żywności.

Inspektorzy mogą przyjść na rutynową kontrolę lub z powodu zgłoszenia przez niezadowolonego gościa. Zazwyczaj jest to niezapowiedziana wizyta, więc należy być zawsze przygotowanym na ewentualną kontrolę. Częstotliwość kontroli zależy od rodzaju prowadzonego biznesu. Niektóre lokale gastronomiczne mogą być kontrolowane co najmniej raz na pół roku, inne rzadziej. Dodatkowo inspektorzy mogą zaoferować udzielenie pomocy i rady w sposobach przechowywania żywności czy przy zasadach zachowania odpowiedniej higieny. Lepiej zastosować się do zalecanych rad i obowiązujących przepisów, bo niedostosowanie się grozi nawet zamknięciem lokalu.

Przedmiot kontroli

Inspekcja ma na celu sprawdzić, czy przygotowywana przez nas żywność jest gotowa do spożycia. Aby to zrobić, będą zwracać uwagę na warunki w lokalu, obsługę, rodzaje potraw, oraz jak przygotowywana i zabezpieczana jest żywność. Niektórzy kontrolerzy mogą pokusić się o sprawdzenie menu i jego zgodności z rzeczywistością – czy nazwy potraw nie są mylące dla klientów i czy została zawarta informacja o alergenach.

W przypadku znalezienia nieprawidłowości w restauracji, kontroler może pobrać próbkę żywności, sfotografować potrawę lub zabrać podejrzane potrawy. W mniej rygorystycznej wersji, inspektorzy mogą po prostu wystosować pismo z sugestią uzupełnienia wykrytych nieprawidłowości. W najgorszym wypadku sprawa kończy się w sądzie.

Właściciel restauracji może otrzymać trzy rodzaje nakazów, na które kontrola zwróciła uwagę:

– poprawić stan higieny lub poprawić system opisu żywności,

– awaryjny zakaz korzystania z danego sprzętu, pomieszczenia lub procesu – wymaga nakazu sądowego,

– tymczasowy zakaz korzystania z danego sprzętu, pomieszczenia lub procesu – nie wymaga nakazu sądowego, może działać w Anglii tylko w niektórych restuaracjach, ale we wszystkich w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.
 

Wzorowa ocena

W restauracji i każdym lokalu gastronomicznym, gdzie bezpośrednio podaje się gotowe potrawy do spożycia, istnieje „Food Hygiene Rating Scheme”. Jest to angielski system oceniania higieny w gastronomii. Inspektorzy mogą wystawić ocenę od 0 do 5, w zależności od sytuacji.

W Szkocji istnieje podobny schemat o nazwie „Food Hygiene Information Scheme”, w którym można otrzymać ocenę pozytywną lub wymagającą poprawy.

W całej Wielkiej Brytanii każdy lokal otrzymuje po takiej kontroli naklejkę o stanie higieny.

Odwołanie się od kontroli

Od decyzji kontroli można się odwołać – należy skontaktować się z lokalną władzą. Wyższą instancją jest Rzecznik Praw Obywatelskich (Local Government Ombudsman), z podziałem na rzecznika dla Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Szczegółowe instrukcje dotyczące kontroli, przygotowane przez FSA, można znaleźć na stronie www.food.gov.uk.

Autor: Anna Motyka
 

POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *