Rekrutacja w gastronomii. Jak pozyskać nowych pracowników?

Wiele lokali poszukuje kelnerów i kucharzy do pracy. Jednak restauratorzy, którzy chcą zatrudnić nowych pracowników muszą zmierzyć się z problemem małej liczby kandydatów. Jak przekonać ludzi do pracy w restauracji? Zobacz co możesz zrobić, by zachęcić ludzi do aplikowania na oferty pracy w Twojej restauracji.

Stabilna forma zatrudnienia

Praca w gastronomii nie kojarzy się już z idealną pracą dorywczą, a pracownicy coraz częściej wymagają stabilnych form zatrudnienia. Jak podaje horecatrends.pl, zdaniem radcy prawnego Jarosława Karlikowskiego:

“Może dojść do sytuacji, kiedy to w gastronomii będziemy mieli do czynienia z „rynkiem pracownika”. To z kolei może skutkować zwiększoną presją płacową. (…) Wielu pracowników może także domagać się zmiany dotychczasowego modelu zatrudnienia, tzn. przejścia z szeroko wykorzystywanych w branży HoReCa umów cywilnoprawnych na umowy o pracę”.

Jeśli chcesz zapewnić nowym pracownikom poczucie bezpieczeństwa i możliwość odprowadzania składek ZUS, oferuj zatrudnienie w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia. Określenie terminu wypowiedzenia w przypadku zlecenia będzie korzystne dla obu stron umowy i zmniejszy ryzyko odejścia z dnia na dzień.

Skorzystaj ze wzorów umów, które przygotowała dla nas ekspertka od prawa w gastronomii – Adwokat Marta Kosecka. Pobierzesz je całkowicie za darmo na stronie naszej biblioteczki, pod nazwą WZORY UMÓW, klikając w poniższy banner lub uzupełniając formularz na dole artykułu.

New call-to-action

Daj się poznać z najlepszej strony

Przekonaj potencjalnych kandydatów do pracy w Twoim lokalu. Pokaż, że panuje u Ciebie świetna atmosfera, załoga składa się z sympatycznych osób, a nowy pracownik może liczyć na uzyskanie nowych umiejętności. Zastanów się co wyróżnia lokal, którym zarządzasz i przedstaw go jako miejsce z pasją, gdzie można się rozwijać. Jeśli dobrze zareklamujesz się w social mediach, możesz to potraktować również jako działanie PR-owe, którym ocieplisz swój wizerunek w oczach klientów.

Osoby, które zastanawiają się nad aplikowaniem do twojej restauracji na pewno zainteresuje również przejrzysty system premiowy i możliwość awansu na wyższe stanowiska.

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie oferty pracy i opisu stanowiska. Najlepiej, jeśli napiszesz jaka jest specyfika lokalu i serwowanej kuchni, a także jak wygląda zakres obowiązków i wynagrodzenie.

Łatwe wdrożenie i wygodne narzędzia do pracy

Pokaż kandydatom, że w Twoim lokalu znajdą narzędzia do pracy, które pozwolą im z łatwością się wdrożyć, ale również usprawnią ich codzienną pracę. Dla kucharza liczy się przede wszystkim wyposażenie kuchni, które pozwoli mu “rozwinąć skrzydła”, ale też ergonomia pracy. Natomiast kelner zwróci większą uwagę na rozwiązania, które ułatwią mu obsługę zamówień i kontakt z Gośćmi. W obu tych przypadkach świetnie sprawi się profesjonalne oprogramowanie dla gastronomii, z którym przyspieszysz pracę, wyeliminujesz czasochłonne czynności i odciążysz obsługę kelnerską.

Pracownik chętniej wybierze ofertę, gdzie będzie miał do dyspozycji narzędzie ułatwiające pracę.

New call-to-action

Co w przypadku, gdy nadal brakuje rąk do pracy?

Jeśli mimo starań nadal masz problem z zatrudnieniem nowych osób zastanów się nad awansowaniem członków załogi. Może ktoś z nich zyskał wystarczającą wiedzę i umiejętności, by zostać np. barmanem czy kucharzem? Będzie to działanie motywujące dla innych osób, ponieważ zobaczą, że chęć nauki i rzetelnie wykonywana praca daje nowe perspektywy.

Możesz również skupić się na usprawnieniu pracy w lokalu, by mimo małej liczby pracowników realizować więcej zamówień. System POS pozwoli Ci:

  • wprowadzić samoobsługę, dzięki czemu klient samodzielnie zamówi i opłaci zamówienie, a kelner będzie musiał tylko dostarczyć posiłek do stolika (Przeczytaj więcej tutaj: QR kody na stolikach – zobacz jak uruchomić bezkontaktową obsługę!)
  • rekomendować dodatkowe produkty – dzięki czemu w prosty sposób zaczniesz generować wyższe rachunki, a tym samym zwiększysz zyski przy tej samej liczbie kelnerów,
  • usprawnić odbiór zamówień telefonicznych i tworzyć bazę klientów,
  • przekazywać szczegóły zamówienia i adres do nawigacji na telefon kierowcy.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Ci pozyskać nowych pracowników i usprawnić pracę w lokalu! Jeśli chcesz pobrać bezpłatne wzory umów dla pracowników, wypełnij poniższy formularz.Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *