Kraków europejską stolicą kultury gastronomicznej

Polska po raz kolejny została doceniona na arenie międzynarodowej. Tym razem możemy poszczycić się sukcesem w branży kulinarnej, ponieważ Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej na rok 2019. To pierwsze w historii wyróżnienie Europejskiej Akademii Gastronomicznej.

Zasłużony tytuł dla Krakowa

Kraków od wieków łączy szacunek do rodzinnych tradycji z otwartością na to, co nowe. Taka też jest nasza kuchnia, w której smaki świata mieszają się z recepturami naszych przodków” – tymi słowami rozpoczyna się materiał promocyjny stworzony na zlecenie krakowskiego magistratu. Fakt, że Akademia uhonorowała właśnie Kraków, z pewnością jest powodem do radości oraz dużym sukcesem samego miasta, jak i całego naszego kraju. Na drodze do tego wyróżnienia dawna stolica Polski pokonała wiele miast Europy, w ścisłym finale wygrywając nawet z Lizboną.

Kraków nie otrzymałby jednak takiego tytułu, gdyby na niego nie zasługiwał. Grafik imprez gastronomicznych odbywających się w mieście charakteryzuje się ogromną intensywnością. Co roku rzesze turystów oraz mieszkańców mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulinarnych. Na terenie gminy działa również mnóstwo dobrych restauracji. Aż 26 z nich posiada wyróżnienia przewodnika Michelin, a ponad dwa razy więcej uhonorował Gaullt et Millau. W Krakowie nie brakuje miejsc, gdzie można zjeść smaczny posiłek przygotowany z dobrej jakości produktów prosto od lokalnych dostawców.

Ebook_POSbistro_Praktyczny_Poradnik

Nadchodzi pracowity rok

Choć do tej pory Kraków robił już bardzo wiele w celu promowania standardów kulinarnych, po otrzymaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej pracy będzie jeszcze więcej. Miasto już opracowało kalendarz wydarzeń kulinarnych uwzględniający zarówno kongres dla specjalistów, jak i znane oraz nowe festiwale dla turystów i mieszkańców. Ciekawie zapowiada się „wirtualne gotowanie” polegające na przygotowaniu w różnych restauracjach dań o tematyce związanej z kuchnią polską oraz krakowską – gotowe materiały będą dostępne w formie online. Plany na najbliższy czas uwzględniają również wprowadzenie zupełnie nowych imprez, w szczególny sposób, ukierunkowanych na kuchnię dawnego dworu królewskiego.

Międzynarodowa Akademia Gastronomiczna zajmuje się szeroko rozumianą kulturą kulinarną. Otrzymanie z jej rąk takiego wyróżnienia z pewnością przysłuży się nie tylko utrzymaniu w Krakowie dobrych tradycji, ale także pomoże w promocji miasta na skalę krajową oraz międzynarodową.POSbistro system dla gastronomii na tablety

One thought on “Kraków europejską stolicą kultury gastronomicznej

  • Niesamowite. Kraków górą! Włoscy specjaliści od lodziarstwa coraz częściej przyjeżdżają do Krakowa tylko po to aby poznawać smaki lodów serwowanych w Lodziarni Galicyjskiej, których przepisy pochodzą jeszcze z XIX wieku, z Krakowa i Lwowa. Znam te lody, są niesamowite. CZy więc Kraków ma szanse stać się światową stolicą lodów. Oby.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *