Kraków europejską stolicą kultury gastronomicznej

Polska po raz kolejny została doceniona na arenie międzynarodowej. Tym razem możemy poszczycić się sukcesem w branży kulinarnej, ponieważ Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej na rok 2019. To pierwsze w historii wyróżnienie Europejskiej Akademii Gastronomicznej.

Zasłużony tytuł dla Krakowa

Kraków od wieków łączy szacunek do rodzinnych tradycji z otwartością na to, co nowe. Taka też jest nasza kuchnia, w której smaki świata mieszają się z recepturami naszych przodków” – tymi słowami rozpoczyna się materiał promocyjny stworzony na zlecenie krakowskiego magistratu. Fakt, że Akademia uhonorowała właśnie Kraków, z pewnością jest powodem do radości oraz dużym sukcesem samego miasta, jak i całego naszego kraju. Na drodze do tego wyróżnienia dawna stolica Polski pokonała wiele miast Europy, w ścisłym finale wygrywając nawet z Lizboną.

Kraków nie otrzymałby jednak takiego tytułu, gdyby na niego nie zasługiwał. Grafik imprez gastronomicznych odbywających się w mieście charakteryzuje się ogromną intensywnością. Co roku rzesze turystów oraz mieszkańców mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulinarnych. Na terenie gminy działa również mnóstwo dobrych restauracji. Aż 26 z nich posiada wyróżnienia przewodnika Michelin, a ponad dwa razy więcej uhonorował Gaullt et Millau. W Krakowie nie brakuje miejsc, gdzie można zjeść smaczny posiłek przygotowany z dobrej jakości produktów prosto od lokalnych dostawców.

Ebook_POSbistro_Praktyczny_Poradnik

Nadchodzi pracowity rok

Choć do tej pory Kraków robił już bardzo wiele w celu promowania standardów kulinarnych, po otrzymaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej pracy będzie jeszcze więcej. Miasto już opracowało kalendarz wydarzeń kulinarnych uwzględniający zarówno kongres dla specjalistów, jak i znane oraz nowe festiwale dla turystów i mieszkańców. Ciekawie zapowiada się „wirtualne gotowanie” polegające na przygotowaniu w różnych restauracjach dań o tematyce związanej z kuchnią polską oraz krakowską – gotowe materiały będą dostępne w formie online. Plany na najbliższy czas uwzględniają również wprowadzenie zupełnie nowych imprez, w szczególny sposób, ukierunkowanych na kuchnię dawnego dworu królewskiego.

Międzynarodowa Akademia Gastronomiczna zajmuje się szeroko rozumianą kulturą kulinarną. Otrzymanie z jej rąk takiego wyróżnienia z pewnością przysłuży się nie tylko utrzymaniu w Krakowie dobrych tradycji, ale także pomoże w promocji miasta na skalę krajową oraz międzynarodową.POSbistro system dla gastronomii na tablety

One thought on “Kraków europejską stolicą kultury gastronomicznej

  • Niesamowite. Kraków górą! Włoscy specjaliści od lodziarstwa coraz częściej przyjeżdżają do Krakowa tylko po to aby poznawać smaki lodów serwowanych w Lodziarni Galicyjskiej, których przepisy pochodzą jeszcze z XIX wieku, z Krakowa i Lwowa. Znam te lody, są niesamowite. CZy więc Kraków ma szanse stać się światową stolicą lodów. Oby.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *