Marnujesz żywność w swojej restauracji? Przekaż ją za darmo potrzebującym

Studencka akcja o dumnym tytule 'Feed them up' (z ang.nakarm ich) zdaje się dopiero rozwijać skrzydła, ale za to w bardzo szybkim tempie! Czyli o tym jak studenci z Warszawy ruszyli na pomoc potrzebującym, a przy okazji restauratorom również.

Nie marnuj, po prostu nakarm

Projekt „Feed Them Up” został zorganizowany przez studentów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Akcja zyskała ogromny rozgłos i popularność, a studenci otrzymali za nią pierwsze miejsce. Idea polega na tym, że organizatorzy akcji namawiają właścicieli lokali gastronomicznych i hotelarskich do oddawania zdatnej do spożycia żywności osobom potrzebującym m.in. w domach pomocy społecznej, czy w ośrodkach dla ofiar przemocy. Oczywiście mowa o żywności, która w normalnych sytuacjach poszłaby do kosza. Akcja ma nie tylko charakter dobroczynny, wolontariusze kładą spory nacisk na edukację społeczeństwa w zakresie marnowania żywności. Informują przy tym, że pieczywo, owoce, wędliny, warzywa i jogurty, to kolejno najczęściej marnowane produkty żywnościowe w naszym kraju.

[banner id=”5424″]

Problem jest naprawdę duży

Zarówno przedsiębiorcy jak i obywatele powinni zdać sobie sprawę, że problem marnowania żywności nie dotyka jedynie kwestii społecznych, jest to spore zagrożenie również dla gospodarki naszego kraju. Na określone posiłki składa się zazwyczaj wiele surowców, które są kluczowym elementem ekonomicznym. Ich wyprodukowanie nierzadko wiąże się z ogromnym obciążeniem dla środowiska. Gotowy produkt nie pojawia się ot tak na półkach sklepów czy hurtowni, z jego produkcją wiążą się koszty energii, transportu, opakowania, czy wreszcie emisji odpadów przemysłowych. Przykładowo: wyrzucenie kanapki z serem równe jest zmarnowaniu 90. litrów wody, kilogram ziemniaków będzie nas kosztował 300. litrów wody, natomiast kilogram wołowiny w przedziale 5-10 tysięcy litrów wody. Do kosztorysu możemy również dodać paliwo oraz prąd dzięki którym produkujemy, dostarczamy i przechowujemy żywność. Federacja Polskich Banków Żywności szacuje, że Europejczycy wyemitowali 170 mln ton dwutlenku węgla właśnie poprzez marnowanie żywności. Dodatkowo Marek Borowski, Prezes Zarządu FPBŻ dodaje – Metan pochodzący z rozkładającej się żywności jest nawet 20-krotnie groźniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla. (Red. za ekologia.pl)

Gdzie marnuje się żywność?

Problem marnowania żywności dotyczy przede wszystkim wysokorozwiniętych, bogatych krajów. Jak wynika ze statystyk, najbardziej odpowiedzialne za taką sytuację są osoby mieszkające w dużych miastach, mające stałą pracę. Co ważne, w Polsce co roku marnuje się około 9 milionów ton żywności, co plasuje nas na 5. miejscu wśród państw UE. Wyżej znajdują się: Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Holandia.

Brytyjski restaurator Antony Worrall Thompson, szacuje, że koszt marnowanego w tamtejszych restauracjach jedzenia, to około jeden funt na klienta. Promując racjonalne podejście, jego restauracje do posiłków dodają specjalne torby, do których można zapakować to, co zostało na talerzu i zabrać ze sobą. Z kolei Brytyjski Instytutu Zdrowia Środowiskowego wylicza, że wkrótce wartość marnowanego jedzenia na wyspach będzie wynosiła rocznie ponad 3 mld funtów. Na świecie ta liczba wynosi około 750 mld dolarów.

Zrób to za darmo

Organizatorzy akcji „Feed Them Up” przekonują, że wspomaganie ich inicjatywy jest po pierwsze darmowe, a po drugie bardzo łatwe. Przedsiębiorca, który będzie chciał przekazać żywność potrzebującym musi jedynie podpisać umowę darowizny z organizacją pożytku publicznego(OPP) oraz protokoły przekazania oraz odebrania żywności. Dzięki temu, obie strony będą zwolnione z podatku VAT. Dodatkowo, poszukując darczyńców wolontariusze starają się znaleźć miejsca znajdujące się w bliskiej odległości od placówek, tak aby koszty transportu nie były wysokie. Póki co, akcja na dobre rozkręca się w Warszawie, jednak jej założyciele przekonują, że swoją inicjatywę chcą rozpowszechnić na całą Polskę, a później na inne kraje.

Chcesz przyłączyć do akcji? Skontaktuj się z wolontariuszami

Póki co strona organizacji jest jeszcze w budowie, ale można znaleźć na niej informacje kontaktowe: http://www.feedthemup.com/

FEED Them UP: Kiedy darowizna żywności jest zwolniona z VAT-u?

Autor: Izabela Głód

Źródła:  http://www.ekologia.pl/, http://www.ciwf.pl/ , http://metrowarszawa.gazeta.pl/, http://tvnwarszawa.tvn24.pl/

[banner id=”5004″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *