Rozwiązania mobilne dla gastronomii – relacja z panelu

Nowe technologie, jeszcze niedawno kojarzone wyłącznie z wielkimi korporacjami, bankami czy mediami, dziś powoli przedostają się do naszego życia zarówno zawodowego jak i prywatnego. Obecnie, kiedy zaczynają królować rozwiązania mobilne stajemy się nie tylko odbiorcami oferowanych nam usług technologicznych ale coraz częściej właścicielami systemów, aplikacji itp. Technologia staje się elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw, a także ich znaczenia pośród konkurencji.

Niedawno (8. kwietnia ‘16) mieliśmy okazję zorganizować bardzo ciekawą dyskusję na temat mobilnych rozwiązań dla gastronomii. Celem spotkania było podjęcie kilku ważnych kwestii związanych z rozwojem technologicznym w branży gastronomicznej. Podczas panelu można było posłuchać doświadczonych praktyków, pracujących w obu tych gałęziach gospodarki m.in.: Panią Martę Kuznowicz – autorkę oprogramowania przeznaczonego do obsługi sprzedaży gastronomicznej, które zostało wdrożone w największych sieciach gastronomicznych, jak choćby Burger King, Dunkin Donats czy Domino’s Pizza. Pana Dominika Hubickiego z wykształcenia ekonomistę, przedsiębiorcę, właściciela kawiarni Via Caffe w Krakowie. Zaprosiliśmy również Pana Pawła Zaworskiego odpowiedzialnego za rozwiązania Digital Signage w firmie Samsung Polska oraz Grzegorza Forysińskiego, współtwórcę mobilnego oprogramowania dla gastronomii POSbistro. Dyskusję poprowadził Pan Roman Szymczak, trener biznesu w zakresie trade marketingu detalicznego.

Co zyskujemy dzięki mobilnym rozwiązaniom

Dyskutując o korzyściach płynących z wdrożenia systemu mobilnego w restauracji pojawiły się trzy dosyć ważne kwestie. Pani Marta Kuznowicz, zawodowo związana z firmą Dominium S.A zaznaczyła, że wciąż priorytetem dla przedsiębiorców jest właśnie szybkość i jakość obsługi, zarówno w lokalu jak i w dostawie. Dzięki systemom mobilnym, opartym o rozwiązania chmurowe możemy dokładnie obliczyć czas trwania dostarczenia posiłku na wynos, a kolejno optymalizować go, w celu podniesienia satysfakcji klienta. Pani Marta zaznaczyła również, że bardzo istotną kwestią jest przyjmowanie zamówienia przy stoliku i natychmiastowe przekazanie go do realizacji, co jest możliwe wyłącznie dzięki odpowiedniej komunikacji urządzeń mobilnych. Pan Domunik Hubicki zwrócił uwagę na zmieniające się zachowania klientów, którzy nauczeni są, że wszystko otrzymują szybko, tego oczekują również od restauratorów. Ważna jest więc w tym kontekście szybkość przekazywania informacji oraz bezbłędność podczas realizacji. Dzięki zamówieniu przekazanemu poprzez tablet nie musimy się martwić, że zostanie ono źle zanotowane, czy odczytane przez personel, i tym samym możemy uniknąć niezadowolenia klientów.

Według informacji zebranych przez firmę POSbistro, dzięki mobilnemu oprogramowaniu sprawność obsługi klienta wzrasta o około 20-30%. Ponadto, zmierzono, że czynnik szybkości obsługi klienta najlepiej sprawdza się w ogródkach restauracyjnych. Największym beneficjentem takiego rozwiązania są nie tylko klienci i zadowoleni z zysków menegerowie, ale także sami kelnerzy, którzy w ten sposób oszczędzają swoje siły.

E – menu – rozwiązanie, które się sprawdzi?

E-menu to elektroniczna forma menu naszej restauracji, która pozwala klientowi na samodzielny wybór potraw, a także zapoznanie się z dokładnym opisem, gramaturą czy zdjęciami, tego co oferuje nam restaurator. Dla restauratora jest to narzędzie umożliwiające jak najlepsze zaprezentowanie  swoich potraw, a także ciągłą optymalizację i udoskonalanie oferty. Pan Paweł Zaworski przytoczył podczas dyskusji przykład restauracji McDonald’s, które w sposób zrównoważony zastosowały rozwiązania e-menu. W swoich restauracjach obok standardowej obsługi, zamontowano ekrany umożliwiające samodzielne zamówienie posiłku, co zapewne zdecydowanie przyśpiesza obsługę klientów w tej sieci. Argumentując podobne zastosowania w tradycyjnych lokalach gastronomicznych, dodał:

“Mnogość produktów do wyboru może  przytłoczyć klienta, a podając mu w prosty i atrakcyjny graficznie sposób informacje o różnych produktach, łatwo możemy go nakierować na to czego On potrzebuje.”

Dyskutowaliśmy również o tym, że w kontekście e-menu, widoczne są obecnie dwie gałęzie rozwoju, jedna to dostarczanie interakcyjności w stolikach, a druga to dostarczenie menu na telefony naszych klientów, aby mogli zamówić posiłek jeszcze przed pojawieniem się w restauracji tym samym oszczędzając swój czas poświęcony na złożenie zamówienia i przygotowanie potrawy.

E-menu może nam posłużyć również jako zewnętrzny baner reklamowy, który będziemy stale optymalizować, zmieniać i zamieszczać w nim nowe oferty czy informacje o promocjach. Jednak tutaj musimy pamiętać, aby monitor, który w tym celu użyjemy spełniał odpowiednie funkcje, tj. posiadał odpowiednie oprogramowanie, powinien być odporny na czynniki atmosferyczne, a także powinien długo pracować bez pogorszenia się jakości obrazu.

Jakie dane są najbardziej istotne dla restauratorów?

Podczas panelu dowiedzieliśmy się, że najważniejsze dane do kontroli oraz analizy rentowności biznesu gastronomicznego to:

  • wysokość utargu w porównaniu ze średnią z 3. ostatnich miesięcy,
  • liczba rachunków per dzień,
  • średnia wartość rachunku.

Takie informacje oraz bieżącą kontrolę umożliwiają nam w chwili obecnej jedynie rozwiązania chmurowe, które stają się coraz popularniejsze na naszym rynku. Zebranie kompletu takich danych umożliwia obecnie aplikacja POSowner, dzięki której, meneger może o każdej porze dnia i nocy podejrzeć wybrane informacje, które będą w 100% zgodne z obecnym stanem rachunkowym w restauracji. Bardziej zaawansowane przedsiębiorstwa zwracają również uwagę na informacje o ilości klientów, czy czasie dostaw

Czy to są drogie rozwiązania?

Rozwiązania mobilne dla gastronomii są przeznaczone w głównej mierze dla małych i średnich przedsiębiorców. Ich wdrożenie jest zdecydowanie tańsze niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań typu POS. Kwestię tą możemy również podzielić na dwie osobne kategorie, mianowcie sprzętu oraz  oprogramowania. Sprzęt, który potrzebujemy do wdrożenia u siebie mobilnego POSa to w podstawowej wersji jedynie tablet i drukarka fiskalna (na którą możemy uzyskać ulgę w wysokości 700zł). Kolejno im większy lokal i większe potrzeby, dokupujemy kolejne urządzenia. W zakresie oprogramowania, sprawa wygląda jeszcze lepiej, ponieważ twórcy aplikacji POSbistro zdecydowali się na model abonamentowy, który to zapewnia stały dostęp do najnowszych aktualizacji, przechowywanie danych w bezpiecznej chmurze i wiele innych. Co ciekawe, koszt POSbistro jest porównywalny do sprzedania jednej małej kawy dziennie – 3,25zł, tak więc nawet najdrobniejsi przedsiębiorcy mogą sobie na to pozwolić!

W kontekście wyświetlaczy digital signage, musimy pamiętać, że jest to dosyć spora inwestycja, jednak twórcy rozwiązań przestrzegają przed doborem nieodpowiedniego sprzętu, co w rezultacie jeszcze zwiększy nasze wydatki. Pamiętajmy więc o 3 ważnych zasadach przy wyborze takiego ekranu:

  1. Jego cena jest porównywalna z ceną telewizora konsumenckiego, dlatego należy dokładnie zapoznać się z ofertą i wybrać właściwe rozwiązanie.
  2. Wygląd obu urządzeń jest również zbliżony, jednak ekrany digital signage mają zainstalowane specjalne oprogramowanie umożliwiające dopasowane wyświetlanie treści, posiadają również lepszą matrycę, która może pracować nawet do 16. godzin bez ustanku, oraz zawiera akcesoria niezbędne do montażu.
  3. Otrzymujemy specjalny rodzaj gwarancji.

Podróż do przyszłości.

Nasi Goście zostali również poproszeni o przedstawienie własnej wizji rozwoju technologii w branży gastronomicznej. Spośród wielu odpowiedzi, pojawiło się kilka ciekawych typów, które zamierzamy doglądać z pełnym zaciekawieniem.

  1. Prognozowanie sprzedaży na podstawie Big Data.
  2. Tworzenie się grup zakupowych umożliwiających natychmiastową realizację zapotrzebowania magazynowego uwzględniając najkorzystniejszego dostawcę.
  3. Podążanie za klientem – rozpoznanie go, spersonalizowanie odpowiedniego menu.
  4. Minimalizacja czasu oczekiwania na posiłek.
system gastronomiczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *