Naczynia emaliowane wracają do łask!

Wielki powrót emaliowanych naczyń obserwowaliśmy już w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Można je spotkać w najlepszych restauracjach i kawiarniach. W Polsce ten trend dopiero zaczyna raczkować, ale można przypuszczać, że już niedługo naczynia emaliowane będą u nas tak modne, jak za granicą.

http://www.garneczki.pl

Dlaczego stają się takie popularne?

Naczynia emaliowane kojarzą nam się z dzieciństwem. Chyba każdy z nas miał w domu jakieś emaliowane naczynie. Najczęściej był to kubek z którego popijaliśmy sok lub mleko w upalne dni. Można go było wynieść na podwórko bez obaw, że się potłucze. Jedne miały ładny, kwiatowy wzorek, inne były jednokolorowe, często poobijane, ale służyły przez długie lata.

[banner id=”5424″]

Kiedy w naszych domach gościły emaliowane kubki, ciężko było o naczynia lepszej jakości. Ludzie nie dbali o aranżację wnętrz w takim stopniu, jak obecnie. Gdy czasy się zmieniły, ludzie zaczęli pozbywać się starych, zniszczonych przedmiotów i zaczęli kupować nowe.

https://www.pinterest.com/
https://www.pinterest.com/

Obecnie historia zatoczyła koło i w sytuacji, gdy możemy już kupić dosłownie wszystko, staramy się otaczać unikalnymi przedmiotami, które wyzwalają w nas emocje. Można więc powiedzieć, że to właśnie sentyment sprawił, że naczynia emaliowane wróciły do łask.

Do czego wykorzystać stare naczynia emaliowane?

Dla osób, które nadal posiadają w domu naczynia emaliowane wykonane wiele lat temu mamy złą wiadomość. Mogą Wam posłużyć tylko, jako ozdoba. Dlaczego? A dlatego, że pod warstwą emalii znajduje się blacha stalowa, szybko ulegająca korozji. Jeśli zaczęlibyście serwować w takim naczyniu potrawy, opiłki zardzewiałej stali mogłyby przenikać do dania, a potem wprost do organizmu. Pamiętajmy, że związki utleniania żelaza są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. To, że nie możemy serwować w nich dań nie znaczy, że trzeba je od razu wyrzucać. Z takich naczyń możemy zrobić piękne świeczniki, wazoniki na kwiaty, albo serwetniki.

https://www.pinterest.com/

Jak dbać o naczynia emaliowane?

Aby nie uszkodzić naczyń emaliowanych, należy uważać, żeby ich nie upuścić, nie zarysować ostrymi narzędziami, nie myć ich drucianą myjką lub gruboziarnistym proszkiem oraz nie poddawać ich nagłym zmianom temperatury (np. nie wkładać gorącego naczynia do lodówki).

Zanim kupimy naczynie emaliowane sprawdźmy jego masę. Istnieje zasada, że im cięższe naczynie, tym lepsze. Grube dno i ścianki powodują, że naczynie jest mniej podatne na deformację i uszkodzenie warstwy emalii. Co więcej, emalia powinna mieć taką samą rozszerzalność cieplną jak stal.

Gdzie dostać nowe naczynia emaliowane?

Obecnie istnieje kilka sklepów, w których można kupić piękne naczynia emaliowane, które wyglądają jak te z dawnych lat. Polecamy np. Fabrykę Naczyń Emaliowanych Silesia Rybnik http://fnesilesia.pl. Wytwarzają naczynia od 1753 roku, więc całkiem prawdopodobne, że to właśnie naczynia ich produkcji dumnie prezentowały się na półkach w naszych domach. Naczynia wykonują ze specjalnie wyselekcjonowanej stali i najlepszej emalii, więc są wytrzymałe i estetyczne.

http://fnesilesia.pl/
http://fnesilesia.pl/

Jak ich używać?

Za granicą w naczyniach emaliowanych restauratorzy podają gościom dania i przystawki. Częstym zwyczajem jest podawanie w emaliowanych garnuszkach przekąsek, frytek lub warzyw. Zerknijcie do swojego menu i pomyślcie, jak z użyciem naczyń emaliowanych zmienić formę prezentacji dań.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: http://odzywianieodkuchni.blogspot.com/; http://www.garneczki.pl/; http://fnesilesia.pl/

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *