Relacja z targów HORECA i GASTROFOOD

Jak co roku, POSbistro znalazło się w gronie wystawców na Międzynarodowych Targach Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA, które wraz z Targami Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii GASTROFOOD stanowią jedną z najważniejszych imprez branży gastronomicznej i hotelarskiej w Polsce. Targom towarzyszył wartościowy program Akademii Horeca, obejmujący szkolenia, praktyczne warsztaty i seminaria tematyczne, w tym F&B Day współorganizowany przez naszą firmę.

W dniach 20-22 listopada w krakowskim EXPO wystawcy z Polski i innych krajów prezentowali swoje najnowsze rozwiązania i kompleksową ofertę skierowaną do hoteli, pensjonatów, restauracji, barów, pizzerii, kawiarni i wszelakich punktów gastronomicznych. Organizatorzy targów postarali się o różnorakie atrakcje – oprócz efektownych stoisk prezentujących sprzęt gastronomiczny, odwiedzający mogli obejrzeć ekscytujące pokazy kulinarne, wziąć udział degustacji win oraz nietuzinkowych potraw, m. in. z użyciem głąbika krakowskiego.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się finał Bocuse d’Or Poland – najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego na świecie. Zmierzyło się w nim sześciu wybitnych polskich szefów kuchni, a nagrodą był tytuł Najlepszego Szefa w Polsce. Na oczach publiczności w ciągu 5 godzin i 35 minut kandydaci przy wsparciu swoich pomocników (commis) musieli przygotować danie mięsne dla 15 osób oraz danie z ryby w 15 porcjach. Dania opierały się przede wszystkim na tradycyjnych polskich produktach. Upragnioną statuetkę zdobył Jakub Kasprzak – szef kuchni i dyrektor gastronomii „Sezony. Restauracja i Hotel” w miejscowości Trzek. 

Wydarzenia organizowane w ramach Akademii HORECA

Pierwszego dnia targów w ramach Akademii HORECA odbył się Chef’s Day. Poruszana tematyka była szczególnie istotna dla szefów kuchni, kucharzy oraz właścicieli lokali gastronomicznych. Program obejmował wykłady i szkolenia dotyczące m.in.: znaczenia produktów lokalnych w kuchni i sposobów ich promocji, deserów w restauracji, społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli CSR, tworzenia marki osobistej oraz budowania relacji biznesowej na różnych poziomach (właściciel /f&b manager /barman/sommelier). 

New call-to-action

Natomiast drugiego dnia targów miał miejsce F&B Daywydarzenie kierowane do managerów i kierowników gastronomii. W jego trakcie można było wziąć udział w szkoleniach, warsztatach, a nawet w rekrutacji pracowników. W imieniu POSbistro głos zabrał Mateusz Wawro, przedsiębiorca i jutuber, szerzej znany jako Głodny. Jego prelekcja pod tytułem “Dowozy jedzenia – na własną rękę czy poprzez serwis online?” otwierała wydarzenie i zgromadziła salę pełną uczestników. Głodny, jako właściciel kilku lokali gastronomicznych, podzielił się z publiką swoimi doświadczeniami na temat dowozów jedzenia, zaprezentował najczęściej wybierane rozwiązania i przedstawił szczegółowe dane, dotyczące opłacalności posiadania własnego kierowcy. 

Po wystąpieniu Mateusza Wawro, głos zabrał Tomasz Habdas – autor bloga Liczby na talerzu, który prowadzi dwie klubokawiarnie w Warszawie. Jego warsztat “Nie samym Food Costem restauracja żyje” opierał się na analizie kluczowych danych i traktował o tym, jak zarządzać kosztami i kontrolować je w taki sposób, by restauracja regularne generowała zysk. Pan Tomasz skupił się na wielu aspektach prowadzenia tego typu biznesu, o których łatwo zapomnieć i podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą ekspercką. 

W trakcie F&B Day Małgorzata Bednarz oraz Weronika Szewczuk z MWM Partners poprowadziły metodą design thinking warsztat “Jak zwiększyć obroty w restauracji w godzinach “bezruchu”?”. Ten punkt programu Akademii zaktywizował publiczność, która miała za zadanie wymyślić jak najwięcej pomysłów dopasowanych do określonych typów klienta, które skłoniłyby go do odwiedzenia restauracji. Prelegentki przedstawiły etapy metody design thinking, które następnie zostały praktycznie wykorzystane przez uczestników do opracowania najciekawszych strategii pozwalających zwiększyć ruch w restauracji. 

Program F&B Day zakończył wykład Katarzyny Płacheckiej i Karoliny Milczanowskiej – dziennikarek kulinarnych współtworzących portale o tematyce kulinarnej, takie jak Have a Bite Kraków oraz Krakow Foodie, a także właścicielek agencji Jedling Marketing. Prelekcja “Apetyczny Instagram – jak go prowadzić, by przyciągał gości i…nowych pracowników?” zawierała wiele przydatnych informacji dotyczących tego, jak wykorzystać Instagram do budowania wizerunku firmy, nawiązywania relacji z gośćmi, a nawet pozyskiwania nowych pracowników. Publiczność dowiedziała się jak ważne jest poprawne używanie hasztagów, lokalizacji, oznaczeń, jak komunikować bieżące wydarzenia za pomocą funkcji Stories i dlaczego najlepiej zakładać konto za pomocą firmowego maila. Prelegentki powiedziały też co robić, żeby zdjęcia serwowanych potraw wyglądały zachęcająco i przyciągały klientów. Ciekawym aspektem okazał się personal branding, który może być sprawnie realizowany poprzez Instagram i korzystnie wpływać na proces rekrutacji nowych pracowników. Na koniec zaprezentowano przykłady restauracji, umiejętnie wykorzystujących funkcje aplikacji do budowania własnej marki i prezentowania swojej oferty.

POSbistro na targach HORECA

Przez wszystkie dni targów na stoisku POSbistro można było zapoznać się z naszą ofertą. Serdecznie dziękujemy za wszystkie przeprowadzone rozmowy i zainteresowanie okazane naszym produktom. Cieszymy się również z wysokiej frekwencji podczas F&B Day – wydarzenia, którego byliśmy współorganizatorem. Liczymy, że tegoroczne targi były dla Państwa okazją do poznania nowości na rynku gastronomii w obszarze rozwiązań technologicznych i czasem na nawiązywanie nowych, branżowych znajomości.

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

One thought on “Relacja z targów HORECA i GASTROFOOD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *